Ruszył sezon grzewczy. Znów widać, czym oddychamy

Na stacjach pomiarowych najbliżej Raciborza wystąpiły przekroczenia dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego: o 352% w Rybniku i 182% w Wodzisławiu.

 

- reklama -

 

 

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

W dniu 28.10.2014 r. r.:
nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).


wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Rybniku o 352%, Wodzisławiu o 182%, Gliwicach o  118%, Żywcu o 116%, Bielsku-Białej o 110%, Katowicach o 54%, Częstochowie o  52%, Dąbrowie Górniczej o 40%, Cieszynie o 32%, Tychach o 18%, Sosnowcu o 12% oraz na stacji komunikacyjnej w Częstochowie o 124%.

Na stacji w Rybniku stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż 200 µg/m3 – poziom informowania o ryzyku wystąpienia  przekroczenia poziomu alarmowego dla tej substancji i wynosiło 226 µg/m3.

 Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 29-30.10.2014 r.

W dniu 29.10.2014 (środa) znajdujemy się na skraju rozległego wyżu znad wschodniej Ukrainy, kierującego do nas z południa suche powietrze polarno-kontynentalne. W dzień zachmurzenie małe (w obszarach występowania mgieł zachmurzenie duże). Początkowo w godzinach porannych miejscami utrzymujące się mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 9ºC do 11ºC, na szczytach Beskidów od 4ºC do 7ºC. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie nie będą korzystne. W okresach szczególnie niekorzystnych (godziny poranno-przedpołudniowe oraz wieczorowo-nocne) w obszarach zabudowy mieszkaniowej będą występowały istotne przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia pyłu PM10. Odnosi się to zwłaszcza do aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, Kotliny Żywieckiej, Podbeskidzia, zachodniej części aglomeracji górnośląskiej, oraz Częstochowy. Stężenia pozostałych mierzonych zanieczyszczeń powietrza mogą układać się na nieco wyższych niż zazwyczaj zakresach poziomów dopuszczalnych.

W dniu 30.10.2014 (czwartek) pogoda w naszym regionie będzie kształtowana w obszarze podwyższonego słabo-gradientowego ciśnienia atmosferycznego. Od północnego-zachodu nasuwać się będzie strefa pofalowanego frontu okluzji. W dzień zachmurzenie początkowo małe, po południu wzrastające do umiarkowanego. Początkowo miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 9ºC do 11ºC, w szczytowych partiach Beskidów od 3ºC do 5ºC. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, mało korzystne warunki aerosanitarne w naszym regionie nie ulegną istotnej poprawie. W godzinach poranno-przedpołudniowych oraz wieczorowo-nocnych w strefach zabudowy mieszkaniowej będą nadal występowały znaczące przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji mogą układać się na nieco niższych poziomach wartości dopuszczalnych jak w poprzedniej dobie.

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Przechodziłem wczoraj wieczorem . ogrodową w kierunku na ul . słowackiego i myślałem że padnę okolica była tak zakopcona dymem że trudno było oddychać. Nie trzeba palić papierosów aby dostać raka płuc a tak jest co roku od jesieni do póznej wiosny.Trzeba myśleć chyba o wyprowadzce do Katowic albo nawet do Tych.Widać jak nasze obecne władze dbają o nasze zdrowie.Kominów mamy bez liku a z tych kominów lecą zatruwajace całe miasto toksyczne spaliny.

  2. Co prezydent Lenk z jego ugrupowaniem zrobili przez 8 lat aby poprawić jakość powietrza w Raciborzu? Mamy tu powietrze gorsze niż w Katowicach Tychach Bielsku Cieszynie. Za chwilę będziemy mieć o ile już nie mamy emigrację nie tylko za pracą ale i do miast gdzie nie ma przez 9 miesiecy w roku powietrza które nie spełnia jakichkolwiek norm zdrowotnych.Dlatego chyba mamy jeden z najwyższych wskaźników nowotworów zawałów i udarów na Śląsku i w kraju.

  3. Statystyki zachorowan na nowotwory w Raciborzu i okolicach są przerażajace. Władza ma tu wiele do zrobienia, ale dopóki ludzie nie zmienią mentalnościi nie przestaną palić czym popadnie, to do bezrobocia dojdzie ekologiczna eutanazja mieszkanców raciborszczyzny.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj