List do redakcji: W H2Ostróg można stracić zdrowie

10

Jako miłośnicy saun z przykrością stwierdzamy, że w strefie SPA nie można korzystać z saunarium zgodnie z zasadami pozwalającymi na czerpanie przyjemności z dostępnych tam udogodnień – piszą stali klienci H2Ostróg.

Racibórz, 5 maja 2015 r.
Stali klienci Aquaparku H2Ostróg korzystający ze strefy SPA
Sz. P. Jerzy Kwaśny
Dyrektor Ośrodek Sportu i Rekreacji ul. Zamkowa 4

- reklama -

LIST OTWARTY

Szanowny Panie Dyrektorze,

jako stali klienci Aquaparku H2Ostróg i miłośnicy saun z przykrością stwierdzamy, że w strefie SPA tego obiektu nie można korzystać z saunarium zgodnie z zasadami pozwalającymi na zachowanie zdrowia i czerpanie przyjemności z dostępnych tam udogodnień. Chcieliśmy zwrócić uwagę na dwa problemy, które opisujemy szczegółowo w dalszej części listu:

1. Korzystanie z saun nago i tajemnicze zmiany w regulaminach H2Ostróg. Korzystanie z saun nago to oczywista i znana na całym świecie zasada, a przebywanie w saunie w stroju kąpielowym grozi zdrowiu zarówno ze względu na powstający pod nim pot, jak i ulatniające się z podgrzanego stroju szkodliwe substancje, które wdycha się wraz z powietrzem. Regulaminy saun strefy SPA Aquaparku H2Ostróg mówiły o tym, że należy z nich korzystać nago. Dokumenty te uległy jednak tajemniczym zmianom…

2. Schłodzenie się po saunie, nieprzyjemne sytuacje i potencjalny mandat. Po skorzystaniu  z sauny nago, będąc oczywiście podczas przebywania w niej owiniętym ręcznikiem, nie ma możliwości schłodzenia się pod prysznicem bez narażania innych uczestników na widok nagości. Nie ma ścianek,  a prysznice z zimną wodą są tylko w strefie SPA. Prowadzi to do nieprzyjemnych sytuacji oraz może skutkować – jak tłumaczą poinformowani o tych sytuacjach ratownicy – otrzymaniem mandatu…

Tajemnicze zmiany w regulaminie H2Ostróg

Korzystający z sauny są zobowiązani do przestrzegania jej regulaminu. Z jego treścią można zapoznać się przed wejściem do sauny. Regulaminy znajdujące się w strefie SPA Aquaparku H2Ostróg (zarówno sauny parowej jak i fińskiej) mówiły wcześniej o tym, że z saun należy korzystać bez stroju. W pewnym momencie zostało z nich usunięte następujące zdanie: „Z sauny należy korzystać nago, gdyż strój kąpielowy zatrzymuje pot na ciele, co może podrażniać skórę”.

Z czego wynikała ta zmiana w regulaminach? Czy z dnia na dzień powstający pod strojem pot przestał być niebezpieczny dla zdrowia? Czy regulaminy te były konsultowane np. z lekarzami? A jak to się ma do pkt. 9 regulaminu sauny parowej, który mówi, że „W saunie parowej ZABRANIA SIĘ wchodzenia w ubraniu”?

Nieprzyjemne sytuacje w strefie SPA

Nie chcąc narażać się na negatywne skutki zdrowotne przebywania w saunie w stroju kąpielowym, bardziej świadomi klienci przebywają w niej owinięci we własny ręcznik. Problem pojawia się po wyjściu z sauny, kiedy należy schłodzić ciało. Prysznice w strefie SPA – jedyne w całym obiekcie z dostępną zimną wodą – są wystawione na widok wszystkich przebywających w strefie SPA osób. Nie ma przed nimi żadnych ścianek i zasłon. Podobnie jest z dostępnym w strefie SPA wiaderkiem z lodowatą wodą.

Jedynym wyjściem jest odwieszenie ręcznika na haczyku przy prysznicu i szybkie schłodzenie się nago, będąc odwróconym do ludzi tylną częścią ciała. To jednak przez niektórych klientów jest uznawane za nieobyczajny wybryk, prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji i pretensji. Oburzeni są dorośli, ale bardzo często przywołują jako argument to, że w strefie SPA przebywają dzieci.

500 zł mandatu za zgorszenie

Ratownicy pracujący w Aquaparku, którym zgłaszany był ten problem rozkładają ręce i odwołują się do przepisów polskiego prawa, które – jak mówią – obowiązuje również w strefie SPA obiektu. Według Kodeksu Wykroczeń za „nieobyczajny wybryk” można otrzymać mandat karny w wysokości 500 zł. Kiedy klient zgłosi poczucie zgorszenia, pracownik H2Ostróg jest zobowiązany wezwać policję. Póki ktoś się nie poczuje urażony widokiem nagiego ciała, wykroczenia nie ma.

Strefa SPA już jest praktycznie 18+

W regulaminie saun fińskich (pkt. 4) oraz sauny parowej (pkt. 5) wskazane jest, że dana sauna „jest przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia”. Z jakich atrakcji zatem mogą korzystać dzieci w strefie SPA? Wiaderko z zimną wodą i grota śnieżna służy do schłodzenia po wizycie w saunie. Leżaki, choć nie podgrzewane, na których można się położyć są również w strefie rekreacji. Podobnie jest z jacuzzi. Pozostają bicze wodne, ale o wiele więcej dysz do masażu jest w małym basenie we wspomnianej strefie rekreacji. Strefa SPA jest już zatem praktycznie strefą dla dorosłych, czy nie lepiej byłoby to ustalić formalnie tak jak to rozwiązują inne aquaparki? Zniknąłby wtedy problem ewentualnego zgorszenia najmłodszych.

Możliwe rozwiązania
Wskazane przez nas problemy można rozwiązać na kilka sposobów:
• postawienie ścianek przed prysznicami w strefie SPA – najprostsze rozwiązanie pozwalające na schłodzenie się po skorzystaniu z sauny beż narażania kogokolwiek na widok nagości,
• utworzenie ze strefy SPA strefy tylko dla dorosłych – każdy kto by z niej korzystał, miałby świadomość z tego, że naraża się na widok nagości, a nie byłyby na to narażeni najmłodsi,
• wyznaczenie „strefy nagości” w strefie SPA – oddzielenie jakiejś części SPA dla „nietekstylnych”,
• prysznic z zimną wodą w szatni – w tej chwili za parawanem są prysznice z gorącą wodą, wystarczyłoby zrobić jeden z zimną.

„Posiadamy szereg obiektów, w których uwolnicie się od stresu i poczujecie się wyjątkowo niczym w prawdziwym SPA” – taka informacja widnieje na stronie internetowej www.aquapark.raciborz.pl. Niestety, chcąc korzystać z saun zgodnie z wiedzą medyczną i obowiązującymi na całym świecie zasadami, nie tylko nie da się uwolnić od stresu, ale również można narazić się na uszczerbek na zdrowiu, nieprzyjemne sytuacje, a nawet mandat.

Liczymy na Pana zainteresowanie sprawą oraz na to, że nasz list przyczyni się do rozpowszechnienia wiedzy na temat zasad prawidłowego i zdrowego korzystania z saun oraz do zmian w organizacji strefy SPA Aquaparku H2Ostróg, które umożliwią miłośnikom saun korzystanie z nich bez narażania własnego zdrowia i cudzego poczucia smaku. Mamy szczerą nadzieję na rozwiązanie wskazanego przez nas problemu.

W trosce o zdrowie wszystkich korzystających ze strefy SPA Aquaparku H2Ostróg przesyłamy ten list otwarty do lokalnych mediów. Czekamy z niecierpliwością na Pana odpowiedź tą właśnie drogą, aby mogło się z nią zapoznać szersze grono odwiedzających raciborski aquapark.

Z wyrazami szacunku
Stali klienci Aquaparku H2Ostróg korzystający ze strefy SPA

 

publ. /ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

10 KOMENTARZE

 1. Całkowicie się z tym zgadzam! Mało tego… takim regulaminem narażamy się wręcz na śmieszność! Często korzystam od bardzo długiego czasu z saun w Czechach. Pamiętam jak w pewnym momencie, w aquaparku (basenie) w Bohuminie musiano powiesićkartki po polski „Nie wchodzimy do sauny w strojach kąpielownych”, bo chyba większość naszych rodaków nie rozumiała „Ne saunujeme w plavkach!” (mogłem przekręcić… ) Jest to chyba więc również trochę problem z naszą polską mentalnością… Ale z drugiej strony jak ktoś się wstydzi własnego ciała niech nie korzysta z sauny. Natomiast inną kwestią jest całkowite nieprzystosowanie strefy SPA w H2O jako strefy intymnej… Ale to można naprawić.
  Ja osobiście z ww w liście powodów po prostu ze SPA nie korzystam, a żałuję, tym bardziej, że de facto z powodu karty Multisport mógłbym. Pozostaje mi więc sauna w BrooklynGym gdzie nie ma takich kretyńskich regulaminów.

 2. spa

  Nie będzie się nam tutaj zachodnie dziwactwa przeszczepiać. Nie od dziś wiadomo, że w jednym z aquaparków w Polsce gdzie jest nago spa, to stało się miejscem spotkań gejów.

 3. Miejscem spotkań gejów powiadasz? Nie żebym ten tego, ale mógłbyś zdradzić w którym to aquaparku takie bezeceństwa wyprawiajo 😉

 4. spa

  Np w Poznaniu , w Dąbrowie Górniczej

 5. Zgadzam się z treścią listu, lecz w 90%. Dlaczego strefa SPA ma być tylko dla dorosłych? Są też młodsze osoby, które potrzebują leczniczych właściwości sauny, a w H2O usługa ta jest śmiesznie tania! Założyłbym jakiś dolny limit typu 15/16 lat, bo w tym wieku młodzi sportowcy wszelkiej maści potrzebują regeneracji!

 6. mike

  zauwazyłem też że jacusi w strefie spa jest jest wyłączane ,a konkretnie grzanie w nim wody,kto ma zegarek z funkcja temperatury może sam sprawdzić. ZA CO PŁACIMY!!!!!!!!!! MIKE

 7. mike

  zauwazyłem też że jacusi w strefie spa jest wyłączane ,a konkretnie grzanie w nim wody,kto ma zegarek z funkcja temperatury może sam sprawdzić.tak okoo 21.00. lu na własne wyczucie.. ZA CO PŁACIMY!!!!!!!!!! MIKE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here