PBG porozumiało się z wierzycielami, kompleksowo uzgodniło warunki restrukturyzacji Spółki i podpisało umowę restrukturyzacyjną. Wierzytelności będą regulowane między innymi akcjami RAFAKO SA.
PBG oraz najwięksi wierzyciele Spółki podpisali umowę restrukturyzacyjną, która reguluje zobowiązania Stron. Umowa restrukturyzacyjna zawiera zobowiązanie wierzycieli do oddania głosu za układem podczas Zgromadzenia Wierzycieli, zaplanowanego na dni od 3 do 5 sierpnia bieżącego roku. W umowie restrukturyzacyjnej ustalono między innymi zasady wykonania układu, możliwość finansowania działalności operacyjnej i nowych kontraktów. Finansowanie działalności PBG wesprze Główny Akcjonariusz, który po zatwierdzeniu układu będzie posiadał 23,6% akcji i nadal będzie kierował pracami Zarządu Spółki.
W ramach postępowania układowego w dniu 28 kwietnia 2015 roku Spółka złożyła w Sądzie uzgodnione propozycje układowe, które będą podstawą głosowania nad układem. Zgodnie z nimi PBG proponuje spłatę wierzytelności w ratach układowych w wysokości od 8% do 21% wartości wierzytelności zgodnie z harmonogramem (tj. od 31 grudnia 2015 do 30 czerwca 2020 roku) oraz konwersję wierzytelności na nowe akcje Spółki. Spółka proponuje ponadto zabezpieczenie wierzytelności układowych zastawem na akcjach RAFAKO SA należących zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio do PBG. Ustanowienie zastawu na mocy układu dotyczy praktycznie każdego z wierzycieli tak, że zabezpieczenia są zapewnione zarówno drobnym, jak i większym wierzycielom handlowym.
Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu wszystkim wierzycielom, z wyjątkiem drobnych wierzycieli spłacanych w całości w gotówce oraz wierzycieli będących akcjonariuszami, zostanie zapewniona możliwość zamiany płatności rat układowych na obligacje Spółki. Objęcie obligacji będzie prowadziło do spłaty wierzytelności w ramach wykonania układu. Obligacje będą zabezpieczone między innymi akcjami RAFAKO SA, aktywami przeznaczonymi do sprzedaży oraz poręczeniami wybranych spółek zależnych. Warunki emisji obligacji zostały również uzgodnione w toku przygotowywania propozycji układowych i uzgodnień z wierzycielami.
Po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje Spółki zgodnie z propozycjami układowymi, do wierzycieli finansowych będzie należeć około 75% akcji Spółki. W rękach założyciela i Głównego Akcjonariusza PBG – Jerzego Wiśniewskiego, po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje Spółki należeć będzie około 23,6% akcji Spółki, zachowa on również narzędzia korporacyjne dające możliwość utrzymania decydującego wpływu na zarządzanie działalnością operacyjną Spółki. Zgodnie z postanowieniami umowy restrukturyzacyjnej kandydaci wierzycieli oraz Głównego Akcjonariusza do Rady Nadzorczej oraz Zarządu Spółki zostaną powołani do pełnienia swoich funkcji z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu. Na podstawie umowy restrukturyzacyjnej PBG będzie zobowiązane do utrzymywania pakietu kontrolnego w RAFAKO SA oraz odkupu 75% udziałów PBG oil and gas sp. z o.o., które należą obecnie do Jerzego Wiśniewskiego.
W związku z koniecznością finansowania działalności operacyjnej Spółki, uzgodniono z wierzycielami mechanizm korzystania przez Spółkę oraz PBG oil and gas sp. z o.o. ze środków pochodzących z procesu dezinwestycji w kwocie do 151 mln zł. Główny Akcjonariusz będzie współfinansował działalność Spółki m.in. udzielając dodatkowego finansowania w formie pożyczki.
– Mając na uwadze to jak niezwykle skomplikowany i wymagający jest proces restrukturyzacji PBG, jak również ogromny wysiłek i zaangażowanie wszystkich stron uczestniczących w pracach nad przygotowaniem warunków restrukturyzacji Spółki cieszę się, że udało się doprowadzić do momentu, w którym możliwe było podpisanie dokumentacji restrukturyzacyjnej. To jest nasz wspólny sukces – Wierzycieli, Akcjonariuszy oraz Spółki. – powiedziała Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes Zarządu PBG – Uwzględniając informacje, które zebraliśmy na temat poparcia wierzycieli głosowanie, które czeka nas na początku sierpnia wydaje się być w tej sytuacji kwestią formalną. Dla nas najważniejsze jest to, że Grupa PBG będzie miała szansę na normalne funkcjonowanie i odbudowę swojej pozycji na bardzo perspektywicznym, specjalistycznym rynku budowlanym zarówno w kraju jak i za granicą.
W dniu 31lipca 2015 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które podjęło decyzje stanowiące kontynuację realizacji zobowiązań Spółki, wynikających z prowadzonych rozmów z wierzycielami finansowymi, potwierdzone zawarciem umowy restrukturyzacyjnej.
publ. /ps/