List do redakcji: Wybory – w zwariowanym kraju?

12

Zbagatelizowana przez komisję miejską i okręgową fatalna pomyłka w kartach do głosowania na kandydatów do rady powiatu w obwodach nr 19 i 20.Nie wiem kto uznał te wybory za ważne a pomyłkę nieważną. Oto jeden z tytułów „Dziennika Zachodniego” :”fatalna wyborcza pomyłka w Raciborzu: 424 głosy nieważne, możliwa powtórka wyborów”. Jeden z wyborców oraz kandydat na radnego, oburzeni powstałą sytuacją napisali pismo w sprawie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Pana Stefana Jaworskiego.

Przewodniczący wskazał obowiązujące w tej sprawie przepisy Kodeksu Wyborczego i zaproponował wysłanie skargi interwencyjnej do Sądu Okręgowego, co zostało uczynione.

- reklama -

Tymczasem władze powiatu się konstytuują.

To ile głosów było nieważnych  według Miejskiej Komisji Wyborczej, nie ma znaczenia. Jednak pewna część wyborców została wprowadzona w błąd. Na listach są ich podpisy a więc – uważają interweniujący – należało by  tych wyborców pisemnie przeprosić, a wybory w tych dwóch obwodach powtórzyć. Żyjemy przecież w państwie demokracji.

Majk (nazwisko znane redakcji)

- reklama -

12 KOMENTARZE

 1. Ustawodawca przeidział taką sytuację. Rada musi się ukonstytuować. Zaskarżenie wymików , to już decyzja sędziego. Jeżeli sąd uzna ,że trzeba powtórzyć wybory to się je powtórzy na zasadach określonych przez sąd. Ustawodawca dopuszcza wygaśnięcie mandatu mandatu obecnego radnego jeśli inaczej wyjdzie w kolejnym głosowaniu. W kolejnym głosowaniu powinni być zgrożeni ludzie z list PiS-NaMu, którzy zostali wciągniecie na szelkach przez Kasię lub Dawida. Ilość mandatów rozdziela się na listy, a potem obsada się je nazwizkami na podstawie zdonytych mandatów. Czyli jak ten ,który się nie dostał wyprzedzi tego ostatniego, który się dostał to będzie zmiana. I niekoniecznie Ania będzie z Dawidem.

 2. Sprawiedliwość to nie żarty. Kodekst Wyborczy to nie żarty. Wyborcy to nie błazny.
  To nie jest błachostka. Gdzie byli komisarze wyborczy, gdzie byli przew. komisji obwodowych i miejskiej?
  Ta sprawa trafi do Sądu Najwyższego, zgodnie z procedurą.

 3. oczywista oczywistość że wybory w tych dwóch okręgach powinny byc powtórzone … tylko te polskie sądy …wierzycie że to się uda ? … sentencja będzie taka / oczywiście niezgodnie z rzeczywistością /że nie miało to znaczącego wpływu na wynik wyborów … wspomnicie moje słowa

 4. Tego nie można tak puścić płazem Zło, błędy, oszustwa absolutnie nie można tolerować. Tego jest coraz więcej. Społeczeństwo jest zbyt pobłażliwe. Nie Pan walczy w tej sprawie aż do końca. Ludzie narzekają ale nić nie robią.

 5. Skoro jak podają komisje w BUDOWLANCE i SMS błędne karty wydano ponad 400 osobom to jest dużo wyborców.
  Myślę , że Sąd Okręgowy Wydział Zamiejscowy w Rybniku pokaże swoje prawne oblicze. Szukanie dziur w całości albo
  braku dowodów będzie świadczyć tylko o lekceważeniu obywateli.

 6. Plaga pomyłek i błędów popełnianych przez komisje szczególnie w I turze wyborów jest tuszowana i unieważniana.
  O powtórzeniu wyborów choćby w jednym okręgu, to nie wypada. Przecież Pan Prezydent Komorowski już ogłosił ważność wyborów. Ale doczekaliśmy się demokracji !

 7. Szczegóły tej pomyłki kart do głosowania między obwodami , trwały kilka godziń i to w godzinach szczytowych gdy ludzie wracali z kościoła. Tutaj nikt z odpowiedzialnych nie wstrzymał dalszego głosowania i wystąpił do komisji krajowej o powtórzenie całkowite wyborów w tych dwóch lokalach. Tak należało sprawiedliwie postąpić. A była doskonała możliwość podczas drugiej tury wyborów prezydenckich. Teraz Trzeba , zgodnie z polskim prawem wybory w tych dwów okręgach jednak powtórzyć a rada powiatu powinna poczekac. Nie ustąpią protestujący. Sprawa będzie znowu głośna na całą Polskę i nie tylko.

 8. Szczegóły tej pomyłki kart do głosowania między obwodami , trwały kilka godziń i to w godzinach szczytowych gdy ludzie wracali z kościoła. Tutaj nikt z odpowiedzialnych nie wstrzymał dalszego głosowania i wystąpił do komisji krajowej o powtórzenie całkowite wyborów w tych dwóch lokalach. Tak należało sprawiedliwie postąpić. A była doskonała możliwość podczas drugiej tury wyborów prezydenckich. Teraz Trzeba , zgodnie z polskim prawem wybory w tych dwów okręgach jednak powtórzyć a rada powiatu powinna poczekac. Nie ustąpią protestujący. Sprawa będzie znowu głośna na całą Polskę i nie tylko. Ludzie-niestety w kraju demokratycznym i suwerennym musimy się demokracji i sprawiedlieości domagać. To straszne. Kto tu rządzi?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here