Prezydent nagrodził wyróżniających się animatorów kultury

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w tym roku trafiła do Marty Buczkowskiej, Janiny Kilanowskiej oraz Odyseusza Olbińskiego, Krzysztofa Maryszczaka i Wojciecha Kuśnierza.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek 25 września w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina.

- reklama -

 

 

 

 

 

ODYSEUSZ OLBIŃSKI, KRZYSZTOF MARYSZCZAK i WOJCIECH KUŚNIERZ 

Panowie Odyseusz Olbiński, Krzysztof Maryszczak i Wojciech Kuśnierz są społecznikami, pasjonatami muzyki, animatorami kultury, inicjatorami a jednocześnie organizatorami muzycznego przedsięwzięcia pn. „INTRO Electronic Music Festiwal”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, ogromnemu wkładowi pracy, determinacji, pasji i „wniesionemu sercu” przez pomysłodawców i organizatorów tego niecodziennego muzycznego wydarzenia w jego realizację, wzbogacono ofertę kulturalną miasta,  a tym samym poszerzono muzyczną przestrzeń. Festiwal zgromadził odbiorców również spoza Raciborza.

 

INTRO Electronic Music Festiwal – pierwsza edycja tego niecodziennego wydarzenia odbyła się w 2014 roku na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Festiwal kierowany był do wszystkich, nie tylko miłośników muzyki elektronicznej. Imprezie towarzyszyły warsztaty malarskie dla dzieci, strefa mody, gastronomia, a wszystko odbywało się przy dźwiękach muzyki DJ-skiej lub klubowej bo i tak jest nazywana. Na scenie plenerowej wystąpili – Sinusoidal –Wrocław, Kixnare – Częstochowa, Mirror Code – Wrocław, Solo – Houseradio.pl – Rybnik, Phase- Velocity Music – Katowice, Robie & Juvi- F-M Electronic – Czechy, Adam N – Czechy, Furrier-DBNB – Racibórz, Larsen – Mniam Collective – Mysłowice oraz Anything Useless Or Lifeless – Racibórz. Podczas imprezy przez zamkowy dziedziniec przewinęło się około 500 osób.

 

W 2015 roku zrealizowano drugą edycję Festiwalu. Na tę okoliczność organizatorzy zamierzenia przygotowali bogaty program. Podczas Festiwalu zaprezentowały się między innymi dwie polskie gwiazdy nowoczesnej muzyki elektro – duet Xxanaxx i zdobywca tegorocznych Fryderyków (odkrycie roku) – The Dumplings. Na scenie plenerowej wystąpili również – Endr:u, Larsen, The Band Of Endless Noise (Racibórz), Sudarynja Electro (Racibórz), Yoachim, Baczyński Pro (Racibórz), Robbie, Seb oraz Furrier (Racibórz).  

 

Przed wieczornym koncertem odbył się piknik artystyczny, podczas którego zorganizowano kiermasz płyt analogowych, wystawę i kiermasz mody, namiot tatuażu oraz malowanie obrazu festiwalowego przez cały czas trwania imprezy. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych – były warsztaty malarskie, gry i zabawy dla dzieci oraz kiermasz mody dziecięcej, występ zespołu tańca nowoczesnego „Skaza”. Całość dopełniona gastronomią i zimnymi napojami. Tegoroczne wydarzenie spotkało się z odbiorem blisko 1000 osób.

 

 

 

 

  

MARTA BUCZKOWSKA

Pani Marta Buczkowska – zastępca prezesa Stowarzyszenia Drengowie Znad Górnej Odry. Corocznie organizuje Raciborski Festiwal Średniowieczny. Tegoroczna 7. Edycja festiwalu przyciągnęła do Raciborza ponad 400 odtwórców wczesnego średniowiecza z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Festiwal cieszy się sporym uznaniem i stał się wizytówką naszego miasta i wpisał się w czołówkę polskich imprez o tematyce wczesnośredniowiecznej. Marta Buczkowska jest autorem licznych pokazów i prelekcji dla dzieci i młodzieży o tematyce historycznej. Jako instruktor prowadzi zajęcia średniowieczne i wakacyjne nocne obozowiska w Raciborskim Centrum Kultury. Udziela się również jako wolontariusz w akcjach: SZLACHETNA PACZKA, WOŚP. Jest wokalistką w raciborskim zespole metalowym Corpus. Otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie Animator Kultury w 2010 roku.

 

JANINA KILANOWSKA

Pani Janina Kilanowska – bibliotekarz w EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Od 20 lat propaguje czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Prowadzi również zajęcia plastyczne wśród najmłodszych. Jest pomysłodawcą  i  autorem wielu dekoracji imprez bibliotecznych: Lato z Biblioteką, Zima z Biblioteką, Urodziny Kubusia Puchatka, Noc z Andersenem, Dzień Dziecka, Noc w Bibliotece, Narodowe Czytanie Fredry i Sienkiewicza, Światowy Dzień Książki. Przygotowuje plastyczne wystawy pokonkursowe, na które wpływają prace z całej Polski. Swoim plastycznym doświadczeniem dzieli się również jako wolontariusz podczas letnich zajęć z dziećmi. Angażowała się również w prowadzenie warsztatów plastycznych dla dzieci w ramach Letniej Akademii Sztuki. Jest ambasadorem biblioteki poza jej murami. Często uczestniczy w zajęciach organizowanych na Zamku Piastowskim i raciborskich przedszkolach.

 

/ps/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj