Opozycja powraca po 18-letniej przerwie

Jeden z najciekawszych zespołów rockowych przełomu lat 80. i 90 zagra na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury.

W sobotę, 18 października o godz. 18.00 w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się koncert z okazji 30-lecia zespołu Opozycja. Bilety w cenie 10 zł można rezerwować pod nr tel. (32) 455 48 55 lub osobiście w sekretariacie WCK, codziennie: poniedziałek 8:00 – 16:00, wtorek 8:00 – 20:00, środa – piątek 8:00 – 16:00, weekendy – kasa czynna godzinę przed imprezami. Rezerwacje biletów ważne są przez okres dwóch tygodni. W wypadku nieodebrania rezerwacja zostanie anulowana przez system. Sprzedaż biletów odbywa się w kasie WCK, za pośrednictwem internetowej sprzedaży <biletomaniawck.pl>.

- reklama -

„Nie powstaliśmy, gdyż cierpimy na nudę, zespół na nowo gra z potrzeby serca” – mówi wokalista grupy Opozycja, która pojawi się w Wodzisławskim Centrum Kultury już 18 października. Jeden z najciekawszych zespołów rockowych przełomu lat 80. i 90. powraca na muzyczną scenę i wystąpi z okazji XXX-letniej rocznicy powstania. Jego występ poprzedzi koncert zespołu Profanacja. Zatem wszystkich miłośników mocnego brzmienia, ostrej rock and rollowej nuty, muzyki niebanalnej z głębokim przekazem nie może zabraknąć na tym wydarzeniu.

 

 

Historia grupy Opozycja:

Grupa została założona w 1984 roku w Wodzisławiu Śląskim, a tworzyli ja: Arkadiusz Krzywojć – śpiew, Marek Tomkowicz – gitara, Grzegorz Głowacz – bas, Zbigniew Kumorowski – perkusja. Zaczynali od punk rocka ale z czasem przestało im to wystarczać. Zwrócili się bardziej w stronę cold wave i postpunkowej alternatywy. Wpływy takich grup jak The Cult ,The Mision i New Model Army wyznaczały kierunki na ich muzycznej drodze. Czerpali z ich dorobków mądrze i umiejętnie, tworząc własne klimaty, unikając jednocześnie nachalnego kopiowania. Nazywani czasami polskim New Model Army, twierdzili, że kapela musi posiadać to „coś”, swoista siłę i energię, którą nie zawsze można osiągnąć jedynie gitarowym łojeniem. Na scenie wypadają  wyjątkowo ekspresyjnie i dynamicznie. Pierwszy raz dla większej publiczności wystąpili w Warszawie na „Poza Kontrola”. W 1989 roku ich utwory „Krew bohaterów” „Wiara” „Kolory” oraz  „Nocny gość Władysława B.” stał się jednym z przebojów Rozgłośni Harcerskiej. W 1989 roku obok Closterkeller i byli laureatami Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz był stałym gościem na wielu ważnych festiwalach w Polsce, jak choćby katowickie Odjazdy czy Rock Noc w poznańskiej Arenie.

 

 


W 1991 roku ukazał się album zatytułowany „Krew bohaterów”, bardzo dobry i jak często bywa, niedoceniany. Jakimś sposobem udało im się na tej płycie uchwycić tę energię o której mówili muzycy, co często bywa trudne w przypadku albumów studyjnych.

W 1993 roku z zespołu odszedł Arkadiusz „Krzywy” Krzywodajć. W 1994 roku ukazał się album XTC, który w sumie nie był zły ale nieporównywalnie słabszy od pierwszego. Zespół po wydaniu płyty koncertował oraz nagrał materiał na trzecią płytę, która została  wydana dopiero w 2011 roku.

Obecnie zespół reaktywował się i na jesień planuje wejść do studia i nagrać kilka nowych piosenek oraz wyruszyć w trasę koncertową. Opozycja dzisiaj to głęboki przekaz i ostra rock and rollowa nuta, zagrana dynamicznie i sprawnie. Dużo dobrej muzyki z niebanalnym przekazem to jest Opozycja, która może szybko wskoczyć na nowo do offowej ekstraklasy.

/publ. a/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj