Dr hab. Ewa Stachura – nowy rektor PWSZ w Raciborzu

5

Po raz pierwszy w historii Państwową Wyższą Zawodową w Raciborzu pokieruje kobieta. Rektorem została dr hab. inż. arch. Ewa Stachura.

Wśród kandydatów na rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu znaleźli się dr hab. inż. arch. Ewa Stachura (Instytut Techniki i Architektury), dr inż. arch. Jerzy Cibis (Instytut Techniki i Architektury), dr Adam Musioł (Instytut Studiów Edukacyjnych i Sztuki) oraz dr hab. Jarosław Cholewa (Instytut Kultury Fizycznej).

- reklama -

Po raz pierwszy elektorzy musieli wybrać kandydata spośród tak licznego grona. – W poprzednich latach był tylko jeden kandydat. Dlatego też podczas tegorocznych wyborów zastosowano wyjątkowy tryb. Odbyło się zebranie przedwyborcze, podczas którego każdy kandydat dokonał autoprezentacji oraz  przedstawił swoją wizję rozwoju uczelni. Spotkanie odbyło się przy pełnej auli i trwało 3 godziny. Przemówienia kandydatów były bardzo treściwe – mówi dr inż. Norbert Buba, przewodniczący Komisji Wyborczej.

Zebranie przedwyborcze odbyło się się 15 kwietnia, a wybory dzień później. 34 elektorów podzieliło swoje głosy pomiędzy dwóch kandydatów. Zarówno dr hab. inż. arch. Ewa Stachura jak i dr hab. Jarosław Cholewa otrzymali po 17 głosów. – Konieczne było zatem przeprowadzenie drugiej tury wyborów – dodaje przewodniczący. W drugiej turze wygrała dr hab. inż. arch. Ewa Stachura. Nowa rektor otrzymała 18 głosów. Dr Cholewa otrzymał 16 głosów. 7 maja to samo kolegium, w takim samym trybie wybierze prorektorów. Kadencja nowej rektor oraz prorektorów rozpocznie się we wrześniu.

 

Dr hab. inż. arch. Ewa Stachura podczas Międzynarodowych
Warsztatów i Konferencji "Urbanistyczno – architektoniczne problemy
projektowe we współczesnym mieście: case of Sarajevo" na
International University of Sarajevo. Fot. PWSZ Racibórz
 

 

Dr hab. inż arch. Ewa Stachura pracę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu rozpoczęła w 2012 roku. Wykłada w Instytucie Techniki i Architektury. Wcześniej wykładała także na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Swoją naukową karierę rozpoczęła w 1995 roku w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach.

Nowa rektor jest członkiem Śląskiej Izby Architektów oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jest także właścicielem pracowni architektonicznej. Ma bogate doświadczenie akademickie. Jej zainteresowania badawcze obejmują zrównoważony rozwój, współczesną architekturę i urbanistykę, planowanie przestrzenne, preferencje mieszkaniowe, znaczenie architektury mieszkaniowej, układ urbanistyczny osiedla, zieloną architekturę.

 

/p/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Do Wyborca – nikt nie odbiera dobrego imienia Pani Prof. …. [b]przynajmniej jak narazie [/b]… ale to może się niestety szybko zmienić i to niezależnie od Jej szlachetnych intencji … jak się zaufało nieodpowiednim osobom to rzeczywistość niespodziewanie może skoczyć do samego gardła. Coś co wydawało się prostymi zawodami o prestiż nagle może przekształcić się w śmiertelną walkę o reputację …zobaczymy..

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here