Alarm smogowy dla regionu. Wodzisław 226% pyłu, Rybnik 176%

19 stycznia o godz. 10.00 stacja pomiarowa w Rybniku wskazywała stężenie pyłu PM10 na poziomie 589 µg/m3 . Oznacza to ponad 11-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy, która wynosi 50 µg/m3.

 

- reklama -

 

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu (…) 18.01.2016 r.:wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń: 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Żywcu o 234%, Wodzisławiu o 226%, Rybniku o 176%, Cieszynie o 174%, Bielsku-Białej o 144%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 68%, Ustroniu o  54%, Tychach o 36%, Gliwicach o 34%, Katowicach o 34%, Częstochowie o 20%, Zabrzu o 10%.

 

19 stycznia o godz. 10.00 stacja pomiarowa w Rybniku wskazywała stężenie pyłu PM10 na poziomie 589 µg/m3 . Oznacza to ponad 11-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy, która wynosi 50 µg/m3.

 

Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 19-20.01.2016 r.

 

W dniu 19.01.2016 (wtorek) województwo śląskie znajduje się pod wpływem wyżu z centrum nad Bałkanami w mroźnej masie powietrza arktycznego. W dzień zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od -6°C do -4°C. Wiatr słaby, zachodni i południowo-zachodni.

 

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie niekorzystna, wystąpią znaczne przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, w Kotlinie Żywieckiej (powiat żywiecki) oraz lokalnie w aglomeracji górnośląskiej jakość powietrza będzie bardzo niekorzystna, istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia wartości dobowej poziomu informowania dla pyłu PM10 (200 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

 

W dniu 20.01.2016 (środa) województwo śląskie znajdzie się na skraju zatoki niżowej płytkiego niżu z nad Bałtyku z przemieszczającym się z zachodu na wschód frontem okluzji. Pozostaniemy w mroźnej arktycznej masie powietrza. W dzień zachmurzenie duże. Opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

 

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.  Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 

unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.

 

w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe  oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),

palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,

wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia

spacerów z dziećmi.

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj