Stężenie groźnego pyłu w powietrzu wciąż wzrasta

W środę informowaliśmy o znacznym przekroczeniu dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 na stacjach pomiarowych najbliżej Raciborza . Tymczasem dziś w Rybniku dopuszczalny poziom został przekroczony o 304 %.

 

- reklama -
Jeszcze w środę przekroczenie w powietrzu poziomu alarmowego dla pyłu odnotowano w Tychach. W dzisiejszym komunikacie niebezpiecznie blisko tego są najbliżsi sąsiedzi Raciborza (gdzie przeprowadza się pomiary): Rybnik i Gliwice. Daleka od idealnej jest też sytuacja w Wodzisławiu Śląskim.

 

 

 ———————————————————–

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 05.11.2015 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

 

W dniu 04.11.2015 r.:
nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
ośmiogodzinnych poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),
wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3) na stacji komunikacyjnej w Katowicach o 4% (godz. 17.00),

 

24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 350%, Rybniku o 304%, Gliwicach o 300%, Zabrzu o 300%, Tychach o 294%, Katowicach o 278%, Sosnowcu o 242%, Częstochowie o 228%, Żywcu o 228%, Dąbrowie Górniczej o    200%, Wodzisławiu o 148%, Bielsku-Białej o 122%, Cieszynie o 46%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 4%.

 

Na stacjach w Częstochowie (stacja komunikacyjna) oraz Rybniku stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż 200 µg/m3 – poziom informowania o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla tej substancji i wynosiło 225 i 202 µg/m3.

 

Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 05-06.11.2015 r.

 

W dniu 05.11.2015 (czwartek) województwo śląskie znajduje się w pod wpływem wyżu z centrum nad Mazurami, w ciepłej polarno-morskiej masie powietrza. W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze województwa od 7°C do 10°C, na południu województwa od 10°C do 12°C. Wiatr słaby, zmienny. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią  przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

 

W dniu 06.11.2015 (piątek) województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu, którego centrum znajdować się będzie nad zachodnią Rosją. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. W dzień na północy województwa zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu zachmurzenie małe. Początkowo mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze województwa od 9°C do 11°C, na południu województwa od 10°C do 12°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

 

publ. /ps/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Na działkach w centrum miasta niektórzy palą ogniska spalają odpady tak że można się udusić.Dym z palenia na działkach jest bardzo gęsty że aż ciemno się robi. Czy miasto w dostateczny sposób walczy z tym procederem palenia na działkach ? Wpływy do budżetu z mandatów chyba by się przydały a chyba tylko w ten sposób można zdyscyplinować lekkomyślnych działkowców.A tyle się mówi o walce z niską emisją.

  2. W Krakowie wprowadzono właśnie ograniczenie ruchu pojazdów z powodu dużego smogu.Czy straż miejska ma w grafiku teraz zwiększone patrole wokół ogrodów pracowniczych w Raciborzu? Aby wyłapywać tych którzy z ogródków robią spalarnie odpadów i zatruwają dymem całe miasto?

  3. Może nasza straż Miejska zaczęłaby także podobnie jak w Radlinie robić niespodziewane kontrole kto czym pali w piecach.A odpuścili kierowcom z parkowaniem samochodów w nieprawidlowy sposób?

  4. jezeli w UE normy są 100-150 jednostek , we francji 80 jednostek , a u nas norma 300 jednostek i została przekroczona ta norma o 304% to ja sie pytam gdzie my zyjemy ? co na to prezydent i podlegle sluzby ? za co biora pieniadze ? ludziom i firmom ktore nas specjalnie trują zamurowac trzeba kominy ! dlaczego auta na parkingach stoja z pracujacymi silnikami ? itd itd w takiej sytuacji kazde tlumaczenie jest poprostu tzn nie ma sensu . . .bo jak prezydent i sluzby sie tlumaczą tzn ze obstają za trucicielami !

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj