Radni NaM upomnieli się o flagi

0

Leszek Szczasny, Piotr Klima i Leon Fiołka zainteresowali się, jak w Raciborzu i urzędzie miasta wygląda kwestia wywieszania flag w święta państwowe.

Interpelacje Leszka Szczasnego złożone na majowej sesji rady miasta:

- reklama -

Flagowanie w okresie świąt państwowych – sytuacja wygląda dziś tak, że flagi bardzo szybko znikają po skończeniu tego święta, praktycznie następnego dnia pracującego. Nie uważam jednak, żebyśmy się musieli wstydzić tego symbolu państwowego. W swoich zawodowych wystąpieniach podróżniczych w całej Polsce, gdy akurat prezentuję slajdowisko tureckie z dużą mocą podkreślam akurat bardzo mocno ten atut tamtego świata – obecność ich flagi w wielu wymiarach, kontrastując to z bardzo skąpym eksponowaniem flagi w Polsce, również przez instytucje państwowe czy samorządowe. Sądziłem, że sytuacja jest prawie identyczna w całej Polsce, natomiast miałem niedawno okazję zawodowo intensywnie podróżować po woj.zachodniopomorskim w połowie mają i ku pozytywnemu zdziwieniu zauważyłem, że tam flagi w wielu miejscach nadal były obecne. Co tylko pokazuje, że nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań. Prosiłbym zatem o przemyślenie znaczącego wydłużenia okresu flagowania także w Raciborzu.

Wykorzystanie flagi raciborskiej – równolegle z wydłużeniem flagowania warto byłoby przemyśleć wykorzystanie flagi z nowym herbem Raciborza. Dziś zdobi ona budynek Urzędu Miasta i to bardzo chlubne, można też ją kupić w RCI. Ale sugerowałbym znalezienie innych publicznych całorocznych lokalizacji dla tej flagi w mieście. Nie bójmy się budować lokalnej tożsamości w ten sposób, zarówno wśród mieszkańców Raciborza, jak i odwiedzających nas gośc/i/turystów. Flaga ta bezwzględnie powinna też być obecna w sklepiku na Zamku Piastowskim, jak również powinna być tam na Zamku na co dzień eksponowana.

 ——————————–

W trakcie tej samej sesji o flagi pytali też Piotr Klima i Leon Fiołka. Prezydent Lenk zapewnił, że w urzędzie miasta ściśle przestrzegają terminów świąt państwowych i flagi są wywieszane.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here