Stanowisko Miasta Racibórz w sprawie niskiej emisji

Tylko skoordynowana aktywność gmin skupionych w subregionie może przynieść wyraźne efekty w ograniczeniu stężenia szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu powstałych w trakcie spalania różnych paliw.

Ograniczenie zjawiska „niskiej emisji” to jedno z największych wyzwań przed jakimi stoją gminy południowej Polski. Zanieczyszczenie atmosfery jest bowiem przyczyną wielu chorób, przede wszystkim dróg oddechowych. Dlatego też gminy skupione w Subregionie Zachodnim zdecydowały się na wspólne działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Tylko bowiem skoordynowana aktywność może przynieść wyraźne efekty w ograniczeniu stężenia szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu powstałych w trakcie spalania różnych paliw.

- reklama -

 Z inicjatywy Miasta Racibórz powstał zespół, którego celem było wypracowanie wspólnego stanowiska, które byłoby podstawą do przyszłych działań. Stanowisko to zostanie zatwierdzone na posiedzeniu Zarządu Subregionu Zachodniego w najbliższych tygodniach. Po zatwierdzeniu zostanie ono skierowane do marszałka Sejmiku Wojewódzkiego, który będzie podejmował decyzje w tym zakresie. Miasto Racibórz stoi na stanowisku, podobnie jak wszystkie gminy Subregionu, że do rozwiązania problemu „niskiej emisji” przyczynić się mogą działania zmierzające do wprowadzenia ograniczenia w zakresie jakości stosowanych paliw. Ograniczenia te powinny wynikać np. z zawartości siarki, popiołu oraz wartości opałowej paliw węglowych. Ostatecznie decyzję w tej sprawie określi uchwałą Sejmik Województwa Śląskiego.

 Drugą rekomendacją sugerowaną przez Miasto Racibórz jest wprowadzenie ograniczenia dotyczącego urządzeń, w których spalamy paliwa. Takim ograniczeniem byłoby stosowanie kotłów z automatycznym podajnikiem paliwa minimalnie klasy 3 (wg normy PN -EN 303-5:2012) lub innego wysokosprawnego źródła grzewczego.

 

publ. /ps/

 

 ————————————————–

 

zobacz także:

 

Większe zaangażowanie straży miejskiej i patrole pojawiające się regularnie w dzielnicach mają być batem na lekceważących prawo i spalających śmieci w przydomowych kotłowniach.

 

 

Nie zabijaj!- apel biskupów, by nie zanieczyszczać powietrza

Nie palcie w piecach plastików! – wzywają biskupi, powołując się na zdrowy rozsądek i obowiązek przestrzegania Bożego przykazania: nie zabijaj!  Odezwa czterech biskupów czytana dziś w kościołach…

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj