O pomocy skazanym w Zakładzie Karnym w Raciborzu

30 marca w Raciborzu odbyło się posiedzenie Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym, któremu przewodniczył dr Jacek Gęsiak – Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach.

 

- reklama -

 

 

30 marca 2016 r. w Raciborzu odbyło się posiedzenie Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym, któremu przewodniczył dr Jacek Gęsiak – Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach. Do członków Rady z ramienia Służby Więziennej należą zastępca dyrektora okręgowego SW w Katowicach, ppłk Marek Łebek oraz dyrektor AŚ Tarnowskie Góry ppłk Jan Skawiańczyk. Gospodarzem spotkania, z racji miejsca obrad, był dyrektor zakłady karnego w Raciborzu, ppłk Jarosław Piątek.

Obrady rozpoczęły się przyjęciem sprawozdania z działalności Rady za rok 2015r. Przedmiotem obrad była całościowa pomoc świadczona wobec osób pozbawionych wolności uzależnionych od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. W porządku obrad znalazły się więc wystąpienia funkcjonariuszy Służby Więziennej dotyczące oferty oddziaływań prowadzonych wobec skazanych uzależnionych w trakcie odbywania kary.

Ppor. Ilona Czyż, psycholog AŚ Katowice, przedstawiła zasady stosowania tzw. krótkiej interwencji wobec skazanych używających śr. psychoaktywnych, wskazując na jej rolę diagnostyczną i budującą wstępną motywację do leczenia odwykowego.

W kolejnym wystąpieniu mjr Katarzyna Wasiak, kierownik działu terapeutycznego dla skazanych uzależnionych od alkoholu w ZK Jastrzębie Zdrój, zapoznała obecnych z ofertą terapeutyczną i metodologią pracy ze skazanymi recydywistami. Podkreśliła rolę terapii grupowej w procesie zdrowienia, nawiązała także do współpracy z grupami samopomocowymi AA.

Ze specyfiką pracy terapeutycznej ze skazanymi młodocianymi oraz pierwszy raz odbywającymi karę zapoznała członków rady kierowniczka działu terapeutycznego dla skazanych uzależnionych od alkoholu w ZK Wojkowice, mjr Joanna Korczyńska, która zwróciła uwagę na narastający problem w terapii skazanych z tzw. podwójną diagnozą bądź uzależnionych od kilku substancji psychoaktywnych. Zapoznała również zebranych z wynikami badań ewaluacyjnych przeprowadzonych wśród absolwentów oddziału w 2 lata od zakończenia terapii.

Pracę terapeutyczną ze skazanymi kobietami uzależnionymi od narkotyków zrelacjonowała kierowniczka oddziału terapeutycznego z ZK Lubliniec, kpt. Anna Perkowska. W swoim wystąpieniu podkreślała terapeutyczną rolę prowadzonej przez kadrę oddziału profilaktyki uzależnień w środowisku otwartym. Uzupełnieniem wystąpienia była relacja wychowawczyni ZK Lubliniec por. Ewy Gimińskiej z realizacji programu „Skazane na zmianę” – teatru terapeutycznego, który od 2009r. prowadzi w jednostce.

Wszyscy prelegenci podkreślali wielką rolą współpracy z instytucjami i placówkami, mogącymi wspierać i kontynuować zapoczątkowane na oddziałach terapeutycznych oddziaływania w zakresie lecznictwa odwykowego oraz wsparcia instytucjonalnego po opuszczeniu przez skazanych więzienia. Wskazywali także na niewielką liczbę skazanych kierowanych na leczenie wyrokiem sądu orzekającego.

Podsumowując tą część obrad Przewodniczący Rady, dr Jacek Gęsiak, wyraził swoje podziękowanie za podejmowane przez kadrę penitencjarną działania: „Chcę Państwu podziękować za tę codzienną służbę na rzecz drugiego człowieka. Za pracę, która często bywa niedoceniana”.

Po części wykładowej członkowie Rady mieli możliwość zwiedzenia Zakładu Karnego w Raciborzu, poznania jego historii i architektury. Dla wielu z nich była to pierwsza możliwość zapoznania się z warunkami odbywania kary i specyfiką wykonania kary pozbawienia wolności. Ostatnią część spotkania stanowił koncert profilaktyczny zagrany „na żywo”, realizowany w ramach programu „S.T.O.P. – Skazani Tworzący Oddziaływania Profilaktyczne”, pod kierunkiem wychowawcy i muzyka por. Tomasza Brzozowskiego.

 

Tekst i zdjęcia: mjr Justyna Bednarek

rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach

 

publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj