Już w sierpniu odbędzie się czwarty przemarsz jeźdźców i przejazd rowerzystów szlakiem husarii polskiej z Rud do Raciborza z okazji 333. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.
Powiat Raciborski (Zamek Piastowski w Raciborzu) oraz Diecezja Gliwicka (Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach) zapraszają w niedzielę 21 sierpnia do udziału w czwartym przemarszu jeźdźców i rowerzystów szlakiem husarii polskiej, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego. Tym razem trasa wiedzie z Rud do Raciborza. Wydarzenie upamiętnia historyczny przemarsz polskiej armii pod Wiedeń w 1683 r. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli – ordynariusz gliwicki ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec oraz starosta raciborski Ryszard Winiarski.
– Trasa, z pewnymi modyfikacjami, pokryje się powstałym z inspiracji PTTK czerwonym Szlakiem Husarii Polskiej. Przejazd (przemarsz) rozpocznie się o godz. 8.30 spod Zespołu Klasztorno-Pałacowego – ulicami Cysterską i Kozielską w Rudach. Następnie drogą leśną (Szlak Husarii Polskiej) z Rud do leśniczówki Nędza-Rogol (na polance – krótka przerwa). Potem z Nędzy-Rogol ul. Jana Pawła II w Nędzy i dalej DW 919, potem drogą gminną do Rezerwatu Łężczok z DW 919 i drogą leśną przez wspomniany rezerwat. Następnie DW 919 ulicami Gliwicką , Rudzką, Armii Krajowej i Zamkową aż na dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Przejazd/Przemarsz odbędzie się w dwóch grupach – jeźdźców i rowerzystów. Do pokonania trasa licząca ponad 20 km. Na finał około godz. 14.00 zaplanowano krótkie powitanie, wręczenie okolicznościowych dyplomów oraz wspólną Mszę św., która odprawiona zostanie w otwartej i poświęconej po remoncie w czerwcu br. roku kaplicy św. Tomasza Kantuaryjskiego.
– Trasa została wytyczona dawnym szlakiem, którym podążali kupcy. Jedziemy zatem przez raciborskie i rudzkie lasy, w tym przez Rezerwat Łężczok. Droga jest bardzo malownicza, sprzyja wypoczynkowi i rekreacji. Imprezę będzie zabezpieczać policja, Straż Leśna oraz jednostki OSP. Najbardziej wytrwali przejadą całą ponad 20-kilometrową trasę, ale nie ma problemu, by dołączyć się do kolumny konnej i rowerowej w dowolnym miejscu. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli zechcecie Państwo wziąć udział w czwartym przemarszu. Mile widziane wszelkie przebrania, nawiązujące do czasów Jana III Sobieskiego – dopowiada dyrektor Grażyna Wójcik.
Chętni rowerzyści proszeni są o zgłoszenia wyłącznie mailowe na adres: [email protected] („jestem zainteresowany udziałem w przemarszu, ilość osób…”), zaś hodowcy koni, jeźdźcy, posiadacze wozów i bryczek mailowo na adres: [email protected] lub telefonicznie +48 32 414 02 33 wewn. 101, w nieprzekraczalnym terminie do 18 sierpnia.
Zamek Piastowski
publ./kp/