Ogólnopolski Tydzień Kariery w Gimnazjum Nr 5

W dniach 20- 24.10.2014 odbywał się Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej pod hasłem „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?”Uczniowie klas III b i III c byli z wizytą w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu i brali udział w zajęciach: „Gdzie i jak szukać pracy?”. Zapoznani zostali ze sposobami tworzenia ścieżki kariery zawodowej i dowiedzieli się, że najwięcej bezrobotnych jest z najniższym wykształceniem. Zobaczyli „stopy” bezrobocia i dowiedzieli się, jak ważne jest wykształcenie. Uczniowie dowiedzieli się także, jak ważne są zainteresowania i pasje, które rozwijane mogą stać się naszą przyszłą pracą.


Uczniowie klasy III a na lekcji wychowawczej wybierali 3 przyszłe zawody i 3 szkoły ponadgimnazjalne dla siebie. Wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w konkursie bibliotecznym (22.10.2014) i poznali pracę bibliotekarza. W klasie I z uczniowie na zajęciach z doradztwa zawodowego poznali sposoby poszukiwania pracy oraz zawody poszukiwane przez pracodawców w naszym mieście i regionie. Uczniowie poznali także wymagania pracodawców oraz zarobki w określonych zawodach. Wielu z nich zostało zainspirowanych do wyboru przyszłego zawodu. Uczniowie klasy I z i II a uczestniczyli także w wycieczce do zakładu pracy ZWiK w Raciborzu, gdzie mogli poznać niektóre zawody i przyjrzeć się pracy w tych zawodach.


Uczniowie wszystkich klas mają możliwość uczestnictwa w naszym gimnazjum w zajęciach z doradztwa zawodowego. Niektórzy z nich z tej możliwości korzystają. Mamy nadzieję, że wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy zmotywuje uczniów do uczestnictwa w zajęciach, aby poznać siebie i swoje możliwości w celu wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, która pozwoli na otwarcie drogi wybraną ścieżką kariery do wymarzonego zawodu.


OTK koordynowała Róża Szramek we współpracy z dyrekcją szkoły, wychowawcami i nauczycielami zaangażowanymi w działania w ramach OTK 2014.
Szczególne podziękowania dla: Grażyny Chudy, Jadwigi Brzeziny, Barbary Sput, Jolanty Otlik, Beaty Mróz – Kajstury i Renaty Dradrach – Szweda.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here