ZOTT zwija się z Raciborza

Trzy lata temu niemiecka firma ZOTT kupiła podupadającą raciborską mleczarnię. Dzisiaj ogłasza, że jego misja się kończy. Bez pracy może zostać prawie 100 osób. 3 lata temu przed tym scenariuszem ostrzegał Tadeusz Wojnar.

 

- reklama -

Trzy lata temu raciborska mleczarnia przeżywała trudności finansowe. Wówczas przejął ją niemiecki ZOTT. Dzisiaj w oświadczeniu dla prasy ZOTT informuje, że wstrzymuje produkcję tradycyjnego twarogu. W konsekwencji niemiecki potentat na rynku spożywczym ogłasza, że zamyka naszą mleczarnię. Pracownicy zakładu (w liczbie 90) dopiero dzisiaj zostali poinformowani, że czeka ich bezrobocie. W chwili obecnej prowadzone są rozmowy ze związkami zawodowymi i Radą Pracowniczą. ZOTT w swoim oświadczeniu sam wskazuje, że powodem rezygnacji z produkcji twarogu jest to, że konsument odbiera go jako autentyczny, jedynie w przypadku, gdy produkowany jest przez tradycyjną Spółdzielnię Mleczarską. ZOTT przejmując mleczarnię chciało wzbogacić swoje portfolio o kategorię twarogów. W tym celu  Dostawcy mleka, którzy dostarczają swoje mleko do firmy Zott, nie będą dotknięci tą decyzją, bo mleko już od dawna dostarczają do centralnego oddziału w Opolu.

 

Gdy dochodziło do przejęcia raciborskiej mleczarni nie brakowało głosów, że nie jest to najszczęśliwszy wybór pod słońcem. GazetaInformator.pl w artykule Pauliny Krupińskiej "Czy Zott zlikwiduje raciborską mleczarnię?". W artykule dziennikarka informowała opinię publiczną o strachu pracowników przed likwidacją zakładu. Wówczas  ta sama rzecznik, Ewelina Czuczman, która dzisiaj informuje o zamknięciu naszej mleczarni mówiła: – zakład w Raciborzu ma się bardzo dobrze i nie ma mowy o jego zamknięciu. – Informujemy, że firma Zott Polska nie przewiduje zamknięcia zakładu produkcyjnego w Raciborzu. Zott podpisując umowę kupna zakładu od Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej podjęła decyzję o kontynuacji produkcji oraz dalszej inwestycji w rozwój nowego oddziału firmy.

 

Przed przejęciem mleczarni ostrzegał również były przewodniczący Rady Miasta Racibórz Tadeusz Wojnar, który w momencie przejęcia przestrzegał: –  by mleczarnia nie podzieliła losu innych zakładów których w Raciborzu już nie ma.

 

Pełny tekst oświadczenia Zott Polska:

 

Firma Zott Polska zamyka zakład produkcyjny w Raciborzu. Produkcja tradycyjnego polskiego Twarogu zostaje zakończona.

 

Z dniem 31.10.2015, trzy lata po przejęciu Spółdzielni Mleczarskiej w Raciborzu firma Zott zamyka produkcję tradycyjnego polskiego twarogu. Firma oświadczyła, że jest gotowa po-nieść wszelkie konsekwencje z tym związane. Zakład, który w chwili przejęcia znajdował się w trudnej sytuacji finansowej, został w międzyczasie zmodernizowany, a standard produkcji podniesiony do wysokiego poziomu. Jednak ze względów ekonomicznych produkcja twarogu w tej lokalizacji w dłuższym okresie czasu nie przyniesie korzyści biznesowych. Firma Zott od wielu już lat odgrywa wiodącą rolę w obszarze marek premium na rynku Euro-py Wschodniej. Wraz z przejęciem zakładu produkcyjnego w Raciborzu portfolio całej grupy miało znacząco poszerzyć się a dotychczasowa polityka względem marek Zott Polska miała wzbogacić się o kategorię twarogów. Pod marką Natur sprzedawane są obecnie tradycyjne twarogi, które uzupełnia dodatkowo Twaróg Klinek oraz twaróg sernikowy w wiaderku. W celu przekonania zarówno tradycyjnych konsumentów twarogu, jak również nowoczesnych klientów o jakości firmy Zott podjęto w minionych trzech latach wiele działań w tym zakresie.

Rozwój sprzedaży produktów tradycyjnych, jak również liczne i gruntowne analizy potwierdzają, że produkcja tradycyjnego twarogu (nie biorąc pod uwagę kompetencji, wiedzy i wysokiej jakości surowca) jest odbierana przez konsumenta w sposób autentyczny jedynie w przypadku gdy producentem twarogu jest tradycyjna Spółdzielnia Mleczarska. W związku z powyższym podjęto decyzję o wstrzymaniu produkcji tradycyjnego Twarogu przez Zott.

Ten z punktu widzenia ekonomicznego konieczny krok, Grupa Zott podejmuje ze szczególnym żalem, jako że z tą decyzją dotkniętych zostanie około 90 pracowników, którzy w miniony wtorek, tj. 28.07.2015 r. zostali o niej szczegółowo poinformowani.

Zarząd Grupy potwierdza, że prowadzić będzie intensywne rozmowy z Radą Pracowników i Związkami Zawodowymi w tym zakresie. Dostawcy mleka, którzy na podstawie podpisanych umów dostarczają swoje mleko do firmy Zott, nie będą dotknięci tą decyzją, gdyż swoje mleko już od dawna dostarczają do centralnego oddziału w Opolu.

 

/l/

 

 ———————————————————-

 

zobacz także:

 

Czy Zott zlikwiduje raciborską mleczarnię?

Pracownicy zakładu Zott donoszą o zwolnieniach i obawiają się o przyszłość zakładu. Tymczasem, zobowiązany do przestrzegania pakietu gwarancyjnego Zott, zaprzecza jakoby miał w planach likwidację mleczarni.

 

 

Zott wytycza nowy kierunek przejmując RSM

Przejęcie raciborskiej mleczarni przez firmę Zott stało się faktem. Firma wystosowała komunikat, w którym informuje o podpisaniu przedwstępnej umowy kupna zakładu Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

 

- reklama -

12 KOMENTARZE

  1. Co za p.i.e.r.d.o.l.e.n.i.e ,,za słowem podupadającą. O ile pamiętam spółdzielnia mleczarska 3 lata temu nie podupadała . tylko paru kolesiów z rady nadzorczej , lub jakiegoś bliżej nieokreślonego zarządu wykorzystało okazję po pozbyciu sie prezeski i przehandlowało za grosze ( w wysokości jednej szóstki w lotka) całej firmy i należy zapytać kto to skasował z imienia i nazwiska. A skoro jakiś redaktorek pierdzieli o podupadającej firmie to proszę o wywiad z panią prezes którą kolesie wysiudali żeby dać d…szwabom

  2. Wpiszcie w google
    wlasciciele-mleczarni-porzucili-swoj-majatek.html
    i będzie wszystko jasne
    że jakiś prezesik, prywatnie właściciel biura rachunkowego w Kędzierzynie za stołek w Opoku w Zott
    przehandlował firmę

  3. BYŁ: PRODRYN; OGRODNIK, CUKROWNIA; ROLNIK; MŁYNY; POLMOS; ŚLĄZAK, MLECZARNIA i inne
    JESZCZE JEST: SZPITAL i inne
    BYLI: p. TW , p. LENK , p.HAJDUK , p. KWAŚNY i inni
    SĄ : :)))))

    ps. KUKIZ ma rację to cza roz..

  4. [color=#4c4c4c]”produkcja tradycyjnego twarogu jest odbierana przez konsumenta w sposób autentyczny jedynie w przypadku gdy producentem twarogu jest tradycyjna Spółdzielnia Mleczarska”. Rany, co za bełkot! Może należało po prostu robic nadal dobry twaróg, zamiast proponowac ludziom mielony wyrób seropodobny i klient „odbieralby go w sposób autentyczny”[/color]

  5. Niech to ktoś zgłosi do prokuratury albo innego tego typu urzędu. Skoro gościu dostał stołek w ZOTt to nieciekawie to wygląda plus za jakie pieniądze (za bezcen? )sprzedano?

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj