Zmiany w prawie wodnym – konferencja prasowa

Koszty wprowadzenia zmian w prawie wodnym poniosą wszyscy – ostrzegał marszałek Województwa Śląskiego. Także WFOŚiGW straci na nowelizacji.

 

- reklama -

W konferencji prasowej zorganizowanej 4 października w Katowicach udział wzięli marszałek województwa Wojciech Saługa, prezes GPW Łukasz Czopik. Prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot oraz prezydenci Chorzowa i Sosnowca. Przestrzegali przed kosztami wprowadzenia zmian w prawie wodnym planowanych przez rząd i apelowali o włączenie się różnych podmiotów w lobbying przeciw nowelizacji ustawy. Jeśli jednak założenia rządu wejdą w życie to od 1 stycznia 2017 gwałtownie wzrosną ceny wody. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów szacuje, że każdy użytkownik zapłaci za 1 m³ wody o kilkadziesiąt groszy więcej niż do tej pory.

 

– Drastycznym wzrostem opłat za wodę zostaną obciążeni wszyscy. Wzrosną też pośrednie koszty – więcej zapłacimy za prąd, ciepło, a przez to i inne towary. To dodatkowe pieniądze, jakie każdy z nas pozostawi, robiąc zakupy czy korzystając z usług. Trwają protesty środowisk gospodarczych, protestują m.in. rolnicy, hodowcy ryb wczoraj dołączyli farmaceuci – wszyscy mówią o zagrożeniu konkurencyjności, a nawet opłacalności prowadzonej działalności. Podwyżki cen wody to wzrost wydatków w szkołach, przedszkolach, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej, a więc kolejne wydatki w samorządach, które ostatecznie zostaną obciążone tymi opłatami. Dlatego też zwrócę się z apelem do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, by wywierali nacisk na parlamentarzystów, by powstrzymać wprowadzenie złego prawa” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

 

 

Zobacz zdjęcia z konferencji prasowej w Katowicach >>>

 

Zmiana ustawy przyczyni się również do zmniejszenia budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co oznacza że Fundusz będzie mieć mniej pieniędzy na finansowanie działań ekologicznych w naszym regionie.
– Te dwa komponenty opłat – woda i ścieki – stanowią ok. 40% sumy opłat za korzystanie ze środowiska pobieranych przez marszałka. W tej chwili jest to suma 117 mln złotych, które Urząd Marszałkowski przekazuje Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska. Po proponowanych zmianach ok. 50 mln złotych nie trafi do redystrybucji w województwie, a zostanie przekazane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, które otrzyma 90 procent tej kwoty, 10 procent trafi do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie” – wyjaśniał prezes śląskiego WFOŚiGW Andrzej Pilot.

 

 

Do tej pory pieniądze pozyskane za pobór wody i odprowadzanie ścieków są dzielone między poszczególne gminy (20% zgromadzonej kwoty), powiaty (10%), wojewódzkie fundusze ochrony środowiska (65%) i NFOŚ (35%). Dzięki temu środki z tych opłat w znacznej mierze pozostawały w regionie, w którym zostały pozyskane. Tymczasem proponowane zmiany nie zawierają żadnych gwarancji, że przynajmniej część pieniędzy trafi do konkretnego regionu.

 

 

 

 

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/kc/
fot. WFOŚiGW w Katowicach

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj