Podczas jubileuszowej gali RIG wręczono statuetki Filary Ziemi Raciborskiej 2014. Zobacz wyróżnione przez kapitułę firmy, które zasłuży sobie na miano filarów lokalnej gospodarki.
Coroczne przyznanie statuetek lokalnym firmom przez Raciborską Izbę Gospodarczą połączone zostało w tym roku z uroczystymi obchodami 25-lecia istnienia stowarzyszenia. Statuetki rozdawane są od siedmiu lat. Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta oraz Starosty Powiatu Raciborskiego. Od trzech lat wyróżnienia mają charakter transgraniczny bowiem w kapitule zasiadają członkowie Izby Gospodarczej w Opawie, zaś jedno z wyróżnień trafia do czeskiego przedsiębiorcy.
Podczas uroczystości w pałacyku RAFAKO gościom zaprezentowano historię stowarzyszenia, które założone zostało 3 września 1990 roku pod nazwą Izba Kupiecka Regionu Raciborskiego. W pierwszym zarządzie zasiadali Janusz Glinka, Wojciech Ziajka, Piotr Joszko, Antoni Krzyk i Tomasz Białuski. Rok później zmieniono nazwę na Izbę Przemysłowo – Handlową, zaś w roku 1993 zmieniono statut i przekształcono izbę w Raciborską Izbę Gospodarczą. Od tego okresu oprócz kupców, stopniowo w szeregi włączano inne branże. W 1993 roku nawiązano formalne porozumienie z Czeską Izbą Przemysłowo – Handlową w Opawie.
Podczas ceremonii wyróżniono pierwszego prezesa Janusza Glinkę, Stanisława Biela, najdłużej pełniącego funkcję szefa zarządu (przez 17 lat) oraz członka izby z najdłuższym stażem (blisko dwudziestoletnim) – Andrzeja Żółtego (firma Raciborskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne).
O aktualnej działalności RIG mówiła Lucyna Siwek – konferansjerka. Jednym z elementów bieżących działań jest współpraca z czeskimi partnerami. Prezydent Mirosław Lenk zaakcentował mocne zacieśnienie współpracy pomiędzy samorządem a środowiskiem gospodarczym, czego przykładem jest powstanie w bieżącym roku w Urzędzie Miasta nowego "Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora" a także wdrożenie nowoczesnego narzędzia informatycznego Polsko – Czeskiej Gospodarczej Platformy Informacyjnej SILESIAinfo według pomysłu lokalnego przedsiębiorcy, członka RIG Ireneusza Burka. Prezydent podkreślił, że skierowanie działań samorządu na przedsiębiorców oraz inwestorów jest jasno obranym kierunkiem dzisiejszych czasów.
"Filary" odebrały firmy: Mieszko S.A., Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe „AGROMAX” Sp. z o.o., SAFER Sp. J., Salony Odzieżowe Gabriela, Bosh Service AutoKoza oraz czeska firma Hagemann a.s. Za działalność społeczną wyróżniono ponadto Wilhelma Wolnika, wieloletniego nauczyciela i samorządowca.
Przedstawiamy wyróżnione firmy oraz opis prezentowany zebranym podczas gali:
Mieszko S.A. Kategoria I – duże firmy.
Firma Mieszko na rynku pod dobrze znaną nazwą funkcjonuje od 1993 r., kontynuując znacznie dłuższą tradycję wytwarzania wyrobów czekoladowych na Śląsku. Szeroko rozumiane korzenie firmy sięgają początków XX wieku. W roku 1950 powstała w Raciborzu Spółdzielnia Inwalidów „Raciborzanka”, która początkowo wytwarzała artykuły niezwiązane z branżą cukierniczą, a produkcję słodyczy rozpoczęła w latach 80’. W roku 1993 Spółdzielnia przejęła Fabrykę Cukrów i Czekolady „Ślązak”, tworząc nową markę na rynku – firmę Mieszko.
Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko S.A. są producentem słodyczy z kilkunastoletnią historią i rozpoznawalną marką handlową. Od początku działalności firma specjalizowała się w produkcji wyrobów czekoladowych oraz karmelków, natomiast nabycie w 2000 roku Spółdzielni Walter umożliwiło firmie rozszerzenie swojej oferty o pieczywo cukiernicze. Firma Mieszko na pierwszym miejscu stawia jakość produkowanych wyrobów. Bezpieczeństwo żywności zapewnia w oparciu o wymagania prawne oraz systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwa żywności, które dodatkowo ciągle udoskonala. Nie stosuje surowców oraz dodatków poddanych modyfikacjom genetycznym.
Przez lata swojej działalności firma otrzymała wiele nagród – Przebój FMCG, Jakość Roku, Konsumencki Znak Jakości – w kategorii żywność. Kilkukrotnie zdobyła tytuł „Pracodawca Roku” oraz była jednym z laureatów w konkursie „lodołamacze – zatrudnienie chronione” z wyróżnionym drugim miejscem. W ubiegłym roku uzyskała prestiżowy tytuł „Solidny Pracodawca”. Firma jest znana i ceniona ze swoich wyrobów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W ramach działań na rzecz społeczności lokalnej, firma m.in. wspiera darowiznami takie instytucje jak domy dziecka, hospicja oraz inne instytucje lokalne o działalności prospołecznej, banki żywności a także wiele innych – mających na uwadze pomoc potrzebującym dzieciom oraz osobom chorym, m.in. wkład w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz nagroda „Złote Serce” przyznawaną za pomoc udzieloną dzieciom niepełnosprawnym.
Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe „AGROMAX” Sp. z o.o. (Kategoria II – średnie firmy)
Spółka została zawiązana w 1993 r., natomiast rozpoczęła działalność gospodarczą trzy miesiące później na majątku po byłym Kombinacie Państwowych Gospodarstw Rolnych w Raciborzu. Aktualnie gospodaruje na areale liczącym łącznie 2621 ha użytków rolnych, położonych w powiecie raciborskim na terenie gmin Miasto Racibórz i gmin rolniczych Krzanowice, Rudnik i Krzyżanowice. Nowoczesną fermę bydła mlecznego.
Przedsiębiorstwo Rolno – Przemysłowe Agromax Sp. z o.o. prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Produkcja roślinna to głównie uprawa zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz roślin pastewnych na potrzeby produkcji zwierzęcej. W produkcji roślinnej stawia się na najnowsze technologie agrotechniczne, tj. przygotowanie gleby, siew, nawożenie, opryski, zbiór. Poza produkcją mleka, spółka prowadzi produkcję tuczników w oparciu o cykl zamknięty. W 2010 r. firma otrzymała nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z kolei w 2014 r. zyskała odznaczenie za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Firma współpracuje z instytucjami oraz firmami pracującymi na rzecz rolnictwa, wprowadzając do produkcji nowe technologie. Wiedza i doświadczenie pracowników firmy pozwoliły spółce osiągnąć bardzo dobre wyniki w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Dotyczy to wysokich plonów roślin z 1 ha, wysokiej wydajności i jakości produkowanego mleka, potwierdzając tym samym osiąganie wskaźników europejskich. Zmechanizowanie prac polowych w oparciu o nowe technologie pozwoliło dostosować zatrudnienie na 100 ha użytków rolnych do norm europejskich.
Firma uczestniczy w wielu przedsięwzięciach, udziela dużej pomocy finansowej w wielu działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Współfinansuje organizację różnego rodzaju imprez, jak sport, dożynki, pomoc dla szkół, festyny, OSP i inne. Należy do Śląsko – Opolskiej Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej „Profit” z siedzibą w Ponięcicach oraz do RIG.
