Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie

1

Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu informuje o możliwości udzielania pożyczek na działalność gospodarczą oraz na utworzenia miejsca pracy dla osób bezrobotnych.

Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu informuje, iż Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest operatorem rządowego programu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia warunków dla powstania nowych miejsc pracy pn. „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Mając na celu zwiększenie dostępności do kapitału, BGK dokonał wyboru pośredników finansowych, którzy od 17 listopada br. będą udzielać pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej dla:

- reklama -

– studentów ostatniego roku studiów

– poszukujących pracy absolwentów szkół i uczelni, w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego

– osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy.

Pożyczkobiorcy będą mogli otrzymać wsparcie doradcze i szkoleniowe w zakresie m.in. zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania, czy też rozliczeń finansowych.

Wybrani przez BGK pośrednicy udzielać będą również pożyczek dla podmiotów gospodarczych, z przeznaczeniem na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnych, w tym bezrobotnych skierowanych przez powiatowe urzędy pracy.

Zgodnie z ustawą, kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi maksymalnie 20-krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie ok. 74.000 zł), natomiast pożyczka na utworzenie miejsca pracy maksymalnie 6 – krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia (obecnie ok. 22. 000 zł.). Podstawową zaletą pożyczki jest jej niskie oprocentowanie (aktualnie – 0,56 % w skali roku) oraz długi okres spłaty – do 7 lat  z możliwością rocznej karencji w spłacie kapitału. Ze względu na preferencyjny charakter pożyczek, udzielane wsparcie stanowi pomoc de minimis.

Środki na uruchomienie programu pochodzą z Funduszu Pracy. Na lata 2014-2016 BGK dysponuje kwotą 120 mln zł., program natomiast będzie realizowany do 2021 roku.

Lista wybranych pośredników finansowych oraz szczegółowe zasady udzielania pożyczek znajdują się na stronach: www.bgk.com.pl/wws oraz wws.bgk.pl.

Poniżej lista pośredników, którzy zawarli umowę z BGK na terenie woj. śląskiego:

1/ Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych

Tel. 77 862 18 67

e-mail: [email protected]

2/ Agencja Rozwoju Regionalnego MARR

Tel. 17 788 18 67

e-mail: [email protected]

3/ Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych

Tel. 17 862 11 66

e-mail: [email protected]

 

źródło: PUP Racibórz

publ. /ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. spox

    Takie wsparcie to mega sprawa dla wszystkich modych, którzy maja na siebie pomysl, ale już niekoniecznie fundusze. Polecam, bo sama z niego skorzystałam i teraz od kilku lat z sukcesem prowadzę działalność.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here