Wartość gdańskiej inwestycji opiewa na prawie 230 milionów zł. Podobne projekty realizowane są również w Krakowie, Gdyni i we Wrocławiu. W elektrociepłowni Gdańsk doszło do pierwszego podania do instalacji oczyszczania spalin. Taka operacja jest jednym z ważniejszych elementów projektu, ponieważ świadczy o gotowości całego układu do tzw. "rozruchu na gorąco" Pomyślny przebieg tej procedury dokumentuje również sprawność technologiczną całego układu i prawidłowy przebieg pac rozruchowy. Całą operacja była śledzona przez doświadczonych pracowników na monitorach komputerowych. Zaszczyt symbolicznego rozpoczęcia procesu przypadł Magdalenie Wawrzynowicz, Dyrektor Projektów Strategicznych w RAFAKO S.A.
Budowa IMOS w Elektrociepłowni Gdańsk to jeden z czterech projektów realizowanych przez RAFAKO S.A. w konsorcjum z PBG S.A. Inwestycje wykonywane są w Gdańsku, Gdyni, Krakowie i Wrocławiu. Umowa na to zadanie została podpisana 6 grudnia 2012 r. Łączna wartość kontraktu wynosi 947 mln złotych brutto (z czego IMOS Gdańsk to 228,78 mln zł brutto). Inwestycja w Gdańsku jest wykonywana "pod klucz", czyli w taki sposób, by cztery Instalacje Mokrego Odsiarczania Spalin bezpośrednio po odbiorach mogły przystąpić do wykonywania swoich funkcji.
W skład Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin wchodzą następujące główne węzły projektowe: kanały spalin surowych (budowa nowych kanałów oraz wymiana kanałów istniejących), absorber IMOS, komin wykonany z tworzywa sztucznego , węzeł rozładunku, magazynowania i przygotowania sorbentu, węzeł odbioru, magazynowania i załadunku gipsu, układ wody procesowej, węzeł oczyszczania ścieków. Zakończenie tej inwestycji przewidziano na koniec 2015r.
Więcej o inwestycji czytaj na stronie rafako.com.pl
/l/