"SAFER" Sp. J. (Kategoria III – małe firmy)
Safer sp.j jest firmą rodzinną z długoletnią tradycją. Na rynku funkcjonuje od 25.06.1991 r. jako spółka cywilna braci Józef i Daniel Sbeczka. Od roku 2009 po przekształceniu w spółkę jawną, wspólnikami są Józef oraz syn Grzegorz Sbeczka.
Firma zajmuje się handlem hurtowym oraz detalicznym w szerokim asortymencie materiałów budowlanych, pokryciowych, wykończeniowych oraz instalacyjnych. Safer s.j wykonuje także kompleksowe usługi geodezyjno – kartograficzne. W skład oferty firmy wchodzą: akcesoria łazienkowe, brukarstwo, chemia budowlana, pokrycia dachowe, instalacje wodno-kanalizacyjne, panele, podkłady do paneli, izolacje, drzwi, klamki, narzędzia, okna dachowe, odzież robocza, ściany, farby, instalacje elektryczne, mieszalniki, systemy kominowe.
Sukcesem firmy jest dynamiczny rozwój zważywszy na szeroko okrojoną konkurencję. Centrum budowlane ma wpływ na rozwój oraz estetykę lokalnego środowiska, po części sponsoruje lokalne imprezy kulturalne oraz sportowe.
Salony Odzieżowe GABRIELA (Kategoria IV – mikrofirmy)
Pani Gabriela Kowalczyk rozpoczęła działalność od usług krawieckich, prowadzonych w lokalu przy ul. Wieczorka 88. W późniejszym etapie coraz bardziej jej zainteresowania ukierunkowała w stronę sprzedaży odzieży. Ambicja, pasja i ogromne zaangażowanie spowodowały, że działalność zaczęła intensywnie się rozwijać. W roku 1998 rozpoczęto działalność usługową, gdzie szyto suknie ślubne i komunijne. Potem rozwinęła się lokalizacja firmy: przy ul. Mickiewicza od 1989 r., ul. Długiej od 1992 r., Morcinka 37 od 1994 r. oraz na Placu Wolności od 1996 r.
Sukcesem firmy jest bogata tradycja, która sięga 30 lat, sprowadzanie odzieży z najlepszych firm z terenu całej Polski oraz nominacja w roku 2006 do otrzymania prestiżowej nagrody „Narcyz”. Salony odzieżowe Gabriela od 2000 r. uczestniczą w organizowaniu corocznej imprezy charytatywnej „Gwiazdka Serc” oraz angażuje się w działalność filantropijno – charytatywną na terenie miasta Raciborza i okolic.
Firma idzie z duchem czasu i wychodzi klientowi naprzeciw, przez co zdobywa coraz większą ilość zaufanych klientów w kraju i za granicą. Ciągła dbałość o jakość towarów i usług skłania właścicielkę do pozyskiwania najlepszych firm z całej Polski.
Bosh Service Auto Koza (Kategoria V – rzemiosło)
Początek historii firmy sięga lat dziewięćdziesiątych. Wówczas jej skład był jednoosobowy. Po kilku latach warsztat rozwinął się i zatrudniono w nowej siedzibie około dziesięć osób. W 2005 r. przystąpiono do międzynarodowej sieci Bosh Car Service. Zdobycie autoryzacji było obwarowane wieloma warunkami. Nowoczesne wyposażenie, duże inwestycje w kapitał ludzki, m.in. szkolenia Biura Obsługi Klientów, wizualizacja siedziby firmy stanowi cenę za przynależność do największej na świecie sieci serwisów samochodowych. W 1996 r. wyszkolono około czterdziestu uczniów w zawodzie mechanik samochodowy. Firma daje zatem możliwość odbycia stażu.
Serwis Samochodowy Auto Koza świadczy usługi w zakresie wszelkich napraw w samochodach osobowych i dostawczych wszystkich marek do 3,5 tony. Firma proponuje usługi w zakresie okresowych przeglądów, bieżących napraw eksploatacyjnych – hamulce, zawieszenia, układy rozrządu, serwis ogumienia, remonty silników i skrzyni biegów. Serwis ma także duże doświadczenie w naprawach układów klimatyzacji oraz świadczy wiele dodatkowych usług. Jako jedyny serwis w Raciborzu posiada rozbudowane Biuro Obsługi Klienta.
Firma zajęła w 2014 roku drugie miejsce w III Międzynarodowej sieci Bosh Car Service od 2005 r. Z kolei w konkursach sprzedażowych, które są ogłaszane wewnątrz sieci od 2012 roku, zajmuje miejsce w pierwszej piątce w skali kraju.
Wilhelm Wolnik (Kategoria VI – społeczna)
Wilhelm Wolnik, ur. 17.11.1935 r. w Zabełkowie, swoją pracę zawodową rozpoczął w 1935 r. pracując kolejno w latach 1953 – 1964 jako nauczyciel, a od 1964 r. jako dyrektor szkoły w Zabełkowie. Zajmował stanowisko naczelnika i wójta gminy Krzyżanowice z 2 letnią przerwą, kiedy sprawował mandat posła na Sejm X kadencji RP. Był także radnym Gromadzkiej Rady Narodowej, zasiadał w radzie powiatu raciborskiego I i II kadencji RP. Za swoje osiągnięcia zawodowe został odznaczony w 1974 r. Złotym Krzyżem Zasługi, w 1979 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 1984 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, zaś w 1988 r. otrzymał Krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Za całokształt pracy zawodowej, która przyczyniła się w sposób szczególny do rozwoju krzyżanowickiej wspólnoty samorządowej w latach 1974 – 2002 – Uchwałą Rady Gminy Krzyżanowice w dn. 10.10.2002 r. został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Krzyżanowice”.
Specyfika pracy na zajmowanym stanowisku w całym okresie pracy zawodowej wymagała z jego strony wielkiego poświęcenia, zaangażowania i odpowiedzialności, starał się by mieszkańcom tej gminy żyło się dobrze i bezpiecznie.
HAGEMANN A.S. (Za współpracę transgraniczną)
Historia naprawy samochodów w siedzibie Hagemann zaczyna się w 1932 roku, kiedy to została założona firma zajmująca się sprzedażą i serwisem samochodów. Od tego czasu spółka rozwinęła się i działa do dnia dzisiejszego, kilkakrotnie zmieniając po drodze właściciela i nazwę. W roku 1991 po prywatyzacji, otrzymała nazwę Hagemann i z powodzeniem kontynuowała swoją długoletnią historię.
W programie produkcyjnym firmy, od początku istnieje naprawa silników oraz naprawa i sprzedaż pojazdów ciężarowych. Z czasem przybyły kolejne działania – produkcja i serwis nadwozi dostawczych, produkcja pojazdów własnej konstrukcji, montaż urządzeń i akcesoriów oraz innych.
Firma zajmuje się: sprzedażą nowych pojazdów, samochodów dostawczych i ciężarowych /IVECO, PEUGEOT, Mercedes itp./ zaw. nadbudowy użytkowe wszystkich typów, samochodów używanych, wyposażeniami warsztatów mobilnych, sprzedażą ND na pojazdy.
HAGEMANN A.S. świadczy również usługi dotyczące serwisu i naprawy pojazdów ciężarowych i osobowych, naprawy silników, malowania/lakierowania, Produkcji węży ciśnieniowych hydraulicznych i pneumatycznych, produkcji ślusarskiej, dostawą pojazdów dostawczych dla czeskiej policji oraz specjalnych pojazdów dla Brygady Ratownictwa Służby Pożarnej Czeskiej Republiki.
Promujemy sport – sport dla wszystkich, gdzie w tym roku wsparcie to wynosiło 500 tys. Koron czeskich. Firma działa w stowarzyszeniach przedstawiających współpracę między przedsiębiorstwami i szkołami w powiecie Opawa.
Ireneusz Burek