Kandydatka na prezydenta chce fabryki BMW i odmładzać urząd

48

Anna Ronin, wzorem swoich kontrkandydatów do urzędu prezydenta Raciborza, zainaugurowała kampanię wyborczą konferencją prasową.

 

- reklama -

W trakcie konferencji odbywającej się w Villa Atiqua Anna Ronin, kandydatka Mniejszości Niemieckiej przedstawiła zrąb swojego programu wyborczego. I tak na pierwszy ogień po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zrobić porządek w urzędzie miasta. Polegać miałoby to na czerpaniu z doświadczeń starszych urzędników, ale przede wszystkim na dopuszczeniu do głosu ludzi młodych i pełnych pomysłów, aby wykorzystać ich potencjał i nie dopuścić by musieli opuszczać Racibórz.

 

Pytana co uważa za swój największy atut odparła, iż jest to znajomość języków obcych, zwłaszcza niemieckiego. To, jak i nawiązane dotychczas kontakty, ma ułatwić sprowadzanie do regionu inwestorów. – Młodzi ludzie wyjeżdżają do pracy za granicę, np. do fabryki BMW. Dlaczego u nas nie mogłaby powstać taka fabryka? Jesteśmy w stanie to zrobić, zainteresować przedsiębiorcę by to tutaj zainwestował. To jest jak najbardziej możliwe, tym bardziej, że byli już ludzie którzy wyrażali zainteresowanie – mówiła.

 

Pomysł na oszczędności w budżecie to m.in. likwidacja stanowiska jednego z zastępców prezydenta. Krok taki da oszczędność ok. 150 tys. zł, które można przeznaczyć na np. dodatkowe lekcje języków w przedszkolach. Pytana o to, kto miałby być jej zastępcą, odpowiedziała krótko, iż za wcześnie jeszcze o tym mówić.

 

Kandydaci Mniejszości Niemieckiej wystawiają kandydatów do rady miasta w 12 okręgach. Co w przypadku, gdyby została prezydentem nie mając większości w radzie? Anna Ronin nie wyklucza  koalicji z kandydatami innych komitetów, gdyż jak twierdzi, trzeba rozmawiać z każdym, a do samorządu chcą dostać się ludzie którym leży na sercu dobro miasta. Liczy jednak na osiągnięcie większości, gdyż jej kandydaci są "świeży i nie obciążeni żadnymi lokalnymi układami".

 

Jeśli chodzi o wybory do sejmiku to komitet Anny Ronin udzieli wsparcia kandydatowi popieranemu przez Ruch Autonomii Śląska (w tym wypadku Leonardowi Fulneczkowi).

 

/ps/

- reklama -

48 KOMENTARZE

 1. Nie dla separatystycznego RAŚ. Nie dla mniejszości niemieckiej w Ratuszu.Nie dla Anny Ronnin .BMW w Raciborzu? To obiecywanie gruszek na wierzbie Ktoś kto popiera separatystyczny ruch RAŚ nie powinien zajmować żadnych stanowisk w samorządach a tym bardziej być prezydentem miasta.

 2. Aby jak najszybciej w Raciborzu powstała Filia fabryki BMW , to oprócz odpowiedniego miejsca i uzbrojonego terenu musi jeszcze być kapitał ludzki, czyli na miejscu lub w okolicy sporo bezrobotnych mechaników samochodowych i innych , wykształconych specjalistów. A Ci już dawno wybyli z kraju i mają dobrze płatne miejsca pracy na zachodzie.
  Były już m,niejsze firmy niemieckie i holenderskie które na przestrzeni lat miały zamiary utworzenia swoich firm w Raciborzu. Ale gdy przejrzeli listy bezrobotnych i oczekujących na pracę- wycofali się.
  Chyba, iż dla Pani Wrinin koncern BMW zrobi wyjątek i będzie tu dfelegować fachowców z Niemiec.
  DSkąd się Pani wzięła w Raciborzu? Tu jest Polska. Jaki jest Pani stosunek do patriotyzmu?

