Konferencja poświęcona erozji wodnej w Szonowicach

"Erozja wodna i metody zapobiegania jej skutkom" – pierwsze takie wydarzenie od lat.

– Tego typu konferencji w Polsce nie było od kilku lat – w ten sposób prof. Krzysztof Ostrowski z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie opisuje konferencję naukowo-techniczną pt. „Erozja wodna i metody zapobiegania jej skutkom”. Jej uczestnicy rozmawiać będą o problematyce, która – mimo że bardzo istotna – od dłuższego czasu jest pomijana w dyskursach naukowych i branżowych.

- reklama -

Organizatorami wydarzenia są firma Agromax z Raciborza oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Konferencja będzie miała miejsce w dniach 19-20 lutego w Szonowicach k. Raciborza (woj. śląskie). Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy – ze zjawiskiem erozji wodnej, czyli procesem niszczenia i zmiany rzeźby powierzchni terenu przez wodę, zmagają się rolnicy z powiatu raciborskiego, a zwłaszcza mieszkańcy gminy Rudnik, na terenie której mieszczą się Szonowice.

 

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu, który jest efektem erozjii wodnej
gleby. Z problemem erozji borykają się także rolnicy z terenu
powiatu raciborskiego, a zwłaszcza rolnicy z terenu gminy Rudnik.
fot. wikipedia.pl

 

Problem ten nie dotyczy jednak wyłącznie Śląska. Prof. dr hab. inż. Krzysztof Ostrowski, kierownik Katedry Melioracji i Kształtowania Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zwraca uwagę, że zjawisko erozji występuje również m.in. w rejonie Lublina, Sandomierza, Opatowa, a także w Krakowie i Miechowie. – Podziwiany przez turystów Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu także jest efektem erozji – mówi prof. K. Ostrowski i wyjaśnia przyczyny oraz następstwa tego procesu. – Erozja wodna to zjawisko zachodzące pod wpływem opadów o dużym natężeniu, występujące głównie na glebach lessowych i terenach mocno urzeźbionych. Ten istotny problem występuje w Polsce i wpływa negatywnie, m.in. na rolnictwo i gospodarkę wodną. Niepożądanym skutkiem erozji jest nie tylko wymywanie z gleby najwartościowszych składników, ale także szkody powodowane przez spływające lawiny błotne – wyjaśnia prof. Krzysztof Ostrowski.

Erozja wodna, mimo jej negatywnych następstw, jest tematem zaniedbywanym w dyskusjach  branżowych i naukowych. Konferencja organizowana przez firmę Agromax i Uniwersytet Rolniczy jest odpowiedzią na potrzebę zainteresowania erozją wodną praktyki rolniczej i środowiska naukowego w celu opracowywania sposobów jej zapobiegania. Jak podkreśla prof. Ostrowski, zjawisko wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Organizatorom udało się zaprosić do współpracy przedstawicieli ośrodków naukowych z Wrocławia, Lublina i Krakowa, którzy omówią przyczyny, metody badania i sposoby zapobiegania skutkom erozji. W wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich woj. małopolskiego i śląskiego oraz Oddziałów Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także reprezentanci Ośrodków Doradztwa Rolniczego, którzy przybliżą uczestnikom możliwości i mechanizmy zapobiegania erozji. W programie dwudniowego wydarzenia zaplanowano także wyjazd w teren.

Honorowy patronat nad konferencją sprawują: Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Piotr Litwa – Wojewoda Śląski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, prof. dr hab. Włodzimierz Sady – Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz mgr inż. Bogusław Berka – Prezes Zarządu – Dyrektor Spółki Przedsiębiorstwa Rolno – Przemysłowego „Agromax” spółki z o.o. w Raciborzu.

 

Program Konferencji

19 lutego

9.00 – 10.30 – Rejestracja uczestników
11.00 – 12.15 – Planowany wyjazd w teren (zależny od pogody)
12.30 – 13.30 – Obiad
14.00 – 14.30 – Otwarcie konferencji i powitanie Gości

I sesja
14.30 – 15.00 – Prezentacja 1: Krajobrazotwórcza rola erozji gleb ‐ przyczyny i skutki zjawisk erozyjnych (dr hab. inż. Romuald Żmuda, prof. UP, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
15.00 – 15.30 – Prezentacja 2: Metody badania erozji (prof. dr hab. Kazimierz Klima, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)
15.30 – 16.00 – Prezentacja 3: Przeciwdziałanie i zapobieganie skutkom erozji (dr hab. inż. Marek Ryczek, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)
16.00 – 16.30 – Przerwa kawowa

II sesja
16.30 – 17.00 – Prezentacja 4: Gospodarcze i ekonomiczne skutki erozji w Polsce i na świecie (dr hab. Jerzy Rejman, prof. IA PAN, Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie)
17.00 – 17.30 – Prezentacja 5: Problem osuwisk leśnych na fliszu karpackim (dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)
17.30 – 18.10 – Prezentacja 6: Problemy erozji gleb na terenie gospodarstw: Kombinat Rolny Kietrz (mgr inż. Władysław Podłowski) i Przedsiębiorstwo Rolno – Przemysłowe „Agromax” w Raciborzu (mgr inż. Henryk Kaliciak)
18.10 – 19.00 – Dyskusja i podsumowanie
19.15 – 20.00 – Występ artystyczny
20.15 – Uroczysta kolacja

20 lutego

III sesja
9.30 – 10.00 – Prezentacja 7: Praktyczne, ekonomiczne i prawne aspekty zabezpieczeń przeciwerozyjnych rzek i potoków górskich (mgr inż. Marta Kot, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie)
10.00 – 10.30 – Prezentacja 8: Praktyczne przykłady zabiegów przeciwerozyjnych (mgr inż. Piotr Chammas, firma Geobrugg Partner in Poland)
10.30 – 11.00 – Przerwa kawowa

IV sesja
11.00 – 11.30 – Prezentacja 9: Mechanizmy zapobiegające erozji w kontekście płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (mgr inż. Jerzy Wróblewski, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie)
11.30 – 12.00 – Prezentacja 10: Możliwości finansowania działań zapobiegających procesom degradacji i dewastacji gruntów rolnych, w tym zabiegów przeciwerozyjnych ze środków budżetowych samorządu wojewódzkiego i innych źródeł (mgr inż. Jerzy Motłoch, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
12.00 – 13.00 – Dyskusja i podsumowanie. Zakończenie konferencji.
13.30 – Obiad

 

 

Patronat medialny:

 

 

 

 

/jk, publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj