Szkoła w Radlinie wypięknieje i stanie się ekologiczna

Powiat wodzisławski przystąpił do termomodernizacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie. Właśnie podpisano umowę w tej sprawie.

Szkoły ponadgimnazjalne, placówki zdrowia, urzędy pracy. Co łączy te wydawałoby się krańcowo różne instytucje? Kilka punktów. Po pierwsze codziennie przewijają się przez nie dziesiątki, jeśli nie setki osób. Zapewnienie budynkom, w których się mieszczą ciepła, prądu, odpowiedniego światła wymaga mnóstwa energii. Energii, którą w polskich warunkach najczęściej otrzymuje się ze spalania węgla. Spalanie węgla oznacza pył, owo jakże widoczne zimą zagrożenie dla naszych dróg oddechowych. Oznacza niesławną już "niską emisję". Wszystkie te instytucje podlegają pod starostwa powiatowe. Powiaty w swoje zadania mają wpisaną również ochronę środowiska. I dlatego powiaty muszą robić wszystko, aby świecić przykładem. Wskazywać dobre rozwiązania mieszkańcom. Konsekwencją jest walka z niską emisją, a ta przebiega najczęściej poprzez procesy termomodernizacji. Powiat wodzisławski skupił się na kilku obszarach w tym zakresie. Priorytety – służba zdrowia i oświata. Tam inwestuje dziesiątki, setki tysięcy złotych, aby spalać jak najmniej węgla. Aby oszczędzać cenną i groźną jednocześnie energię. Termomodernizacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie jest jednym z ostatnich elementów tej układanki. Rzecznik Starostwa  Wojciech Raczkowski mówi: – Przedsięwzięcie jest wyrazem konsekwentnie realizowanej przez władze powiatu od wielu lat polityki łączenia efektów ekonomicznych z ekologicznymi. Termomodernizacja budynków bowiem przynosi i efekt ekologiczny, i efekt ekonomiczny przy jednoczesnej poprawie komfortu cieplnego użytkowników. – Raczkowski wskazuje na jeszcze jeden element.Zmodernizowane budynki są po prostuje ładniejsze. Cieszą oko nowoczesnością. Rzecznik cytuje swojego szefa: – Starosta Tadeusz Skatuła mówi czasem: – Chodzi także o poprawę estetyki modernizowanych obiektów, co z kolei ma niebagatelny wpływ na jakość przestrzeni publicznej, w której na co dzień wszyscy jako mieszkańcy funkcjonujemy.

- reklama -

 

W ostatnich latach termomodernizacja to dziesiątki milionów złotych. Gruntownemu remontowi poddano m.in wszystkie powiatowe szkoły w Wodzisławiu Śląski, ośrodki zdrowia m.in. w Wodzisławiu Śl., Radlinie, Skrzyszowie, Godowie, Rogowie, Dom Pomocy Społecznej w Gorzycach,. Docieplono siedzibę Powiatowego Urzędu Pracy.
Skąd pochodzą pieniądze? Z różnych źródeł. Powiaty nie należą do najbardziej zamożnych, więc starają się czerpać środki zewnętrzne jak grzyby krople dżdżu. Urzędnicy ze starostwa sięgają po fundusze krajowe i unijne. Tak było chociażby w przypadku Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim. Koszt inwestycji? Bagatela.  4 miliony złotych. Projekt unijny.

Ale środki europejskie nie zawsze wystarczą. To nie są pewne pieniądze. Często trzeba siegać po krajowe  fundusze. Bez nich codzienne funkcjonowanie bywa trudne. Jednym z ważniejszych źródeł jest wówczas Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Bez niego wiele inwestycji musiało by czekać na lepsze czasy. Czasami oznacza to bardzo odległą przyszłość. Pieniądze z WFOŚiGW trafiły i na termomodernizację Zespołu Szkół w Radlinie. Całość inwestycji zamknęła się prawie w okrągłym milionie. Większą część wyasygnował powiat, ale swoje dał i WFOŚiGW. I to niemało. Wsparcie ma prawie klasyczny dla Funduszu charakter: preferencyjna pożyczka i dotacja.

Inwestycję wykona konsorcjum firm Fobud Sp. z o.o. w Marklowicach i Fobud Tomasz Frydecki – również z Marklowic. W. Z pozostałych dziewięciu najkorzystniejszą ofertę złożyło właśnie konsorcjum firm Fobud.

 

Co oznacza termomodernizacja w tym przypadku? Odpowiedź niełatwa, bo zadanie ma wiele elementów. Ocieplenie ścian, stropu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, podwyższenie kominów. Dzieki modernizacji ponadto można wymienić rynny, daszki nad wejściami do budynków, instalację odgromową, wentylatory na dachu sali gimnastycznej. Dla zadania ważna jest także przebudowa wymiennikowni ciepła i wymiana instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami. Finał inwestycji to lipiec 2016 r. 

 

Co zyskają mieszkańcy powiatu wodzisławskiego? Do powietrza trafi prawie 70% mniej zanieczyszczeń. Eksperci twierdzą, że dzięki temu  a zapotrzebowanie na energię cieplną spadnie nawet o 976,0 GJ/a. Zyskają również fundusze powiatu, bo starostwo wyda mniej na ogrzewanie budynku.

 

W imieniu powiatu umowę podpisał starosta Tadeusz Skatuła (po środku fotografii) oraz dyrektor ZSP w Radlinie Jarosław Rudol (po prawej) (foto. Starostwo powiatowe).

 

 

/p/

 

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj