Spektakl z Magdaleną Walach w RCK

„d o w n_u s” to sztuka dotykająca problemu inności, która może stać się naszą codziennością.

W środę, 8 października o godz. 19.00 w Centrum Kultury "Strzecha" odbędzie się  spektakl "d o w n_u s". Przedstawieniu będą towarzyszyć warsztaty dla dorosłych „Sztuka Dialogu” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży „Up_and_down”, które odbędą się 13.10 w Raciborskim Centrum Kultury. Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.  

- reklama -

„Inny nie znaczy gorszy”. Kto z nas nie słyszał tego szlachetnego zdania? I kto z nas nie chciałby umieć żyć m.in. według tej zasady? Ale kto z nas może z czystym sumieniem powiedzieć, że nigdy nie odwrócił głowy od inności? A co, gdyby ta "inność" miała stać się nieoczekiwanie naszą codziennością? Gdyby okazało się, że najbliższa nam osoba będzie jednym z „innych”?

 

 

Marta i Wojciech właśnie „meblują swoje wspólne życie” – ona – kobieta czynu, wzięta prawniczka; on – trochę usuwa się jej z drogi. Nagle pojawia się informacja, że ich dziecko być może, ale jeszcze nie na pewno, ale jednak najprawdopodobniej urodzi się z zespołem Downa… Jest też Katarzyna – przyjaciółka Marty, Zenon – ojciec Wojciecha, i Andżelika – kobieta o wielu wcieleniach. Wszyscy, wobec tej konfrontacji równie zdezorientowani… I jest też Narrator, który patrzy na tych wszystkich miotających się ludzi. Jak chór w antycznym dramacie. Dla niego to „oni” są „inni”.

Łącząc ciekawą ludzką historię, ważny i trudny temat, humor, lekkość i dowcip, świetne aktorstwo, tekst i reżyserię, pragniemy stworzyć kawałek sztuki na wysokim poziomie, która dotrze we wszystkie zakątki kraju i pozostawi w nich swój ślad. Producentem spektaklu jest Magdalena Chaszczyńska. Premiera odbędzie się 3 kwietnia 2012 w krakowskim Teatrze STU. Docelowo spektakl, który mamy nadzieję rozpocznie parę istotnych dyskusji (ale bez dydaktyzmu i moralizatorstwa), będzie spektaklem mobilnym. Koproducentem jest „Sztuka na wynos” – platforma artystyczna, zajmująca się m.in. produkcją i dystrybucją spektakli.

„d o w n_u s” to sztuka przygotowywana przez „Sztukę na wynos”, scenarzystę Bogdana Graczyka oraz Stowarzyszenie GRAAL.

/a/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here