Edukacja Obywatelska w zakładzie karnym

0

W zakładzie karnym w Raciborzu kolejny raz dzięki współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbył się program „Auschwitz- Historia – Edukacja Obywatelska”.

Zaprezentowana została wystawa pt. „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”. Osadzeni mieli możliwość wysłuchania prelekcji Mirosława Obsarczyka, kustosza oświęcimskiego Muzeum, na temat historii obozu zagłady w Auschwitz oraz projekcje filmu pt. „Miłość w Auschwitz”. Założeniami programu było pobudzenie świadomości osadzonych, uwrażliwienie ich na ogrom ludzkiego cierpienia i dramatów, jakie miały miejsce w obozie koncentracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem tragicznej historii miłości dwojga młodych ludzi – Polaka Edwarda Galińskiego i Żydówki Mali Zimetbauma, tym samym przeciwdziałanie agresji i przemocy, pro-kryminalnym postawom oraz kształtowanie umiejętności poznawczych i postaw społecznych. Mrocznych historii z obozu koncentracyjnego Auschwitz było mnóstwo. Każda z nich na swój niepowtarzalny sposób jest świadectwem okrucieństwa wojny.

- reklama -

 

 

 

Program „Auschwitz –  Historia – Edukacja Obywatelska” realizowany jest od 2010 r. w ramach współpracy pomiędzy Służbą Więzienną a Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Dzięki temu kolejna grupa osadzonych, odbywających karę w warunkach zakładu typu półotwartego, miała możliwość wyjazdu do Muzeum w Oświęcimiu i wspólnie z przewodnikiem poznania tragicznych losów ludzkich. Skazani wykazywali bardzo duże zainteresowanie oraz refleksję. Program służy uwrażliwianiu na krzywdę drugiego człowieka oraz zapobieganiu przejawom nietolerancji, pogardy i nienawiści.

 

 

 
tekst: ppor. Thym Krzysztof
foto: kpt. Borowiecki Adam

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here