 3. Jak już stanęłaby fabryka bmw to mądralo (do pani Krystyny) nasi mężowi pracowali by tutaj na miejscu!!! nie musieli by wyjeżdżać za granicę 800 km, nie musieli by za swoimi rodzinami tęsknićtylko mieliby pracę tutaj!!!

 4. Obiecywać NIE GRZECH. Kandydatka na prezydenta Raciborza obiecuje bo obiecanki nie kosztują. Oczywiście zabrała głos nie mając do końca rozeznania w nastrojach społecznych i do tego zagrała na fałszywej strunie.To jest samorząd i Racibórz, w którym mniejszość niemiecka nie tak szybko znajdzie poparcie zwłaszcza ,że jest mniejszością,która niczym w Raciborzu nie wykazała się a kandydatka chce rozpocząć swoje urzędowanie od wietrzenia urzędników. Jej wykształcenie nie odbiega od 30 proc. populacji Raciborza. Minęły czasy niedokształconych mas społecznych. Budowa zakładu BMW i innych tego typu nie zależy od samorządu,bo gdyby tak było dawno by inwestorzy tu wykładali swoje pieniądze. Racibórz nie będzie miastem przemysłowym, nie jest dobrze skomunikowany z autostradami, nie ma zaplecza kwalifikowanych pracowników ani specjalistycznych szkół i uczelni technicznych. Tylko samobójca chciałby tu taki przemysł motoryzacyjny otwierać. Można w przyszłości nasze nadzieje powiązać ze zbiornikiem retencyjnym, gdyby był chociaż w 1/3 mokrym ale ma to być suchy zbiornik. Wtedy kanał Odra- Dunaj miałby inne szanse.Trzeba nad tym pracować ale PO i ci co są dziś u władzy opowiadają banialuki o potrzebie trasy Racibórz -Pszczyna, nie wiadomo do czego ma ona prowadzić. Minęło wiele lat i nie zauważyli ,że nasze skomunikowanie się z autostradami A-1 i A-4 jest bardziej istotne dla raciborskiej przyszłości.

 5. Aby Fabryka tak renomowana mogła powstać i od razu produkować to już na wejściu musi mieć conajmniej pewnych kilkuset fachowców.Przypuszczenia, że nasi by wrócili z Niemiec i tu podjęli pracę to są gdybania. Tam pracodawca tak szybko nie pozbywa się dobrego pracownika. Pan Marzy. A Marzenie może być nierealne i nic nie kosztuje.

 6. Tak się składa ze wieczorem w niedziele jedzie do fabryk na bawarii setki mlodzych chlopaków, którzy byliby przeszczesliwi jak i ich dzieci jak by mogli pracowac w poblizu !!!
  Jest to bardzo wazny argument dla inwestora

 7. [b][color=#993300]Pamiętajmy,że jak BMVV postawi tu fabrykę to ino wówczas jak im się będzie opłacało. Więc zarobki będą mnieksze niż u Bawarczyka. A nie wątpię, że przyjadą pogadać z Anią ino ,że jej zastępca też będzie musiał mówić w jakimś zachodnim języku. [/color][/b]

 8. Przecież to nie musi być BMW, może to być inna firma, W poznańskim jakaś firma zachodnia samochodowa otwiera filię dlaczego nie miałoby to być realne w naszym mieście lub okolicy. Czepiacie się słówek a pewnie chodzilo o sprowadzenie zachodniego kapitału a co portal, to inna relacja.

 9. ma przynajmniej chęć , koncepcje – lepsze czy gorsze – ale inne niż ,,zgrzybiała trójca,, i „PRince POlo”, PO których NICZEGO NOWEGO sPOdziewać się nie można. Im wygodnie jest … jak jest ![b]~max,[/b] – fałszywie to brzmią wyżej wymienieni i to jest PEWNIK …
  – ,,wietrzenie,, urzędników, oczywista oczywistość ! przykład ,,wzorcowy,, pierwszy zbrzegu > Wystubowa, inni też są
  – inwestcje tworzące miejsca pracy nie zależą od samorządu – tak TWIERDZISZ ! – to jesteś – za przeproszeniem – ,,duPOwaty,, … dzisiaj kapitał idzie tam gdzie może mieć zyski. Czesi naszych warszawskich ,,cwaniaków,, wykolegowali ,,VW,, [ ,,warszawka,,wolała – ZA ILE ? – koreańców z deFU, którego dziś nie ma ] . W K.ędzierzynuie przy głónej, przelotowej arteriimstoją DWA NOWE ZAKŁLADY produkujące dla Niemcóóó części samochodowe … Zarobki naszych pracowników 12, -pln/h … Mało ? … Ile płacą w „Rafako” ? … Warunek . Trzeba umieć rozmawiać … PoO POlsku, angielsku, niemiecku… niedługo być może i PO chińsku . Trzeba mieć obwodnicę choićby do Bohumuna [najtaniej] a nie – masz rację- drogę donikąd czyli do Tomcia Tomczykiewicza , trzeba mieć TERENY a nie zaBETONowane tereny, … – zbiornik nadzieją ? nie rozśmieszaj mnie ! dla kogo i dokąd ? dla kajakarzy, dla ,,pływadeł,, ? innych opłacalnych mozliwości gospodarczego, ekonomicznie opłacalnego sposobu wykorzystania nie ma; a kanał Odra -Dunaj ? mżonka Poroniona już dawno …
  ps.: ~Krystyno, może lubisz gdy mąż … wyjeżdża … ? znam ,,takie,, …

 10. wybudowano w … rok fabrykę Q-adów … Zatrudnienie : docelowo – w przyszłym roku – grubo ponad 1000 …
  Tylko Panie Wojnar, Panie Lenk, Pańciu ,,vice-nmisko,, Panie Hajduczku, Panie POśle ,,kudłaty,, [b]TRZEBA ruszać 4-litery [/b]w sprawach konkretnych a nie jakiś ,,vice-miskach,, duńsko-maljskich [bez kasy], księciach ,,raciborskich,, … o innych nie wsPOmnę bo[color=#ff0000] by się klawiatura zagrzała .[/color]..

 11. Ta ekipa to specjaliści od wycinania drzew w Raciborzu. Jeszcze chcieli wyciąć drzewa nadodrzanskie ponad 600 drzew w trosce o bezpieczeństwo przeciw powodziowe podczas gdy zbiornik Racibórz Dolny już budowano.Było by drewna w bród po takiej wycince.trzy razy wiecej niż wycięto w Parku Zamkowym/ tam zaledwie „skromne”208 drzew wycięto i ok.700 m2 krzewów.w roku 2010 też za tej ekipy w Urzędzie/Może by tartak założyli w ramach rozkręcenia gospodarki?

 12. Tak, tak Pani Ronin. Najpierw zwolnić ludzi z urzędu miasta po to by wprowadzić młodych… no i co potem? Czy Pani chociaż przez chwilę pomyślała o tym że w urzedzie miasta pracują również ludzie starsi, doświadczeni, którzy nie lubią polityki M. Lenka ale pracują ciężko i uczciwie?! I kwestia młodości nie ma tu nic do gadania. Po dzisiejszym wystąpieniu Pani jestem na nie. Nie ma pani pomysłu na to miasto oprócz gdybania że sprowadzimy BMW i zwolnimy starych na rzecz młodych. Moim kandydatem na fotel prezydenta jest Dawid Wacławczyk który sam jest przedsiębiorcą i publicznie ogłasza że doświadczenie starszych ludzi plus witalność młodych daje efekty! Pozdrawiam. Guten Abent Frau Anne.

 13. Lenk mówi teraz że słucha mieszkańców zdjecia ponizej są z pikiety pod urzedem miasta w lecie 2010 roku.Nie posłuchał młodych ludzi i podpisał wycinkę kilku set drzew i krzewów w parku nad Odrą doprowadzajac tym samym do znacznego zniszczenia parku i likwidując dużą część raciborskich zielonych płuc miasta.

 14. Prezydent słucha tylko swojego portfela i układów które dają mu szanse przetrwać. Zbliżają się wybory więc wybierzmy ludzi nowych. Nie mówię że ma to być drużyna od pani Ronin czy Wacławczyka. Wybierzcie sami, ale wybierzcie między zgniłym układem a młodymi raciborzanami!!!

 15. Nie wiem jakie były kulisy podpisał wycinkę albo prezydent Lenk albo starosta Hajduk ale inicjatywa wycinki tych drzew wyszła z Urzędu Miasta.Dlatego i w starostwie i w urzędzie miasta muszą nastąpić zmiany obecni rządzący musza odejść bo szkodzą Raciborzowi.

 16. Podoba mi się pomysł z 1 v-ce prezydentem. Podpowiem jeszcze jeden, wyborcom się spodoba. Obniżenie pensji Prezydenta o 5 – 6 tyś. Pani Aniu, to też godziwe pieniążki. Niech Pani zadeklaruje, że jest gotowa sprawować urząd za mniej niż Lenk. A pokaże ludziom, że nie na $$$ Pani zależy. Enjoy 😉

  P.S. Po takiej deklaracji obiecuję +4 głosy co najmniej i agitkę wśród znajomych nie interesujących się wyborami ;))))

 17. Przez 8 lat to miasto popada w ruinę i aktualny prezydent ma jeszcze czelność kandydować? Młodi – do wyborów! Zmieńmi strategię miasta ze wizji emerytów na wizję młodych którzy będą tu jeszcze żyli kilkadziesiąt lat!

 18. Hajduka i jego popierajacych go na stokach trzeba także na emeryturę odesłać polityczną.Gość całkiem niedawno pozbawił miasto dużego parkingu przy ul.Klasztornej na co najmniej 150 samochodów i sprzedał ten parking pod kolejny market w Raciborzu a uważający się za dobrego prezydenta p.Lenk nic nie zrobił aby zastopować budowę kolejnego marketu w Raciborzu mimo że deklaruje publicznie że w mieście już wystarczy hipermarketow oraz nic nie zrobił aby potrzebny duży parking mógł służyć raciborzanom.Za to obaj panowie wycieli prawie wszytkie wiekowe zdrowe drzewa na ul klasztornej zlikwidowali zielencie i zrobili parking na 40 może procent pojemności tego który sprzedano obok pod kolejny market.Ulica Klasztorna kiedyś ładna została oszpecona.

 19. [b]wujek dobra rada ;)[/b] (Dzisiaj 21:59)
  napisał(a):
  Podoba mi się pomysł z 1 v-ce prezydentem. Podpowiem jeszcze
  jeden, wyborcom się spodoba. Obniżenie pensji Prezydenta o 5 – 6 tyś.
  Pani Aniu, to też godziwe pieniążki. Niech Pani zadeklaruje, że jest
  gotowa sprawować urząd za mniej niż Lenk. A pokaże ludziom, że nie na
  $$$ Pani zależy. Enjoy 😉

 20. To nie ul klasztorna tylko kasprowicza.Z resztą co napisales as całkowicie się zgadzam.Młodzi tym różnią się od starych że często bardziej szanują i doceniają przyrodę i zieleń.Dlatego starych trzeba od koryt oderwć.Dość że miasto upada pod ich rządami to jeszcze nam miasto oszpecają i żywcem zabetonowują.Takie betonowe skwery i drogi brukowe niech sobie robią na swoich posesjach a nie w naszym wspólnym mieście. Kolejne markety niech sobie budują na swoich posesjach najlepiej.

 21. ANia Ronin to osoba fałszywa, nie bojąca sie podkłądac świń. PO polsku mówi gorzej niż po niemiecku, poza niemieckim innych języków raczej nie zna. Widać już po jej wystąpieniu, że z rzeczywistością to ma ona niewiele wspólnego – marzenia snuje kosztem innych. Fabryka BWM w Raciborzu? Jasne, najpierw niech sprowadzi niemieckie firmy, wraz z nimi niemieckich pracowników i ani się nie obejrzymy Racoibórz Niemcem będzie stał. Ronin? Nie, dziękuje.

 22. Koncern BMW tylko czeka aż dwuipółtysięczna mniejszość niemiecka w Raciborzu i pani Ronin wygrają wybory do władz municypalnych i natychmiast przylatują do Raciborza z inwestycją roziązujaca problem braku pracy w mieście. W takie przedwyborcze bajki ona sama nie wierzy( choć to gada) a co dopiero wyborcy.

 23. [size= 10.9090909957886px]Wejdźcie sobie na porofil na FB tej Pani, która chciałaby reprezentować Racibórz jako pani prezydent i spójrzcie na jej wpisy – błędy ortograficzne! Jeden na drugim! Przecież to jest żenada! Poziom języka polskiego na poziomie podstawówki! Taka osoba ma być prezydentem? Żeby znów śmiała się z nas całą Polska?[/size]

 24. [b]wygrywa na luzie w pierwszej ,,turze,[/b], . [color=#ff0000]Dlaczego[/color] ? Bo dwu Jego ,,kontrkandydatów,, POdzieli głosy raciborskich ,,nielenkliwych,,. Przy niskiej frekwencji – ma taka jest pewna – wystarczą głosy POdległych LENKowi urzędników, pracowników jednostek budżetowych, oświaty, spółdzielni mieszkaniowej , co niektórych ,,POlaków z betonu i bruku,, niejakich sKwaśniałych i … Ich RODZIN.
  I …[color=#ff0000] ,,PO ptokach ,,..[/color].

 25. Lenka trza od władzy odsunąć jego wraz z jego ugrupowaniem z PO.Bedziemy płacić za prąd jak za zboże. Tusk z Sikorskin kłamią choć vSikorski mówił prawdę na początku o Tusku i Putinie.W Raciborzu takie same rzeczy się dzieją.

 26. Ja może bym na prezydenta Lenka z rodziną zagłosował jednak czekam na ostateczną decyzję prezydenta czy broni drzew nad Odrą czy podpisze wycinkę Uważamy że nie powinno się tam wycinać nawet jednego drzewa i że taka powinna też być ostateczna decyzja przed wyborami pana prezydenta.

 27. Oczywiście że Pan Lenk powinien się jasno określić i to przed 16 listopada co zamierza odnośnie tych drzew.Przekładanie decyzji na po wyborach będzie nie fer dla wielu raciborzan którzy nie zgadzają się z jakimkolwiek wycinaniem wspomnianych drzew.

 28. Teraz dopiero patrzę – skąd ta Ronin wzięła taki poroniony pomysł?Przecież ona jest politycznym zerem! I się pcha na prezydenta? Widzieliśmy już po jej mężu jacy są aktywni – raz się odezwal, jak wybory zaczęły się zbliżać.

 29. Przeczytajcie powyższe komentarze, a następnie uzyskacie odpowiedź dlaczego w Raciborzu jak i w Polsce jest jak jest. Wszystko bieżecie dosłownie, marudzicie, wszędzie węszycie podstęp. Trzeba iść na wybory i wybrać swojego kandydata (najlepiej nowego skoro wszystkim jest tak źle), a nie wylewać swoje żale w internecie.

 30. Też tak myślę,ale nasze społeczeństwo woli się same oszukiwać i wszędzie węszyć spiski i afery.Tu brakuje jeszcze tezy,że ta pani ma coś wspólnego z brzozą i tym samolotem w Smoleńsku…Ludzie opamiętajcie się,bo dalej będziecie zarabiać i otrzymywać renty w wysokości zachodnich zasiłków(sorry,na zachodzie,w normalnych krajach,zasiłki są wyższe niż nie jedne polskie wypłaty i świadczenia)!Skąd ja wiem,że to groch o ścianę!Kłóćcie się dalej !!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here