Trwają XXVIII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Raciborzu

0

W ramach festiwalu odbyły się już 3 koncerty. Na finał planowany jest koncert Orkiestry Historycznej prowadzonej przez koncert Martynę Pastuszkę.

 

- reklama -

 

 

Tradycyjnie od pierwszej środy września odbywają się na terenie Raciborza koncerty organowe i kameralne – tym razem w trzech kościołach: pod wezwaniem W. N. M. Panny , Św. Jakuba i Jana Chrzciciela . Inspiracją tego festiwalu był jubileusz 25-lecia Filharmonii ROW w Rybniku w 1985 r., a autorem pomysłu jej ówczesny dyrygent Bolesław Motyka. Ideę wsparł znany polski organista – ówczesny Dyrektor P.S.M. w Raciborzu – Henryk Klaja, który był wykonawcą inauguracyjnego koncertu we wrześniu 1985 r. w kościele św. Antoniego w Rybniku , a rok później impreza ta na stałe znalazła swoje miejsce w kalendarzu kulturalnym naszego miasta.

– Odbyły się już trzy koncerty w ramach tegorocznego festiwalu – dnia 2.09. wystąpił duet : Roman Widaszek – klarnecista z Katowic i Marek Kudlicki – organista z Wiednia , który zaprezentował nam wirtuozowskie utwory organowe przeplecione przepięknymi utworami lirycznymi w opracowaniu na klarnet i organy . Drugi koncert , dnia 9.09. wypełniły imponujące improwizacje Profesora Akademii Sztuk w Berlinie – Wolfganga Seifena , którego kunszt znany jest raciborskim melomanom nie od dziś , gdyż pierwszy raz gościł w Raciborzu na naszym festiwalu już 20 lat temu ! Trzeci koncert , dnia 16.09. – wypełniła znowu muzyka organowo-kameralna w wykonaniu utalentowanego , młodego skrzypka z Częstochowy – Karola Lipińskiego-Brańki i organisty Katedry we Włocławku – Adama Klareckiego . W programie znalazły się utwory stanowiące koronny repertuar każdego „szanującego się muzyka”: J.S.Bacha na skrzypce i organy oraz C.Francka i J.Alaina na organy solo  – informuje Elżbieta Włosek-Żurawiecka, organizator artystyczny Dni Muzyki Organowej.

Kolejne trzy koncerty odbędą się w następujących terminach:

23 wrzesnia (piątek) o godzinie 18.45 w kościele św. Jakuba – koncert o charakterze kameralnym. Wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Classic ensamble” w składzie : Gabriela Ciołek-Sitter – sopran , Barbara Śrubarz – flet , Aleksandra Stopa – wiolonczela i Elżbieta Włosek-Żurawiecka – organy . W programie utwory barokowe i klasyczne , w tym znane i lubiane przez publiczność „przeboje muzyki klasycznej” w opracowaniu autorskim zespołu .

27 wrzesnia ( niedziela) o godzinie 15.00 w kościele św. Jana Chrzciciela na Ostrogu odbędzie się tradycyjnie już koncert młodych adeptów sztuki organowej. Wystąpią uczniowie i absolwenci klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej z P.S.M. w Raciborzu i Rybniku , między innymi najbardziej utytułowani w tegorocznych konkursach organowych uczniowie P.S.M.II stopnia w Rybniku– Marcin Knura z Brzezia i Mariusz Wycisk z Kuźni Raciborskiej . Są laureatami aż czterech ogólnopolskich konkursów organowych w ciągu jednego roku szkolnego ! W programie znajdą się utwory od epoki baroku do współczesności, a także improwizacje organowe .

30 września (środa) o godzinie 18.45 w kościele Wniebowzięcia N.M.P  będzie miał miejsce wielki finał Dni Muzyki Organowej, jakiego jeszcze nie było: wystąpi Orkiestra Historyczna prowadzona przez koncert mistrzynię Martynę Pastuszkę – prowadzącą klasę skrzypiec barokowych na Akademii Muzycznej w Katowicach , a na organach zagra znany w kraju i zagranicą mistrz sztuki organowej – Profesor Julian Gembalski z Katowic . Orkiestra składa się z najlepszych specjalistów muzyki barokowej z całej Polski, a programie znajdą się utwory barokowe na orkiestrę F. Scarlatiego oraz na organy i orkiestrę J. F. Haendla i J. Haydna.

– Jak co roku naszemu festiwalowi patronuje Prezydent Miasta Raciborza , a organizatorem jest Raciborskie Centrum Kultury . Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny , o czym wie nasza stała publiczność . Zapraszamy do skorzystania z tego daru Miasta Raciborza dla Raciborzan – wszystkich chętnych melomanów! – zaprasza Elżbieta Włosek-Żurawiecka, organizator artystyczny Dni Muzyki Organowej.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here