Nędza ma już oficjalnie swój uniwersytet

0

Był pierwszy inauguracyjny wykład, uroczyste ślubowanie i karty studenta dla każdego. W Nędzy oficjalnie swoją działalność rozpoczął Uniwersytet III Wieku.

 

- reklama -

 

 

Zainteresowanie jest spore, na początek przystąpiło do niego kilkudziesięciu mieszkańców całej gminy. – Seniorzy są niezwykle aktywną grupą społeczną naszej gminy. Działają w stowarzyszeniach, grupach, organizują różnego rodzaju wydarzenia. Ale dotarły do nas sygnały, że nie wszystkie swoje aspiracje mogą realizować w istniejących organizacjach. Dlatego przedstawiciele koła emerytów podsunęli pomysł, by utworzyć w gminie uniwersytet dla seniorów – wyjaśnia Joanna Dwornik, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Nędzy. Początkowo miał być filią raciborskiej uczelni, ale ostatecznie rozpoczął działalność jako grupa nieformalna przy Gminnym Centrum Kultury w Nędzy.

Ponad 20-osobowa grupa studentów w dzień powołania uniwersytetu złożyła uroczyste ślubowanie, a przy dźwiękach Gaudeamus igitur, odebrała specjalne karty nadające prawo do uczestniczenia w naukowych spotkaniach. Dla studentów i gości GCK przygotowało niespodziankę – koncert zespołu "Wersja Robocza" grającego głównie irlandzki folk.

Uniwersytet utworzony został z myślą o mieszkańcach powyżej 50 roku życia, którzy mają ochotę kreatywnie spędzać swój wolny czas, chcą się spotykać, poszerzać swoją wiedzę i wspólnie realizować swoje zainteresowania.

– Liczę, że przykład tych, którzy już zdecydowali się do uniwersytetu przystąpić, przyciągnie i innych – mówiła wójt Nędzy Anna Iskała, która wygłosiła wykład inauguracyjny poświęcony wydatkom gminy przeznaczanym na opiekę socjalną skierowaną do osób starszych. – Bo ludzie być może z wielu rzeczy nie zdają sobie sprawy, a ponieważ nasi mieszkańcy będą działać w kolejnej organizacji skierowanej do seniorów, taka wiedza z pewnością im się przyda – mówiła wójt.

Jedną z pierwszych osób, które zapisały się na uniwersytet w Nędzy jest Stanisława Spychała-Walenko, pasjonatka i specjalistka sztuki ceramicznej, na co dzień pracująca w I LO w Raciborzu. – Uważam, że człowiek powinien się uczyć całe życie, żeby umysł pozostał sprawny na długie lata. Mam ogromną ochotę poznawać nowe dziedziny, dowiedzieć się czegoś nowego. A poza tym, ze względu na swoje zainteresowania oraz to, że jestem nadal czynnym nauczycielem, chciałabym być siłą napędową uniwersytetu – podkreślała pani Stanisława.

W planach nędzańskiej uczelni są spotkania z ciekawymi ludźmi i specjalistami z różnych dziedzin, będą też zajęcia fakultatywne, m.in. kursy językowe i komputerowy. Na 21 listopada o godz. 16.00 Uniwersytet III Wieku w Nędzy zaprosił do siebie Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu, insp. dr Pawła Zająca. Odbędzie się debata społeczna dla seniorów, której celem będzie zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, miejscach publicznych oraz w ruchu drogowym.

Wykłady i spotkania w ramach uniwersytetu będą się odbywać co dwa tygodnie w piątki o godz. 16.00 w budynku GCK przy ul. Strażackiej. Na uniwersytet zapisać się może każdy chętny powyżej 50 roku życia, wystarczy w GCK wypełnić specjalną deklarację. Wykłady i spotkania mają charakter otwarty i wstęp jest wolny, opłaty przewiduje się jedynie za zajęcia fakultatywne, ale organizatorzy obiecują, że koszty nie będą wysokie.

 

publ. /ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here