Studentki z Raciborza z prestiżową wygraną

IN/OUT SIDE to zwycięski projekt studentek architektury z PWSZ w Raciborzu. Dziewczyny opowiadają o randze konkursu, jego przebiegu oraz zwycięstwie.

 IN/OUT SIDE to projekt, który brał udział  w  międzynarodowym konkursie architektonicznym, trwającym nieprzerwanie 24 godziny zatytułowanym 24H. Tematem przewodnim tym razem była Syria. – Dostałyśmy o 12 w południe temat wieża dla uchodźców. Temat bardzo nas zaskoczył pod tym względem, że im bardziej mu się przyglądałyśmy, tym bardziej dociekałyśmy, o co w nim chodzi, tym więcej zauważałyśmy ironii w tym temacie. Przez ponad 12 godzin nasza praca polegała na zwykłej dyskusji, bowiem tworzyłyśmy mapę myślową na temat słowa wieża, wieżowiec. Z czym nam się kojarzy uchodźca – opowiada Dominika Nikiel, autorka projektu.

- reklama -

 

fot. Iwona Cybulska 

– Analizowałyśmy ten temat pod kątem społecznym, jak jury widzi wprowadzenie uchodźców do krajów Unii Europejskiej. Jakby to miało wyglądać, gdyby musieli wkupić się w naszą społeczność. W naszym projekcie chciałyśmy stworzyć miejsce zarówno przyjazne dla uchodźców, jak i dla nas – dodaje druga nagrodzona, Dagmara Romaniak.

Tematem konkursu było zaprojektowanie wieży mieszkalnej. – Po przeanalizowaniu tego tematu, zdecydowałyśmy, że wieża jako symbol dominanty, elity nie jest dobrym przykładem mieszkalnictwa dla uchodźców. Dlatego wieża została tylko symboliczna, a mieszkania zdecydowałyśmy się wynieść poza wieżę i włączyć je w społeczeństwo – wyjaśnia Dominika.

 

 

Konkurs trwał dokładnie 24 godziny. Czy było to dużo czasu? – Mogłyśmy podzielić się pracą, każda osoba zajmowała się określoną rzeczą i bardzo sprawnie wychodziła nam współpraca – odpowiada Anna Sieńko. Studentki podkreślają, że najważniejsza była dobra organizacja. Efekt, czego potwierdzeniem jest decyzja jury, został osiągnięty, choć dziewczyny zgodnie przyznają, że wygranej się nie spodziewały. – Przez kilka dni po ogłoszeniu wyników jeszcze to do nas nie docierało. Po raz pierwszy jest to taka duża wygrana dla nas – mówi Dagmara.

 

 

O randze konkursu może świadczyć m.in. liczba około tysiąca zespołów z wielu różnych krajów biorących w nim udział. Warto dodać, że poza studentkami z raciborskiej uczelni tylko jedna praca z Polski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zakwalifikowała się do ścisłego finału.

Każde wyróżnienie jest ogromną radością i napawa nas dumą. Instytut nie ma długiej tradycji, natomiast ma na pewno już na tyle liczące się sukcesy, że możemy z coraz większą pewnością i coraz łakomiej sięgać po kolejne konkursy czy zadania, gdyż mamy pełną świadomość, że nasi studenci nie tylko są w stanie temu podołać, ale także sięgać po nagrody – mówi dyrektor Instytutu Architektury, dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak.

Mimo że architektura w raciborskiej uczelni istnieje zaledwie od 4 lat, sukcesów i nagród było już sporo. Ostatnia wygrana w prestiżowym międzynarodowym konkursie architektonicznym wyraźnie plasuje raciborską architekturę w czołówce ośrodków akademickich w Polsce. – Jest to pokazanie młodzieży, że jeśli w danym miejscu powstanie dobry twórczy zaczyn, miejsce to może osiągnąć najwyższą renomę, najwyższe znaczenie i realizować najbardziej ambitne projekty. A jeśli do tego dołożymy to, co oferujemy w naszej szkole – pochylenie się nad studentem, bliski kontakt, bardzo żywą relację, nowocześnie rozumianą, mistrz-uczeń. To wszystko jest elementem kształtującym markę szkoły i jej wizerunek – dodaje prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, Rektor PWSZ w Raciborzu .
Z nagrodzonymi pracami można zapoznać się tutaj>>

 

 

/ic/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj