W sobotę, 15 października, w Miejskim Ośrodku Kultury w Krzanowicach odbyły się warsztaty z tradycyjnych sposobów przetwarzania i przechowywania żywności.
Projekt „Kulinarny powrót do tradycji” finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jednostką pośredniczącą jest Euroregion Silesia. Warsztaty były poprzedzone prelekcją Marceli Szymańskiej „Morawska spiżarnia. Dawne tradycje związane z pożywieniem na pograniczu polsko-czeskim”, dzięki której wszystkim uczestnikom zostały przybliżone sposoby jak dawniej przechowywano wszelkiego rodzaju produkty żywnościowe – w czasach, kiedy w domach nie było lodówek a niemalże każde gospodarstwo domowe było samowystarczalne.
Warsztaty kulinarne w Krzanowicach. Zobacz więcej zdjęć >>
W czasie warsztatów sala DK w Krzanowicach wypełniła się zapachem pieczonego chleba, świeżych ogórków, czosnku, chrzanu oraz aromatem topionej słoniny. Petra Podgrabinska z Ostravy pokazała uczestnikom jak upiec domowy chleb, Patryk Ploch z Borucina przygotował z warsztatowiczami domowy smalec, Anna Hajduczek-Kudela instruowała uczestników przy kiszeniu ogórków oraz tłuczeniu masła.
Każda osoba biorąca udział w warsztatach miała możliwość chociaż przez chwilę wypróbować, jak ubija się masło w tradycyjnych maselnicach, na naszym terenie nazywanych „maśniczkami”. Każda grupa uczestników mogła zabrać ze sobą słoje kiszonych ogórków oraz przygotowanego przez siebie smalcu jak również część przygotowanego ciasta chlebowego, aby upiec w swoich domach.
Po zakończeniu części warsztatowej przygotowany był bufet z domowym masłem, smalcem, ogórkami kiszonymi oraz upieczonym na warsztatach chlebem, dzięki czemu każdy z uczestników mógł odbyć smakową podróż do czasów swoich przodków. W warsztatach licznie udział wzięli mieszkańcy gminy Krzanowice oraz miasta Hlučin, ponieważ to właśnie Dom Kultury w Hlučinie jest czeskim partnerem realizowanego projektu „Kulinarny powrót do tradycji”.
oprac. /j/
źródło: MOK Krzanowice