Radni pochylili się nad krzywymi dziecięcymi kręgosłupami

0

Szacuje się, iż ok. 70% dzieci i młodzieży w Polsce ma wady postawy. W Raciborzu i okolicach misję zwalczania schorzeń z nimi związanymi bierze na siebie Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, gdzie we wtorek spotkali się radni powiatowi.

 

- reklama -

Wrześniowe posiedzenie powiatowej komisji oświatowej odbyło się w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ul. Klasztornej w Raciborzu. O działalności MOS-u i planach na przyszłość opowiadał Artur Krawiec, szef placówki. Ośrodek realizuje rozmaite zadania. Ćwiczą tu siatkarki, szczypiornistki, siatkarze i koszykarze. Odbywają się zajęcia z gimnastyki akrobatycznej. Na zajęcia wychowania fizycznego przychodzą uczniowie z pobliskich szkół. Sale i pomieszczenia wynajmowane są komercyjnie. Istnieje sauna, jedyna w Raciborzu z basenem. MOS posiada także ściankę wspinaczkową i siłownię, choć ta ostatnia ma zostać zamieszczona na pomieszczenie socjalne na potrzeby zajęć z gimnastyki korekcyjnej. To właśnie korygowanie wad postawy u dzieci i młodzieży jest najważniejszą – można by powiedzieć – misją Ośrodka, do której dyrektor przykłada ogromną wagę i na której skupiło się główne zainteresowanie radnych.

Skolioza, okrągłe lub wklęsłe plecy, koślawe kolana i inne wady postawy to poważny problem współczesnych dzieci i młodzieży. Potrzeby na tym polu są ogromne. MOS w miarę swoich możliwości stara się brać na siebie rolę centrum wspierania i koordynowania w temacie gimnastyki korekcyjnej dla placówek oświatowych z powiatu raciborskiego, a nawet spoza niego. Sam ośrodek jest w stanie zapewnić zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla blisko 400 osób. W tej chwili na ćwiczenia przychodzi 360 uczniów, 100 dalszych oczekuje na przyjęcie. Jednak jak zapewnia dyrektor, nikt nie zostaje bez pomocy. Na zajęcia z instruktorami MOS-u "łapią się" najbardziej poważne przypadki (w tym ok. 20 najcięższych, zagrożonych wręcz operacją), niemniej dzieci z lżejszymi nieprawidłowościami też mogą liczyć na diagnozę i zalecenia co do planu ćwiczeń, który może być realizowany w domu bądź szkole na zajęciach WF.

 

 

Dyrektor Krawiec, zanim objął funkcję, sam prowadził tego typu zajęcia, stąd kierowany przez siebie ośrodek widzi jako jednostkę koordynującą zwalczanie wad postawy w okolicznych gminach. Duża w tym jednak rola władz poszczególnych gmin i środków jakie są w stanie na ten cel przeznaczyć, głównie w podległych im placówkach oświatowych. W 2008 roku badaniami objęto 1500 dzieci, z czego 200 trafiło na zajęcia korygujące. Obecnie rozmyśla się nad wyjściem z podobną propozycją do samorządów. Celowi temu ma służyć m.in. konferencja poświęcona zagadnieniom zwalczania władz postawy (szczegóły w linku poniżej), która już w październiku odbędzie się w Raciborzu.

 

/ps/

 

  ————————————————————-

 

Konferencja podsumowująca pracę raciborskiego MOS-u

1 października na Zamku Piastowskiego odbędzie się konferencja podsumowująca 10-lecie pracy metodą ćwiczeń asymetrycznych w gimnastyce korekcyjnej w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here