Obchody Roku Gawliny zakończono w zamkowych murach

0

Były wspomnienia, wykłady, prelekcje i występ uczniów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Raciborzu.

Obchody Roku Abpa. Józefa Feliksa Gawliny zainaugurowano 12 listopada 2013 roku na raciborskim zamku. Tutaj także odbyło się spotkanie podsumowujące obchody. W uroczystości podsumowania udział wzięli poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, starosta powiatu raciborskiego Adam Hajduk, prezydent Mirosław Lenk, wójt gminy Rudnik Alojzy Pieruszka, prezes Fundacji "Historia-Pamięć" Wojciech Wojnowicz, abp. Damian Zimoń, ks. prof. Jerzy Myszor, dyrektorzy szkół z terenu powiatu raciborskiego, uczniowie szkoły w Rudniku oraz mieszkańcy miasta. Wszystkich powitał dyrektor szkoły w Rudniku, która była jednym z organizatorów i pomysłodawców tegoż przedsiewzięcia. – Goście, których właśnie powitaliśmy są także honorowymi członkami komitetu organizacyjnego – dodał dyrektor Mariusz Kaleta. Wspomniał także o komitecie organizacyjnym obchodów Roku Józefa Gawliny. Oprócz dyrektora znaleźli się w nim Zbigniew Ciszek, Zygmunk Kandora oraz Stefan Absalon.

- reklama -

Dyrektor wspomniał o tym, co udało się zrobić w ciągu minionego roku, aby przypomnieć wszystkim postać aba. J.F. Gawliny. – Jednak nasze działania tak naprawdę rozpoczęły się kilka lat temu. W 2006 roku odbyła się uroczysta msza św. i występ Orkiestry Wojska Polskiego. Później wbudowano urnę z Monte Cassino w Brzeziu, a następnie wybudowano pomnik arcybiskupa, który stanął przy Rynku w Raciborzu. Józef Gawlina został również ogłoszony partonem naszej szkoły – mówił Kaleta.

W ciągu ostatniego roku również zorganizowano wiele wydarzeń. – O Gawlinie pewnie wiedziałem tyle, ile być może wie reszta mieszkańców tej gminy – przyznaje Zygmunt Kandora z urzędu gminy w Rudniku. – Że urodził się w Strzybniku. Tu chodził do szkoły. Czuł się Polakiem, więc przeniesiono go do szkoły w Raciborzu, a w końcu do Rybnika. Został księdzem, potem wyemigrował. Przez ostatnie miesiące każdy mógł poznać Gawlinę lepiej. Poznać go jako człowieka bardzo wrażliwego i konsekwentnego. Księdza, któremu bardzo bliski był Śląsk, bliscy byli ludzie i ich krzywda. Dowiedziałem się, że z piekielnej ziemi jaką była Syberia, udało mu się wyciągnąć mnóstwo dzieci. Że na krańcach świata pomagał tworzyć sierocińce. O tym wszystkim wielu ludzi nie wiedziało – przyznaje Zygmunt Kandora.

 

 
 

Na uroczystość zakończenia obchodów Roku abpa. Józefa Gawliny został przygotowany również specjalny program artystyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu oraz prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Abp Józef Gawlina opowieść o biskupie tułaczu” autorstwa Wojciecha Wojnowicza. Osobom, które zaangażowały się w organizację obchodów wręczono pamiątkowe portrety z wizerunkiem Gawliny.

We wrześniu 2014 roku przypadła 50. rocznica śmierci Gawliny. To właśnie ta okrągła rocznica stała się przyczynkiem do ogłoszenia przez Radę Powiatu Raciborskiego roku 2014 Rokiem arcybiskupa Józefa Feliksa Gawliny. Przez cały rok w różnych miejscach organizowano wydarzenia kulturalne. W ramach Roku zorganizowano szereg wykładów i prelekcji. W Strzybniku, gdzie niedgyś stał dom abrcybiskupa Gawliny, otworzono Ogrody Gawliny. W miejscu tym stanęła także pamiątkowa tablica.

 

Uroczystość podsumowania obchodów Roku Józefa Gawliny uświetnili 
swoim występem uczniowie PSM w Raciborzu.

 

 

Józef Feliks Gawlina generał dywizji Wojska Polskiego, doktor, biskup polowy Wojska Polskiego. Urodził się 18 listopada 1892 roku w Strzybniku. 19 marca 2013 roku upłynie 80 lat od chwili, kiedy to otrzymał on sakrę biskupią z rąk kardynała Augusta Hlonda, bpa Stanisława Adamskiego i bpa Wincentego Tymienieckiego. Nowo wyświęcony biskup przysłużył się z czasem wielce Kościołowi, Polsce i Polakom, jako biskup polowy Wojsk Polskich, a po wojnie jako opiekun i ojciec rodaków, których różne losy rozsiały po świecie. Ksiądz Arcybiskup zmarł w czasach obrad III Sesji Soboru Watykańskiego II, która rozpoczęła się w dniu 14 września 1964 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 24 września w bazylice św. Wawrzyńca, tuż obok centralnego cmentarza rzymskiego na Campo Verano, dokąd po uroczystościach przeniesiono doczesne szczątki Arcybiskupa. Tam znalazły one tymczasowe miejsce spoczynku, dopóki nie przeniesiono ich później na cmentarz żołnierzy polskich pod Monte Cassino. Arcybiskup chciał być bowiem pochowany wśród polskich żołnierzy, których otaczał na wszystkich frontach II wojny światowej swoją duszpasterską opieką.

 

 

/p/

 

 

Patronat medialny nad Rokiem abpa. Józefa Gawliny objęły:

 

 

 

 

 

———————————————————————————————-

Polecamy również:

 

W Strzybniku poświęcono ogrody Gawliny

Pomysł zagospodarowania, uporządkowania miejsca, w którym urodził się abp Gawlina zrodził się w głowie proboszcza parafii w Rudniku, ks. Piotra Spallka.

2014 w powiecie raciborskim Rokiem Gawliny

We wrześniu 2014 r. przypada 50 rocznica śmierci Józefa Gawliny, generała dywizji Wojska Polskiego, biskupa polowego Wojska Polskiego. Z tej okazji rada powiatu chce ogłosić 2014 Rokiem abp Józefa Gawliny.

Józef Gawlina – film o arcybiskupie ze Strzybnika

18 listopada w Zamku Piastowskim w Raciborzu nastąpi uroczyste podsumowanie obchodów Roku Gawliny.

Biskup Kopiec opowiedział o abp. J. Gawlinie [ZDJĘCIA]

Wizyta bp. J. Kopca w Raciborzu: najpierw odprawił mszę św. w kościele na Ostrogu a następnie wygłosił prelekcję.

Rok Gawliny: inauguracja na zamku przy pełnej sali [WIDEO]

– Pokazał, że można łączyć bycie pięknym i wspaniałym duszpasterzem z byciem biskupem polowym, z byciem patriotą – mówił o abp. Józefie Gawlinie ks. bp Andrzej Czaja. Rok Gawliny – Zamek Piastowski – zdjęcia>>>

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here