Spółdzielnie też mogą korzystać z OZE [WIDEO]

0

W Raciborzu rozmawiano o możliwościach wykorzystania odnawialnych źródeł energii przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Już po raz trzeci Racibórz stał się areną rozmów na temat odnawialnych źródeł energii. W Pałacyku Rafako zorganizowano konferencję na ten temat. Zjechali na nią goście z całego kraju. Konferencja poświęcona była spółdzielniom mieszkaniowym, dlatego na sali nie mogło zabraknąć prezesów największych, raciborskich spółdzielni mieszkaniowych.  Specjaliści mówili o rozwiązaniach i instrumentach wsparcia, z których mogą skorzystać. Jak podkreślił prezydent Mirosław Lenk, dla miasta najważniejsze jest dziś ograniczenie niskiej emisji, a wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z tym zjawiskiem. – Zaprosiliśmy gości, którzy mają praktyczną wiedzę na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii – mówi prezydent miasta Racibórz, Mirosław Lenk.

- reklama -

Spółdzielnie dość ostrożnie podchodzą do tematu odnawialnych źródeł energii. Za prekursora w tej materii można uznać bez wątpienia raciborską spółdzielnię mieszkaniową Nowoczesna. W swoich zasobach mieszkaniowych ma dziesiątki obiektów – także wielopiętrowych wieżowców. Dba o to, by jej budynki były coraz bardziej przyjazne środowisku. Na dachach wielu z nich można dostrzec na przykład instalacje solarne.

Spółdzielnie, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii mogą liczyć na pożyczki, pożyczki pomostowe, dotacje i przekazanie środków, umorzenia części wykorzystanej pożyczki, dopłat do oprocentowania kredytów bankowych. Wszystko to oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Katowicach.

 

 

Uczestnicy konferencji dowiedzieli się także o zmianach w naborze ciągłym w Funduszu. Od lipca bieżącego roku aby móc korzystać ze środków Funduszu koniecznym jest aby gmina posiadała opracowania, zawierające rozwiązania prawne dotyczące planu działań systemowych służących ograniczeniu stężeń zanieczyszczeń. Pojawiły się także dodatkowe wymogi dotyczące klasy kotłów opalanych paliwem stałym i biomasą, a także dodatkowe wymogi dla instalacji kolektorów słonecznych.

 

 

 

/p/

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here