Kolejarze o bezpiecznym przejeździe u przedszkolaków w Nędzy

0

16 wypadków i kolizji, 4 osoby zabite i 2 ciężko ranne – to bilans zdarzeń do jakich doszło w samym tylko wrześniu z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach oraz przejściach kolejowo-drogowych.

 

- reklama -

 

 

O bezpieczeństwie na przejazdach mówili przedszkolakom w Nędzy pracownicy Kolei. Statystyki są przerażające. Na przejściach i przejazdach kolejowych wciąż dochodzi do bardzo wielu wypadków. W samym wrześniu w miejscach niedozwolonych miało miejsce 28 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło 27 osób, 1 została ciężko ranna.

Analogicznie w pierwszych III kwartałach 2014 roku doszło do 152 wypadków i kolizji (o 5 więcej niż w br.), w wyniku których 34 osoby zginęły (o 13 osób mniej niż w br.), a 19 zostało ciężko rannych (o 11 mniej niż w br.).

Koniec listopada w Przedszkolu w Nędzy to zawsze czas na spotkanie z kolejarzami z okazji ich święta przypadającego na 25 listopada. O bezpiecznym przejeździe mówili dzieciom: dróżniczki przejazdowe – Magdalena Suchanek i Katarzyna Sienkiewicz z PKP Plk Tarnowskie Góry, maszynista Zygmunt Muzykant z PKP Cargo oraz pan Michał pracujący w Straży Ochrony Kolei razem z pieskiem obronnym Riko. Spotkanie z maluchami w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd- szlaban na ryzyko” poprowadziła Maria Siek – pracownik cywilny PKP Plk Tarnowskie Góry.

– Był bardzo ciekawy i dostosowany do poziomu małych słuchaczy wykład, prezentacja multimedialna, quiz wiedzy, film edukacyjny i pogadanka. Dzieci poznały znaki drogowe, a także zasady bezpiecznego pokonywania różnego rodzaju przejazdów kolejowych. Każdy z naszych gości opowiedział o specyfice swojej pracy – relacjonuje nauczycielka Małgorzata Procek.

Były też kolejarskie upominki – przedszkolaki dostały zeszyty edukacyjne, dyplomy, książeczki, a każda z grup dostała też jeszcze maskotkę Słonika Abana promującą akcję „Bezpieczny przejazd…”. Na zakończenie pan Zygmunt przeczytał maluchom bajeczkę pt. „Kolejka Błażeja” – to w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here