Normy pyłu w powietrzu przekroczone… o 1000%!

Raciborski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary jakości powietrza w dzielnicy Płonia. W szczytowym momencie przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 w Polsce osiągnęło prawie 1000% (495 µg/m3).

 

- reklama -

 

 

Z ponad tygodniowym opóźnieniem, ale Raciborski Alarm Smogowy upublicznił wyniki pomiarów pyłomierzem z dzielnicy Płonia. W najbliższych dniach prześlą także wyniki pomiarów ze Starej Wsi, Markowic i z Ocic, które były realizowane w ostatnich dniach lutego. 29 lutego zakończono pomiary z uwagi na konieczność zwrotu pyłomierza. Na koniec przygotowane zostanie także zbiorcze zestawienie z przebiegu wszystkich zrealizowanych pomiarów.

W czasie tego pomiaru stężenia pyłów w powietrzu znacznie się wahały, jednakże średnia wartość dla całego pomiaru (od godz. 16.44 dnia 25 lutego do godz. 15.44 dnia 26 lutego) wynosiła 114 µg/m3. Oznacza to, że w czasie całego pomiaru trwającego 23 godziny, średnie przekroczenie dopuszczalnej normy wynosiło 228%. Epizod maksymalnego odnotowanego stężenia miał miejsce o godzinie 08.09 dnia 26 lutego. W godzinach porannych od około 6.00 do 9.00 występowały bardzo wysokie stężenia pyłu.
Dopuszczalna w Polsce średniodobowa norma stężenia pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3. Od godziny 18.00 25 lutego do godziny 9.00 dnia 26 lutego stężenie pyłu w powietrzu było bardzo wysokie. Jest to zatem kolejny pomiar, który pokazuje, że najwyższe wartości zanieczyszczenia powietrza mają miejsce w godzinach wieczornych i porannych, czyli w okresie, gdy najintensywniej ogrzewane są gospodarstwa jednorodzinne.

Jak podaje Meteo Project – Biuro Prognoz Meteorologicznych w Raciborzu, "w dniach 25 – 26 lutego temperatura powietrza wyniosła od -2°C w nocy do 5°C w dzień. Okresami zaobserwowano głownie opady deszczu. Wiatr był przeważnie słaby, od 4 km/h do 14 km/h, z kierunków początkowo południowo-wschodnich i południowych, następnie z północno-wschodnich i wschodnich."

Zarówno opady deszczu jak i słaby wiatr powinny sprzyjać niższemu stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu. Niewątpliwie jednak relatywnie niskie temperatury wpłynęły na zwiększoną intensywność spalania paliw w urządzeniach grzewczych, co z kolei wpłynęło na większe zanieczyszczenie powietrza.

Piotr Dominiak
Raciborski Alarm Smogowy
www.facebook.com/raciborskialarmsmogowy

publ. /ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. od kiedy norma zanieczyszczen w powietrzu wynosi 50 PM ? jak w krajach UE norma jest 100 !
    kto kłamie ? w Polsce jest nprma 200 PP i jest przekroczona o 1000 to znaczy ze dramat , trzeba oglosic stan
    kleski itd kominy zamurowac ! poprostu straz miejska niech sie za to wezmie ! niech prezydent pogoni mundurowych do roboty , ale na piechote , niech nawdychają sie trutki , bedą wiedzieć o co chodzi .

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here