Spotkanie Ruchu Autonomii Śląska w Pietrowicach

0

W niedzielę, 29 maja, w Pietrowicach Wielkich odbyło się kolejne spotkanie organizowane przez Ruch Autonomii Śląska z serii "Popołednie ze ślonskom godkom".

 

- reklama -

 

 

W spotkaniu uczestniczyło ok. 90 osób, w tym Wójt Gminy, miejscowi społecznicy, przedsiębiorcy i inni zainteresowani mieszkańcy okolicy w różnym wieku. Koordynator spotkania Krzysztof Grzesik zadbał, by dzięki wsparciu takich firm jak Spółdzielnia Meblarska RAMETA i salon meblowy Maxii Home z Raciborza, brukarstwo MICHMAR z Raciborza oraz Przedsiębiorstwo-Produkcyjne Ginter Gogolin z Pietrowic Wielkich zgromadzona widownia mogła przy tradycyjnym kołoczu i kawie pożytecznie oraz w miłej atmosferze spędzić to niedzielne popołudnie. Dwie sztuki teatralne po śląsku – dramat i komedię wystawiła Grupa Bina z Pszowa, na czele z Marcinem Szewczykiem, z którym rozmawiano również o jego nowej książce – kryminale "Silesia Noir", o pisaniu po śląsku oraz kondycji i perspektywach ślonskij godki. Przed Gośćmi wystąpił też redaktor Jerzy Ciurlok, popularny 'Ecik' z kabaretu Masztalscy, który został też niedawno wybrany prezesem stowarzyszenia promowania i kultywowania śląskiej mowy Pro Loquela Silesiana. Opowiadał nie tylko na temat swojej działalności publicystycznej, popularyzującej śląskie tematy, ale także zabawiał publiczność licznymi anegdotami oraz ślonskimi wicami, które są bardzo charakterystyczne dla naszego regionu – często czy to ze względu na swoją abstrakcyjność, czy to specyfikę swojego czarnego humoru, czy to poprzez wieloznaczność puenty – zawierającej drugie dno.

Spotkaniu towarzyszyło stoisko partnerskiego wydawnictwa i śląskiego sklepiku internetowego SILESIA PROGRESS, gdzie można było się zaopatrzyć nie tylko w książki Gości występujących przed publicznością ale także w inne pozycje dotyczące tematyki regionalnej oraz śląskie gadżety.

Członkowie RAŚ z powiatu raciborskiego zapowiedzieli organizację kolejnych akcji i spotkań w ciągu nadchodzących miesięcy.

publ./ic/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here