Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie ma nowego króla

Mija jedenaście lat, odkąd reaktywowane zostało Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Od dziś ma nowego króla. Zobacz zdjęcia ze strzelania i intronizacji.

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie wspólnie z Muzeum w Raciborzu, Raciborskim Centrum Informacji i IPA zorganizowało Prezentacje Historyczne 2016, które tradycyjnie odbyły się podczas Dni Raciborza.

- reklama -

 

 

Uroczystości rozpoczęły się na strzelnicy przy ul. Łąkowej, gdzie głównym zadaniem było wybranie nowego króla kurkowego, który będzie panował przez najbliższy rok. Rywalizacja polegała na strzelaniu do tarczy królewskiej stworzonej przez artystę plastyka Mariana Zawisłę, nawiązującej do 1050. rocznicy chrztu Polski. Raciborski malarz był również autorem tarczy honorowej, do której strzelali zaproszeni goście – przedstawiciele władz lokalnych, straży granicznej, bractw kurkowych z innych miast i przybysze z zagranicy. Ostatecznie tytuł Króla Kurkowego 2016 otrzymał Andrzej Widok. Marszałkami przez nabliższy rok będą Antoni Książek i Henryk Hildebrand. Odbył się również turniej o zestrzelenie kura ze strzechy – tutaj najlepsza okazała się Paulina Widok.

 

Po zawodach historycznych obchody przeniosły się do raciborskiego muzeum, gdzie odbyła się intronizacja. Po przekazaniu insygniów miał miejsce przemarsz na rynek, gdzie zaprezentowano mieszkańcom nowego króla kurkowego. Dopełnieniem uroczystości był Turniej Strzelecki o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz i Złotego Kokota, a całość zakończyła wspólna biesiada.

/kp/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here