Wicekurator chwali raciborską oświatę

3

– Raciborskie szkolnictwo w czołówce jeśli chodzi o autonomię placówek oświatowych i jakość kształcenia – twierdzi Andrzej Wilczak.

 

- reklama -

 

 

27 listopada w Urzędzie Miasta w Raciborzu miało miejsce podsumowanie II Śląskiego Kongresu Oświaty, który odbywał się w dniach 24-25 listopada w Katowicach. Miasto Racibórz na kongresie reprezentowali Ludmiła Nowacka, zastępca prezydenta Raciborza oraz dyrektorzy miejskich placówek oświatowych. Podsumowania w Raciborzu dokonał Andrzej Wilczak wicekurator w katowickim Kuratorium Oświaty.

Na spotkaniu z dyrektorami miejskich placówek oświatowych tj.: przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów wicekurator przedstawił statystyki kształcenia uczniów w Raciborzu w odniesieniu do kraju i województwa śląskiego.

Andrzej Wilczak podkreślił, że raciborskie szkolnictwo jest w czołówce jeśli chodzi o autonomię placówek oświatowych i jakość kształcenia. Podkreślił fakt, że wyniki sprawdzianu kompetencji w szkołach podstawowych oraz wyniki z egzaminu gimnazjalnego są w Raciborzu wyższe aniżeli średnia krajowa i województwa śląskiego.

– To bardzo ważne aby władze gminy dawały placówkom oświatowym samodzielność oraz możliwość wdrażania innowacji w szkole. Podkreślam, że w Raciborzu właśnie tak jest. Bardzo pozytywnie oceniam prowadzony w Raciborzu program nauki pływania uczniów w klasach jeden – trzy, który dotuje Miasto. W województwie śląskim to rzadko spotykane. Na wysokim poziomie szkoły uczą języków obcych – mówił Andrzej Wilczak wicekurator w katowickim Kuratorium Oświaty.

Spotkanie było okazją do podsumowania innych innowacyjnych projektów, które prowadzą miejskie placówki oświatowe. Mowa była o wprowadzeniu oddziałów integracyjnych w szkołach i przedszkolu nr 21, gdzie w zajęciach uczestniczą uczniowie pełnosprawni i niepełnosprawni. Mówiono o praktykach zawodowych w placówkach oświatowych odbywanych przez studentów rodzimej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, również o prowadzeniu bezpłatnych zajęć w przedszkolach wychodzących ponad podstawę programową. Pozwalają one na rozwijanie wielu dodatkowych umiejętności u dzieci. Omówiono również wczesne wspomaganie rozwoju dziecka zagrożonego niepełnosprawnością oraz podkreślano nowatorski program prowadzenia klas z nauką zawodu w gimnazjum.

 

publ. /ps/

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here