Groźny pył w powietrzu. Lepiej nie wychodzić z domu

dym z komina
dym z komina

Służby antykryzysowe wojewody informują o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10. Stężenia mogą utrzymywać się na poziomie wysokim i bardzo wysokim.

 

- reklama -

 

 

Powiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10 z dnia 22 lutego 2015 roku

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dnia 21 lutego 2015 roku  na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej w mieście Rybnik wystąpiło w powietrzu przekroczenie wartości progowej (200 µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3). Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 22.02.2015 roku Polska Południowa znajduje się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływać będzie nieco chłodniejsza masa polarno-morska, początkowo zachmurzenie małe, wzrastające do umiarkowanego i dużego, wiatr słaby i umiarkowany południowy, wysoko w górach wiatr umiarkowany, i dość silny południowo-zachodni. Taka sytuacja meteorologiczna powoduje, ze średnie dobowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 mogą lokalnie znacznie przekraczać dopuszczalne stężenie 50 µg/m3. Na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej może wystąpić przekroczenie progu informowania (200 µg/m3). W ciągu najbliższej doby pozostaniemy pod wpływem wypełniającej się zatoki niżowej w słabogradientowym polu barycznym. Wystąpi słaby wiatr z kierunku południowego, zachmurzenie duże i lokalnie przelotne opady deszczu. Wobec tego, w dniu 23.02.2015 roku chwilowe jednogodzinne stężenia pyłu PM10 będą utrzymywały się na poziomie wysokim, a w terenach silnie zurbanizowanych bardzo wysokim i lokalnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, i zachodniej części aglomeracji górnośląskiej mogą przekraczać poziom informowania.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.  Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

 

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 

unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców województwa o ograniczenie:

spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe  oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),

palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia,
spacerów z dziećmi;

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj