Jak sprawdzić zdolność do rozpoczęcia nauki? Kiedy i gdzie prowadzi się takie badania?? Kto przeprowadza te testy? Na te i inne pytania odpowiada Barbara Lamla – Wochnik z raciborskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Trudne zadanie czeka rodziców sześciolatków, ponieważ postawiono ich przed dylematem, czy wysłać już swoją pociechę do szkoły, czy pozostawić jeszcze rok w przedszkolu. Dla tych, którzy wahają się z podjęciem takiej decyzji pomagają testy psychologiczne, które można wykonać swojemu dziecku w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Najpierw jednak należy zapoznać się z opinią, jaką przygotowują nauczycielki w przedszkolu. – Panie w przedszkolu na co dzień obserwują dzieci, pracują z nimi. Widzą jak sobie radzą z zadaniami, jak się zachowują, koncentrują i czy są samodzielne. Więc to nauczycielkom przedszkola, jako pierwszym powinno zadać się pytanie o gotowość szkolną swojego dziecka. Jeśli rodzic nadal ma wątpliwości, powinien zapisać dziecko na badania do naszej poradni – tłumaczy Barbara Lamla – Wochnik z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Raciborzu.
Po wnioski do poradni najlepiej kierować z początkiem roku, w którym dziecko ma rozpocząć naukę. Przeprowadza się je w dwóch etapach. Pierwszy to test psychologiczny, który można zrobić przez cały rok. – Na tym badaniu sprawdzamy poziom rozwoju umysłowego, funkcji poznawczych, ale również przyglądamy się sferze emocjonalnej i społecznej – jak dziecko funkcjonuje, jak się zachowuje czy koncentruje uwagę – wymienia Barbara Lamla- Wochnik. – Z kolei badanie pedagogiczne jest przeprowadzane pod kątem sprawdzania dojrzałości szkolnej. Przeprowadzamy je od kwietnia do końca sierpnia, w roku poprzedzającym rok szkolny, w którym dziecko ma rozpocząć naukę. Na tym badaniu sprawdzamy funkcje: sprawność ruchową, sprawność grafomotoryczną, percepcję słuchową, elementy matematyki, jak przebiega rozwój mowy – typowo pod kątem pójścia do szkoły. I na tej podstawie określamy, czy dziecko jest dojrzałe, czy nie. W momencie, kiedy jest dojrzałe warto dziecko posłać do szkoły, ale jeśli nie, są rzeczy, które szwankują to warto się jednak zastanowić, czy lepiej nie zostawić dziecka w przedszkolu – wyjaśnia pedagog ze specjalistycznej poradni.
Dzięki takim testom rodzic ma pewność, czy jego dziecko poradzi sobie w szkole czy jeszcze nie. Warto pamiętać, aby na badania zapisywać się odpowiednio wcześnie, bo w poradni mogą być kolejki. Specjaliści radzą również, aby takich testów nie wykonywać samemu. Tym bardziej, że badania te nie są stresujące dla dzieci. Przeprowadza się je w formie zabawy. – Dla rodzica jest to doskonała okazja, aby zobaczyć jak jego pociecha radzi sobie w nowej sytuacji. Czy już potrafi rozstać się z rodzicem. Na początku dzieci bywają niepewne, natomiast później, jak już widzą, że jest troszkę inaczej, kolorowo, są zabawki, kredki – oswajają się z nową sytuacją i potem już działają bez stresu. Staramy się stwarzać taką atmosferę, która pozwala dziecku swobodnie pracować – podkreśla B. Lamla- Wochnik. – Jak widzimy, że dziecko na obu badaniach ma różne opory, to może świadczyć o słabej dojrzałości emocjonalnej, a co za tym idzie, nie powinno jeszcze iść do szkoły – dodaje.
Badania odbywają są bez obecności rodzica. Najpierw przeprowadza się wywiad z rodzicem, a później rozmowę z dzieckiem. Badanie trwa około godziny do półtorej, w zależności jak dziecko pracuje. – Jeśli zalecamy, żeby dziecko powtórzyło jeszcze przedszkole, to wtedy dostaje konkretne wskazania, co robić w tym przedszkolu, aby na przyszły rok już było dojrzałe. Np. jeżeli stwierdziliśmy niską sprawność grafomotoryczną, to zalecamy ćwiczenia w tym kierunku – wyjaśnia specjalistka.
Wnioski na badania można pobrać w sekretariacie Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Raciborzu lub ze strony internetowej poradni. – Wypełniony wniosek składa rodzic do sekretariatu, dobrze jest też dołączyć opinię z przedszkola (z tego wiemy jak ono funkcjonuje w grupie) i należy czekać na wyznaczenie terminu badania. Po pierwszym terminie, badająca osoba wyznacza termin drugiego badania. To jest cykl dwóch spotkań – tłumaczy B. Lamla- Wochnik.
Jeśli rodzice zastanawiają się nad posłaniem w nowym roku szkolnym sześciolatka do szkoły i chcą zbadać swoje dziecko, to powinni już składać swoje wnioski do poradni, aby zdążyć przed wyznaczonym terminem składania wniosków o przyjęcie do szkoły.
Adres Placówki:
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna
ul. Jana 14
47-700 Racibórz
tel: 32 415 35 47
publ. /ps/