W budżecie miasta na 2015 rok zaplanowano dochody na kwotę 152 mln 371 tys. 413 złotych, a wydatki na kwotę 155 mln 395 tys. 233 złotych.
Źródłem pokrycia deficytu w wysokości 3 mln 023 tys. 820 złotych są pożyczki w wysokości 1 mln 692 tys. 479 złotych oraz wolne środki w wysokości 1 mln 331 tys. 341 złotych, pochodzące z nadwyżki budżetowej z 2014 roku.
Remonty dróg w Raciborzu
W ramach wydatków Miasto przeznaczy prawie 971 tysięcy złotych na drogi publiczne wojewódzkie. Z puli wspomnianych środków finansowych wesprze województwo w realizacji następujących zadań: budowa chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 919 (ul. Gliwicka), projekt budowy Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku DK 45 w gminie Rudnik do ul. Sportowej w Rybniku, projekt budowy chodnika w ciągu dróg wojewódzkich nr 919 ( ul. Gliwicka) i 923 ( ul. Odrodzenia) oraz projekt przebudowy skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 935 i 919 (ulice Bosacka i Armii Krajowej) oraz drogi gminnej ul. Zakładowej.
Duża pola pieniędzy (ponad 6,5 mln zł) obejmie miejskie inwestycje drogowe. Przebudowane zostaną następujące ulice: Koszalińska, Zamkowa ( od wjazdu do krytej pływalni do ul. Brzozowej) i Brzozowa (od ul. Zamkowej do ul. Opolskiej), Sienkiewicza, Szkolna (od ul. Rybnickiej do ul. Fabrycznej), Polna ( od ul. Opawskiej do ul. Żwirki i Wigury), Zborowa ( od ul. Młyńskiej do ul. Mickiewicza), Strażacka, Wygonowa ( dojazdowej do posesji 45-59), Sobieskiego ( od ul. Wawrzyńca do końca zabudowy), Ligonia. Wyremontowane zostaną jezdnie ulic Osiedleńczej, Zborowej oraz chodniki przy ul. Leszka Raciborskiego i ul. Czogały, parking przy ul. Stefana Batorego 7. W ramach środków przeznaczonych na bieżące remonty dróg i ulic wykonane zostaną m.in.: chodnik z płyt kamiennych na płycie Rynku i ul. Solnej (od Bankowej do drogi wewnętrznej) roboty naprawczo-konserwacyjne dróg gruntowych i tłuczniowych, w tym m.in. ulice: Dąbrowszczaków (boczna), Wygonowa (boczna), Malczewskiego; remonty chodników m.in. przy ulicach: Bukowej (od Warszawskiej do Lipowej), Przejazdowej (kontynuacja zadania), Książęcej (od Królewskiej do Elżbiety), Stalmacha (kontynuacja zadania), Leczniczej i Szczęśliwej. Utwardzone zostaną drogi oraz wymieniona zostanie nawierzchnia m.in. na ulicach: Brzozowej i Gliwickiej (boczna). Kontynuowany będzie remont nawierzchni jezdni ul. Stalmacha, trasa rowerowa (od pałacu Biskupiego do kładki nad Odrą), a po modernizacji kanalizacji naprawiona zostanie jezdnia ul. Staszica.
W budżecie zaplanowano również środki na remonty dróg dojazdowych do gruntów rolnych, utrzymanie i modernizację ścieżek rowerowych, utrzymanie zieleni w pasach drogowych, remonty bieżące na drogach.
Termomodernizacja budynków
W miejskim budżecie zabezpieczono środki na termomodernizację budynków mieszkalnych, położonych przy ulicach Wojska Polskiego 1, Waryńskiego 25, Opawskiej 89, Stalmacha 4. Przypomnijmy, że dla właścicieli budynków wielomieszkaniowych i jednorodzinnych często motywacją do przeprowadzenia remontu elewacji budynku jest pomoc finansowa Miasta, które w organizowanym przez siebie konkursie na najładniejszą elewację, od ośmiu lat nagradza laureatów nagrodami pieniężnymi za propagowanie estetycznego wyglądu budynków położonych na terenie Miasta Racibórz oraz kształtowanie postawy współodpowiedzialności mieszkańców za estetykę i wizerunek miasta.
Tereny inwestycyjne
Zabezpieczono środki na pozyskiwanie kolejnych nieruchomości na rzecz gminy, uporządkowane i przygotowane do sprzedaży terenów typu brownfield, w tym kompleksowe uzbrojenie terenów w mieście. Pierwszym z szeroko zakrojonych działań na rzecz pozyskiwania terenów pod inwestycje jest zagospodarowania gminnego terenu położonego w Raciborzu przy ulicy Bartka Lasoty wraz z propozycją podziału na działki o charakterze przemysłowym (dziewięć działek, których obszar obejmuje od 2400,0m2 do 7900,0m2). Dążeniem Gminy jest bowiem przygotowanie terenów inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Gmina uznała, że skoro duże przedsiębiorstwa mają zapewnione grunty w Strefie Ekonomicznej przy ulicy Gospodarczej, w której warunkiem inwestowania jest odpowiedni duży kapitał, należy stworzyć także obszar inwestycyjny dla drobnych przedsiębiorców.
Wydatki na oświatę
Największe kwotowo wydatki w miejskim budżecie na 2015 rok zabezpieczono na funkcjonowanie szkół podstawowych, zespołów szkolno-przedszkolnych, przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz przedszkola specjalnego, gimnazjów publicznych i niepublicznego, stołówek przy szkołach podstawowych i gimnazjach, świetlic szkolnych, wypoczynek dzieci i młodzieży w okresie zimowych i letnich wakacji, oraz naukę pływania. Poprawie szkolnej infrastruktury służyć będą następujące inwestycje: budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 4, wymiana kanalizacji deszczowej i sanitarnej w Szkole Podstawowej nr 1, termomodernizacja obiektu wraz z adaptacją poddasza na cele dydaktyczne w budynku Szkoły Podstawowej nr 3. W przedszkolach zrealizowane zostaną inwestycje: wykonanie posadzek i podłóg w Przedszkolu nr 10, rozbudowa placu zabaw przy Przedszkolu nr 16, budowa placu zabaw przy szkole i przedszkolu w dzielnicy Studzianna, oraz dokończenie remontu budowy placu zabaw i budowa parkingu dla pojazdów przy Przedszkolu nr 11. Termomodernizacja Sali gimnastycznej i wymiana instalacji c.o. czeka Gimnazjum nr 1.Miejskie placówki oświatowe, dzięki finansowemu wsparciu Miasta oraz pozyskanym środkom zewnętrznym, realizować będą ciekawe tematycznie zajęcia edukacyjne. Łącznie wydatki na oświatę i wychowanie w 2015 roku wyniosą: 59.849.849 złotych.
Pomoc społeczna
Drugi pod względem wysokości wydatków dział w budżecie na 2015 rok to Pomoc społeczna. Największe nakłady w tym dziale związane są z realizacją zadań: odpłatność za pobyt w domach pomocy społecznej, dodatki mieszkaniowe, Ośrodek Pomocy Społecznej, zasiłki i pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, świadczenia rodzinne, ośrodki wsparcia Dziennych Domów Pomocy Społecznej, usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, dożywianie uczniów, program wychodzenia z bezdomności, mieszkania chronione, placówki wsparcia dziennego i opiekuńczo – wychowawcze, rodzina zastępcza, asystent rodziny oraz prace społecznie użyteczne, projekt aktywizacji i integracji zawodowej osób bezrobotnych w Raciborzu „Droga do Pracy”. Pomoc społeczna to wydatki rzędu: 23.905.986 złotych.
Wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska
Trzecie miejsce w miejskim budżecie pod względem wysokości wydatków zajmuje dział Gospodarka komunalna i ochrona środowiska. W ramach zabezpieczonych środków zrealizowane zostaną zadania: gospodarowanie odpadami komunalnymi, bieżące utrzymanie i remonty kanalizacji deszczowej, program gospodarowania wodami opadowymi, oczyszczanie miasta, kompleksowe utrzymanie terenów zieleni miejskiej, oświetlenie ulic, Arboretum Bramy Morawskiej, program ograniczania niskiej emisji, edukacja ekologiczna oraz system ISO 14001, utrzymanie schroniska dla bezdomnych zwierząt, dopłaty do modernizacji źródeł ciepła, oświetlenie ulic, dekoracje świąteczne miasta, prowadzenie targowiska, aranżacja i wyposażenie w sprzęt przystani kajakowej, budowa placów zabaw w dzielnicach Sudół i Brzezie, prace pielęgnacyjne i nasadzenia na terenach zieleni miejskiej w pasach dróg gminnych oraz nowe zagospodarowanie terenów parków i skwerów. Na wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska w tegorocznym budżecie zabezpieczono kwotę: 16.647.312 złotych.
Środki na bezpieczeństwo publiczne
Ponad 2 miliony złotych zabezpieczono na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową. w tym na działalność ochotniczych straży pożarnych, straży miejskiej oraz zadania zakresu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej.
Wydatki na kulturę i sport
W tym roku na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w budżecie miasta zabezpieczono kwotę 5 mln 704 tys. 119 złotych. Największą część środków przeznacza się na działalność miejskich instytucji kultury tj. Raciborskiego Centrum Kultury, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną i muzeum. Na ochronę i opiekę zabytków przeznaczono w budżecie 102 tys. 015 złotych.
Na zadania w dziale budżetu o nazwie Kultura fizyczna, w bieżącym roku zaplanowano wydatki w kwocie 3 mln 510 tys. 006 złotych. Nakłady w tym dziale przeznaczone są m.in. na działalność i utrzymanie obiektów sportowych, w tym działalność Ośrodka Sportu i Rekreacji, rozwój i utrzymanie infrastruktury turystycznej wzdłuż rzek Olza i Odra, modernizację infrastruktury sportowej przy ulicy Srebrnej 12, organizacje imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym.
W działach miejskiego budżetu takich jak: pomoc społeczna, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego oraz kultura fizyczna zabezpieczono środki finansowe na przeprowadzenie otwartych konkursów ofert, które w określony w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie sposób, pozwolą na wybranie organizacji, które otrzymają od władz miejskich dotacje na realizację zadań publicznych. Ponadto na inicjatywę lokalną – czyli zadania realizowane przez administrację samorządową we współpracy z mieszkańcami, w raciborskim budżecie na 2015 rok zabezpieczono 150 tys. złotych. Jeśli zainteresowanie mieszkańców tą formą współpracy przy realizacji miejskich zadań będzie większe, to – jak zapowiada Mirosław Lenk – prezydent Raciborza – kwota w budżecie ulegnie zwiększeniu.
Prezydent Raciborza Mirosław Lenk zaprasza do zapoznania się z budżetem Miasta Racibórz na 2015 rok
publ. /ps/
Ale jak można zaplanować wydatki więsze od przychodów?