Orszak Trzech Króli w Uroczystość Objawienia Pańskiego

0

6 stycznia 2015 roku po raz pierwszy Orszak przejdzie również ulicami Raciborza, dołączając tym samym do blisko 350 miast w całej Polsce.

Orszak Trzech Króli, co roku, 6 stycznia, przechodzi ulicami wielu miejscowości w Polsce, a także na świecie i zaprasza do wspólnego wyrażania radości z Narodzenia Pańskiego poprzez kolędowanie. 6 stycznia 2015 roku po raz pierwszy Orszak wyruszy również w Raciborzu, dołączając tym samym do blisko 350 miast w całej Polsce. Ks. Adrian Bombelek, dziekan Dekanatu Racibórz zaprasza całe rodziny, młodszych i starszych do wspólnego kolędowania na ulicach naszego miasta. – Rozpoczniemy o godz. 14.00 na parkingu przy ul Mariańskiej (przy nerce koło kościoła św. Mikołaja) i przejdziemy ul. Mariańską, Generała Jarosława Dąbrowskiego, Różyckiego, Londzina, Pl. Wolności, Nową do Rynku Głównego – zachęca proboszcz parafii św. Mikołaja.

- reklama -

 

Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak poprowadzą Trzej Królowie, podążając na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy.

 

Zastanawiamy się gdzie ci królowie tak szli? Mieli władzę, bogactwo, mądrość, a jednak nie umieli odnaleźć sensu życia – Światła, które ich poprowadzi poprzez szarą codzienność. Dlatego gdy je zobaczyli postanowili pójść za nim ciekawi dokąd ich doprowadzi. Kiedy doszli zobaczyli maleństwo, małego Jezusa. Uznali swoją pokorę, uklęknęli i oddali Mu pokłon. Przy żłóbku odnaleźli miłość, która jest istotą codzienności.

 

Jeżeli więc chcemy i my odnaleźć coś ważnego w swoim życiu, jeżeli chcemy dzielić się nawzajem miłością, pokojem i radością, które daje nam Boża Dziecina, to zapraszam wszystkich do udziału w Orszaku. Pokażmy wszystkim, że nasza wiara i tradycja są żywe. Pokażmy, że potrafimy być razem wspólnie śpiewając kolędy, dzieląc się radością wiary. Dzieci zapraszamy do tego, by przebrały się w stroje aniołów, pasterzy, lub nałożyły na siebie kolorowe szaty. Najlepsze stroje zostaną nagrodzone. Zabierzmy ze sobą modlitewniki Droga do Nieba, aby włączyć się w śpiew kolęd. Kulminacyjnym momentem Orszaku, będzie oddanie pokłonu Małemu Dzieciątku Jezus, Świętej Rodzinie oraz wspólne kolędowanie na Rynku. Najbardziej wytrwałych zapraszamy na godz. 18.00 do kościoła św. Mikołaja w Raciborzu na koncert Kolęd i pieśni Bożonarodzeniowych autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów, gdzie zaśpiewa między innymi pani Anna Wyszkoni. Będzie to już 14 edycja tego koncertu, który cieszy serca wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu – zachęca ks. dziekan.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here