Racibórz: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej pozwala na zebranie w jednym dokumencie możliwych do realizacji pod względem ekonomicznym oraz społecznym, przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i energetyki.

 

- reklama -

 

 

Miasto Racibórz przystąpiło do opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). Jest to dokument strategiczny, opisujący kierunki działań zmierzających do osiągnięcia redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza i poprawy jego jakości, zwiększenia w bilansie energetycznym gminy udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, czyli lepszego gospodarowania nośnikami energii, które zużywamy na co dzień, a co za tym idzie zmiany naszych postaw konsumpcyjnych jako odbiorców i użytkowników energii na terenie gminy.

Posiadanie Planu będzie konieczne do ubiegania się o środki unijne w perspektywie do 2020 roku. Dobrze opracowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej pozwoli podnieść szanse gminy i innych podmiotów, działających na jej terenie, w tym przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na skorzystanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

RPO dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wyraźnie określa, że jednym z priorytetów jest wspieranie przejścia gospodarki województwa na tzw. gospodarkę niskoemisyjną.

Na działania opisane w osi priorytetowej IV – EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA, ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I GOSPODARKA NISKOEMISYJNA przewidziane jest 796,8 mln euro. Działania te ukierunkowane są na zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych w województwie śląskim, zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, sektorze publicznym i mieszkalnictwie, a także zwiększenie produkcji energii w wysokosprawnych instalacjach oraz zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego dla pasażerów.

Na działania opisane w osi priorytetowej VI – TRANSPORT przewidziane jest 473,0 mln euro. Działania te z kolei ukierunkowane są na lepszą dostępność transportową regionu poprzez budowę i przebudowę dróg wojewódzkich, rewitalizacji i modernizacji linii kolejowych, a także zakup taboru na potrzeby transportu kolejowego.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej pozwala na zebranie w jednym dokumencie możliwych do realizacji pod względem ekonomicznym oraz społecznym, wymienionych wyżej, przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i energetyki.

Bardzo ważnym elementem w przygotowaniu Planu jest określenie stanu istniejącego (bazowego) związanego z rozpoznaniem wielkości zużycia nośników energii (paliwa stałe, ciekłe i gazowe, energia elektryczna, ciepło sieciowe) przez różnych jej użytkowników na terenie gminy. Rozpoznanie to będzie prowadzone na zasadzie dobrowolnej ankietyzacji.

W związku z tym zapraszamy wszystkich Użytkowników energii – uczestników Planu Gospodarki Niskoemisyjnej do współpracy w zakresie zbierania danych (ankietyzacja) oraz artykułowania propozycji przedsięwzięć związanych z wdrażaniem gospodarki niskoemisyjnej, w szczególności Przedsiębiorców.

Ankiety adresowane do właścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych, właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych wielorodzinnych, przedsiębiorców, instytucji publicznych są dystrybuowane m.in. drogą pocztową.

Szersze informacje o Planie oraz ankiety w formie elektronicznej dostępne są na stronie internetowej projektu: e-pgn.pl w zakładce „Racibórz”.

Ponadto Urząd Miasta Racibórz wraz z wykonawcą opracowania tj. firmą Nowa Energia. Doradcy Energetyczni sp.j. zapraszają na otwarte spotkanie informacyjne dla mieszkańców, zarządców nieruchomości i przedsiębiorców dotyczące PGN oraz możliwości pozyskiwania środków na przedsięwzięcia z zakresu zwiększenia efektywności energetycznej i obniżania szkodliwych emisji. Spotkanie odbędzie się w dniu 4 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Miasta Racibórz przy ul. Stefana Batorego 6.

Zapraszamy do współpracy i wypełniania ankiet wszystkich Uczestników Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj