Dymiący komin na ul. Pracy. Mieszkańcy i urzędnicy bezsilni

13

Mieszkańcy ulicy Ogrodowej i Pracy skarżą się na jakość powietrza. Kontrole Straży Miejskiej nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Mieszkańcy bloków przy ulicy Pracy oraz Ogrodowej w Raciborzu skarżą się na jakość powietrza w swojej okolicy. W pobliżu znajduje się market Biedronka, a tuż nad nim sklep z tanią odzieżą. Ten drugi ogrzewany jest paliwem stałym. Komin należący do sklepu jest niski i otoczony blokami mieszkalnymi. Dym, który wydobywa się z komina, przedostaje się do mieszkań. Sytuacja stała się na tyle poważna, że mieszkańcy poprosili o interwencję prezydenta Mirosława Lenka. Ten zarządził kontrole. Straż Miejska sprawdziła, czy w kotłowniach tych obiektów nie są spalane odpady. Kontrole nie wykazały nieprawidłowości.

- reklama -

– Niemniej jednak, zdając sobie sprawę z wpływu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw, wprowadzanych do powietrza na niskich wysokościach w sąsiedztwie ścisłej zabudowy mieszkaniowej, urząd podjął próbę uzgodnienia z właścicielami zmiany sposobu ogrzewania tych obiektów. Szczególnie w kierunku wykorzystania ciepła sieciowego lub też ogrzewania opartego o gaz – informuje prezydent. Przedsiębiorcy niezbyt przychylnie spojrzeli na propozycję Urzędu Miasta. – Przepisy prawa nie dają prezydentowi miasta możliwości nakazania zmiany sposobu ogrzewania – dodaje prezydent.

 

 

/p/

- reklama -

13 KOMENTARZE

 1. Drugi komin jest kawałek dalej w tym samym kompleksie firm.Ten drugi zadymia najbardziej bloki na ul Słowackiego ale inne ulice w zależności od kierunku wiatru.

 2. Tylko jest jedna różnica budynki na Słowackiego są podłączone do ciepłowni.Ciepłownia ma wysoki komin i filtry odpylania i odsiarczania więc uciążliwość tych budynków jest bardzi znikoma w przeciwieństwie do tych które kopcą bez jakichkolwiek filtrów z niskich kominów prosto w okna sąsiadów i na całą okolicę.

 3. Prezydent daje do zrozumienia , ze nie ma wyjscia , tak musi być ! czyli w kotlowni musi być stary piec i musi spalac nie dobre paliwo ! ot i mamy obraz Raciborza w XXI wieku , środek Europy , centrum Raciborza , Prezydent zdrowie mieszkancow nie bierze pod uwage . . . .

 4. Jedna z kopcącch firm ma ponoć nowy piec co nie zmienia faktu że dalej jest uciążliwa dla otoczenia przy takim umiejscowieniu komina A zaangażowanie urzędu miasta jest z małym efektem w tej sprawie .

 5. Ile kosztuje ciepło z sieci
  Cena stanowi zbiór kosztów składowych. Są to opłaty stałe i zmienne netto bez VAT. Do pierwszych należy cena za zamówioną moc cieplną – 100,20 zł/kW rocznie (8,35 miesięcznie) i opłata za przesył – 40,68 zł/MW rocznie (3,39 miesięcznie), a do drugich cena ciepła – 18,63 zł/GJ i opłata za przesył – 10,21 zł/GJ. Koszt netto przyłączenia domu do sieci wynosi: 1500 zł rurociągu o średnicy 25 – 32 mm, 210 zł/metr bieżący 40 mm rurociągu, 240 zł za 50 mm i 270 zł za 65 mm. –To, ile ostatecznie zapłacimy, zależy od zapotrzebowania na ciepło i moc. Jest ono wynikiem różnych przesłanek, m.in. takich jak wymagania użytkownika co do temperatury w obiekcie, jakości wentylacji i wilgotności powietrza – wyliczają specjaliści z PWiK. Istotny wpływ na wielkość zużycia ciepła ma stan energetycenergetyczna budynku, w tym jakość ścian, stropów, dachu, okien i drzwi. Im słabsza, tym większe zużycie ciepła. Zapotrzebowanie dla domku jednorodzinnego szacuje się od 6 do 25 kW rocznie. Przykładowo przy 10 kW uiścimy 3032,49 zł netto, a dla 20 kW – 6064,99 zł. Do rzeczonych kwot należy doliczyć 23 procent podatku VAT.

 6. Pytanie do władz miasta : czy jest plan rozwoju sieci cieplnej w mieście Racibórz jeżeli tak to jakie są konkretne plany?Ile budynków i gdzie ma być podłączone do sieci cieplnej w 2016,2017, 2018, 2019,2020 roku oraz jaki bedzie poszczególny koszt w rozbiciu na każdy kolejny rok?Oraz czy jest w końcu wola na zakup polewaczek do czyszczenia ulic na mokro aby zapobiec wznoszeniu się pyłu ponownie z ulic podczas ruchu pojazdów.?

 7. jak jest komin i piec na węgiel lub drewno to trzeba napalic,aby było ciepło.Jak się pali to dym idzie do komina,a gdzie ma iść -do mieszkania???Komin wyrzuca dym czarny!Jak dzieci malują domek- z kominem i dupnym,czarnym dymem!!-a jak mają molować,no jak ???

 8. jak urzednicy nie poradzą sobie z truciem nas to bedą dymisje ? tylko tak pytam . . . no i te kontrole nie podobają mi sie , bo jak wszystko jest ok i kominy kopcą bardzo mocno tzn ze nie wszystko jest dobrze itd . . . . trzeba to wyjasnic . . . .

 9. Zgadzam się z przedmówcą.Ten komin ze zdjęcia ostatnie dni kopcił nieźle. A na tym terenie nie tylko ten jeden komin życie nam truje.Co urzędnicy mają zamiar zrobić z tym problemem bo to jest już nie do zniesienia?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here