Bardzo zła jakość powietrza. Lepiej nie wychodzić z domu

46

Na stacjach pomiarowych najbliżej Raciborza zanotowano wielokrotnie przekroczone normy pyłu w powietrzu: w Wodzisławiu o 318%, w Rybniku o 402%!

Na stacjach w Rybniku i w Wodzisławiu stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż 200 µg/m3 – poziom informowania o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla tej substancji i wynosiło w Rybniku 251 µg/m3 oraz w Wodzisławiu 209 µg/m3.
 
 ——————————————————————————-

 

- reklama -

Powiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10 z dnia 10 grudnia 2014 roku

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dnia 9 grudnia  2014 roku  na obszarze strefy śląskiej w mieście Wodzisław oraz w aglomeracji  rybnicko-jastrzębskiej w mieście Rybnik wystąpiło w powietrzu przekroczenie wartości progowej (200 µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3). Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 10.12.2014 początkowo będziemy pod wpływem słabnącego klina wyżowego. W ciągu dnia będziemy dostawać się w zasięg oddziaływania głębokiego i rozległego niżu północnoatlantyckiego ze strefami frontów atmosferycznych. Z zachodu napływa chłodne powietrze polarno-morskie. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie nie będą korzystne. W okresach szczególnie niekorzystnych w obszarach zabudowy mieszkaniowej, a także w dolinach oraz kotlinach górskich i przedgórskich, będą występowały znaczące przekroczenia dopuszczalnego średniodobowego stężenia pyłu PM10. Dotyczy to przede wszystkim aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, Częstochowy, zachodnich i centralnych rejonów aglomeracji górnośląskiej, a także Podbeskidzia, Pogórza Cieszyńskiego i Kotliny Żywieckiej. Stężenia pozostałych mierzonych zanieczyszczeń powietrza mogą układać się w niektórych rejonach na wyższych niż zazwyczaj zakresach swych dopuszczalnych wartości.

W dniu 11.12.2014 pogoda w naszym regionie będzie kształtowana na skraju głębokiego i rozległego niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim. W ciągu dnia zaznaczy się strefa związana z przemieszczającym się frontem okluzji. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, na większości obszaru województwa śląskiego przewiduje się postępującą poprawę niekorzystnych warunków aerosanitarnych. Pomimo to w okresach mało korzystnych mogą występować istotne przekroczenia progowego stężenia pyłu zawieszonego (50 µg/m3), zwłaszcza w obszarach gęstej zabudowy mieszkaniowej. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji powinny układać się na niższych zakresach wartości dopuszczalnych niż w poprzedniej dobie.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

 

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

 

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.  Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

 

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 

unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.

w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie w przypadku   przekroczenia poziomu alarmowego:

spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe  oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),

palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,

wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia,
spacerów z dziećmi;

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.

W wyznaczonych częściach miast i gmin prowadzone będą wzmożone kontrole mieszkańców w zakresie stosowania paliw stałych i eliminacji spalania odpadów komunalnych.

 

publ. /ps/

- reklama -

46 KOMENTARZE

 1. Wczoraj byłem na ul.Głubczyckiej i Spółdzielczej.Tam jest jeden wielki horror.Zadymienie z kominów karastrofalne a do tego ktoś musiał spalać plastiki w piecu bo smród był okropny trudno było oddychać. I to jest rzeczywistość w Raciborzu nie tylko tego rejonu.Do tego sznur samochodów w korku i ich spaliny przed nerką.

 2. A mamy postawione siłownie na „świeżym” powietrzu.A pare dni temu mieliśmy bieg mikołajkowy.Piekna idea ale uważam że uprawianie sportu o tej porze roku w okresie grzewczym to sport ekstremalny w Raciborzu przy takim zanieczyszczeniu powietrza.Gdyż nie powinno się wg. lekarzy jw.w ogóle wychodzić na długo a co dopiero uprawiać sport przy takim zanieczyszczeniu powietrza!

 3. Prezydent obiecał że zrobi porządek z niską emisją w Raciborzu. TRZYMAM za słowo i może ktoś będzie na bieżąco pokazywał konkretne plany miasta i powiatu oraz ich realizację w rozwiazywaniu tego duszącego problemu w mieście.

 4. Lenk ma dużo budynków miejskich pod sobą i tam dalej są piece i te budynki także zatruwają powietrze w miescie.Lenk powinien wszystkie te budynki podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej. I z domkami też robić porządek a nie od lat nagonka na właścicieli psów. Nie g..a są w mieście problemem ale skażone powietrze spalinami z którego ludzie chorują.Tylko trzeba tu ludzi na stanowiskach kompetentnych a nie pijarowców i karierowiczaów.

 5. Ludzie już tak sie przyzwyczaili do tego sy..fu jakim oddychają w Raciborzu że nawet potem nie wiedzą skąd tyle w mieście nowotworów i zawałów mają inni.Pytanie kiedy przyjdzie kolej na ciebie lub mnie?

 6. A właśnie dziś media piszą że komisarz UE chce aby Polska dziennie płaciła 61 tyś euro dziennie kary za nie wdrożenie w Polsce OZE odnawialnych źródeł energii. Płacić mamy do momentu wdrożenia minimalnego poziomu udzialu OZE w Polsce.Odnawialne źródła energii to nie węgiel ! To naprzyklad fotowoltaiczne panele na dachach , geotermia , użycie biomasy , czy gazu wysypiskowego(metan ).

 7. Zgadzam się że obecny Rząd nie zrobił NIC aby wprowadzić odnawialne źródła energi. Ustawa o odnawialnych źródłach energi lezy ofdłogiem. Od czasu odsuniecia Pawlaka – kóry był odpowiedizalny za tą ustawę nie zrobili nic. Rząd jest na smyczy monopolisów tj. przestarzałych kopalni, enionów, tauronów i tym podobnych terorystów. Jesteśmy największym trucicielem powietrza w Europie. Kary powinni płacić posłowie ze swojej kieszeni !

 8. Niemcy wybudowali bardzo dużo ogniw fotowoltanicznych, są niemal wszędzie….. w POlsce nie ma ich prawie wcale… dlaczego? bo w POlsce nie ma jednej ustawy która odgórnie po ustalonej stawce nakazywałaby producentom energi odkupywać tą energie od osób prywatnych, każdy musiałby samemu negocjować z zakładem energetycznym swoje warunki (bez szans na sukces). Efekt jest taki że obecnie POlska ma może 8% OZE a Niemcy już dawno przekroczyli te 20% teraz cała Polska i wszyscy Polacy będą płacić karę do UE za błędy POlaków a Niemcy będą mieli zapewnione finansowanie swoich urządzeń z polskich kar……. Proste? aha i Donald T. w nagrodę otrzymał dobre stanowisko w UE…..

 9. Dlaczego nasze władze w Raciborzu nie stworzą programu rozwoju fotowoltaicznych ogniw lub wykozystania np geotermi w Raciborzu lub nie sprawdzi się czy pod raciborzem nie ma np gazu łupkowego? A podobno geotermika w rejonie Raciborza jest warta sprawdzenia i zbadania.Na ich zakup są nisko oprocentowane kredyty czyli dotacje na instalacje fotowoltaiczne z NFOŚiGW.Mamy kompostownie tam powstaje naturalny gaz metan dlaczego nie jest pozyskiwany to samo jest na oczyszczalni ścieków tam wszędzie powinny byc instalacje zbierajace metan to tez jest OZE.Od tego nie uciekniemy do 2020 roku musimy miec w Polsce minimum 20% udział OZE w ogólnym bilansie energetycznym w kraju.Mielismy termin do 5. grudnia 2010 roku czyli jesteśmy spóźnieni z wdrażaniem OZE już 4 lata z wdrożeniem pierwszych poziomów OZE w Polsce.Ciekawe czy nasi prezydenci coś z tym ruszą w Raciborzu i to przy takim wysokim przekroczeniu poziomów zanieczyszczenia powietrza.Te wszytkie inwestycje mogłyby dac nowe miejsca pracy w Raciborzu i czyste zdrowe powietrze dla mieszkańców miasta.

 10. Mi by się marzyło powstanie w Raciborzu zakładu produkcji paneli fotowoltaicznych produkujacych bezposrednio energie elektryczną jako zakładu miejskiego lub konsorcjum miejsko z firmami prywatnymi.Za chwile będziemy prawdopodobnie mieć w Polsce hosse na zakup fotowoltaiki.Kto będzie pierwszy ten będzie wygrany a tu jest gra warta świeczki bo to lukratywny interes i zaawansowana technologia.

 11. Czyli pomysły na nowe miejsca pracy są.W Raciborzu sa juz dwie firmy produkujace kolektory słoneczne do podgrzewania wody kiedy podejdzie się do produkcji fotowoltaiki? Albo instalacji do produkcji biogazu z biomasy ktorej na kompostowni mamy masę a to tylko część biomasy bo duża ilosc jest spalana czy w inny sposób marnotrawiona.

 12. Czekam na realizację obietnicy parku na Placu Długosza.Jako rekompensatę dla miasta za wycinanie drzew i krzewów w parku Zamkowym.Tak zresztą sami mieszkańcy zdecydowali. Panie prezydencie czekamy na konkrety. Galerii i hipermarketów mamy już dość.

 13. węgiel kamienny źródła energii – w tym ,,dzikim kRAJU,, – grożące WYBUCHEM sPOłecznym wśród ,,kretów,, a tym samym POzamiataniem ,,fuch dla wybitnych fachowców i POlytyków,, z Wiejskiej [b]NIE MA[/b]JĄ [b]SZANS[/b] na wsPOmaganie Lenartowiczowej Gabi i Jej ,,POdobnych,,… A, że sprawa ,,śmierdzi ,,? Nic to.

 14. Niech dadzą normalnie zarobić w tym kraju to każdy założy sobie piec gazowy i tyle w temacie!Ale co tu dużo gdybać jeśli w powiecie są miejscowości gdzie nie ma nawet nitek gazu…

 15. Dlaczego katastrofalny stan powietrza jest ukrywany?.Za co centrum antykryzysowe w Raciborzu bierze pieniądze i ten obecny prezydent od wycinek ?Przecież znowu jest alarm wojewody na najbliższe dni i to od kilku dni wstecz.Czy Lenk ma zamiar aby ludzie biegali w smogu w biegu noworocznym? Czy ci ludzie mają jeszcze wyobraźnię? Kto głosował na tego człowieka i jego ekipę?

 16. To niska emisja, to takze Carbon, który nocą wyrzuca SPALINY.,!!!! To Henkel oraz bardzo mocno zanieczyszczona Ostrawa – jej huty. Wprawdzie wszystkie wymienione zakłady podwyższyły kominy, ale trzeba pamiętać, że miasto leży w niecce i wciąga jak gąbka wszystko co opada!!!

 17. Największy problem to spaliny z setek kominów z kamienic i domów jednorodzinnych.A jednemu mądremu z drugim psie g.. smierdziały.A w jakim syfie od lat mieszkał to już nie widział. Ta obecna władza jest bez kompetencji i nie powinna w ogóle byc ponownie wybrana.Brak wyobraźni a pieniądze wydawali bezmyślnie podczas gdy ludzie jeden po drugim chorują i muszą umrzeć z powodu zatrutego powietrza.

 18. konieczna jest LIKWIDACJA !!![b] trucicieli.[/b] Bo [b]są tacy[/b]. ,,Nocni,, ale i dzienni . OPEC [uwaga na ,,monoPOl,, ] obowiązkowym dostawcą ciepła dla wszystkich a Sanepid nocą do roboty !

 19. A co z kamienicami które kopcą to jest horror.Kiedy obiecywacz raczy zainteresować się tym i przeznaczy konkretne pieniądze a nie jakies małe sumy za które nic zrobić nie można.

 20. „zalosne te wasze komentarze!!! wolicie dac farorzowi, zeby za was zykol, doktorowi, zeby wam pigulki przepisywol, ktore jedno zalecza, drugie uszkodza… wstyd, ze nie dacie se przekonac do czystego srodowiska!! palicie gowno – wdychacie gowno!!! a przy okazji innego wyboru nie maja wasze dzieci, wnuki…. kopidol sie juz cieszy!!!” -sportowa

 21. ,,nowinkę,, : …”
  W dniu [b]6.01.2015 (wtorek)[/b]
  pogoda w naszym regionie będzie kształtowana przez słaby wyż
  baryczny, którego centrum będzie rozciągało się od Polski po
  Finlandię. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura
  maksymalna od -3°C do -1°C, na szczytach Beskidów od -10°C
  do -8°C. Wiatr słaby, wysoko w górach umiarkowany, ze zmiennych
  kierunków. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, na obszarze województwa
  śląskiego może zaznaczyć się postępujące pogarszanie dobrej
  jakości powietrza. Okresowo w strefach gęstej zabudowy
  mieszkaniowej stężenia pyłu zawieszonego PM10 mogą przekraczać
  dopuszczalny poziom dobowy 50 µg/m3. Stężenia pozostałych
  monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą układały się w
  granicach swych dopuszczalnych wartości. ” …

 22. Kiedy PO w Raciborzu zacznie podejmowac konkretne dzialania na odpowiednią skalę aby poprawić czystość powietrza w Raciborzu? Kiedy skonczy się obledne wycinanie drzew w mieście? Park zamkowy jest łysy tam wogole drzew nie widać po tym jak tam powycinala obecna wladza szczegolnie w okolicach zamku.Pinokio to chory czlowiek.

 23. [b]CZYTAJ >[/b] za 30 milionów pln,- dopłat w Krakowie ten sam [b]problem zdecydowanie ZNIKA.[/b] [color=#333300]U nas już byłoby … PO. [/color]
  Blisko 1,3 tys. pieców i 900 kotłowni na paliwo stałe zlikwidowano w ubiegłym
  roku w Krakowie. Na dotacje do wymiany pieców wydano ponad 33 mln zł –
  poinformowano w Urzędzie Miasta Krakowa.
  Czytaj więcej na
  http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/krakow-w-2014-r-zlikwidowano-blisko-13-tys-piecow-i-900,2074809,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

  Blisko 1,3 tys. pieców i 900 kotłowni na paliwo stałe zlikwidowano w ubiegłym
  roku w Krakowie. Na dotacje do wymiany pieców wydano ponad 33 mln zł –
  poinformowano w Urzędzie Miasta Krakowa.
  Czytaj więcej na
  http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/krakow-w-2014-r-zlikwidowano-blisko-13-tys-piecow-i-900,2074809,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 24. Pinokia to mało obchodzi a powinien targać do Krakowa i uczyć się co to jest smog czy ma sie być obojetnym wobec problemu tak jak u nas to jest w racku.I może by do niego w koncu dotarło ze najpierw zdrowie ludzi bo z gospodarką i tak nic nie zrobi a dopiero na końcu baseny.Ile w zeszlym roku u nas zlikwidowano kotlowni w Raciborzu ile pieców ???

 25. On woli 3 miliony wywalić na socrealistyczną przystań dla kajaków z ktorej kajakarze chyba nie będą w ogóle korzystać niż na likwidacje pieców i kotlowni abyśmy zdrowi byli.Jego sposobem na zdrowie są biegi w okresie gdy powietrze wieokrotnie przekracza normy bezpieczenstwa trucizn.

 26. Proponuję rozważyć możliwość pozwu zbiorowego mieszkańców do sądu przeciwko miastu a konkretnie za wieloletnie zaniedbanie w ochronie powietrza w Raciborzu przy równoczesnym przez te władze wycinaniu na dużą skalę drzew i krzewów w jednym z parków miejskich oraz wydawanie pieniędzy milionowych sum na zupełnie niepotrzebne sprawy.Równoczesnie można by domagać się odszkodowań za utratę zdrowia i kosztów leczenia z powodu oddychania smogiem od lat niedostatecznych działań miasta dla polepszenia czystości powietrza do poziomów bezpiecznych dla zdrowia.Byly by chyba duze szanse wygrania takiej sprawy bo jest w interesie wszystkich mieszkańców przy równoczesnym wydawaniu pieniędzy na tzw zbędne rzeczy.

 27. musiałby być sPOza Raciborza … Ale [b]WARTO[/b] ,,postraszyć przynajmniej,, nieodPOwiedzialnych, naszych ,,niby sPOłeczników ,, o miasto zatroskanych i zbadć KTO ma wtym interes. [b]Jeszcze co nieco jest ,,do wycięcia,, [/b]!…,

 28. Dobry pomysł z tym sądem może L M w końcu weźmie się za to co potrzeba a nie głupotami się ciągle zajmować i trwonić miliony.O ma kuku na punkcie betonu i niszczeniu przyrody w mieście.

 29. Przestać wydawać pieniądze niepotrzebnie na skwery i parki a zacząć na serio na poprawę powietrza w mieście. Nie można normalnie żyć w takich warunkach.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here