Tranzyt Merkurego 2016. Następna taka okazja za 16 lat

0

W poniedziałek 9 maja Merkury przechodził na tle tarczy Słońca. W Polsce zjawisko było widoczne przez kilka godzin. Kółko astronomiczne „Syriusz” z Zespołu Szkół Mechanicznych nie mogło przegapić tego wydarzenia.

 

- reklama -

Pogoda dopisała i w dobrych humorach zebraliśmy się by obserwować to zjawisko astronomiczne. Aby obserwować przejście Merkurego na tle słonecznej tarczy, niestety nie wystarczy gołe oko, bowiem planeta jest zbyt mała. Potrzebny jest sprzęt optyczny wyposażony w odpowiedni filtr. Nasze obserwacje prowadziliśmy przy pomocy lornetki Nikon Action VII 10×50 z filtrem wykonanym z folii ND-5 oraz teleskopu CORONADO.

 

 

Niestety nie udało się nam uzyskać zadowalającej jakości zdjęć.Prezentowane poniżej  pochodzą ze strony http://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/tranzyt-merkurego

 

 

Polsce po raz pierwszy dokonał podobnej obserwacji i dokładnie ją opisał Jan Heweliusz w 1661. Obserwacja ta była trzecią w historii astronomii.

Astronomowie ostrzegają, by w żadnym wypadku nie patrzeć bezpośrednio na Słońce przez lornetkę lub teleskop, które nie są wyposażone w specjalne filtry – grozi to poważnym uszkodzeniem lub nawet utratą wzroku.

 

Tekst : Witold Głogowski, klasa 2e T
Zdjęcia: Marek Pielczyk, absolwent klasy 4a T

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here