W grudniu przypada 90-ta rocznica urodzin Jana Darowskiego, poety urodzonego na Ziemi Raciborskiej, w Brzeziu nad Odrą. Potocznie znane jako „rondo przy Auchan” będzie od teraz nosić imię Jana Darowskiego.
W grudniu przypada 90-ta rocznica urodzin Jana Darowskiego, poety urodzonego na Ziemi Raciborskiej, w Brzeziu nad Odrą. Pragniemy tym samym w dniu rocznicy uczcić pamięć wielkiego raciborzanina – brzmiał wniosek mieszkańców skierowany do władz Raciborza, w którym zaproponowano aby rondu przy ul. Rybnickiej nadać imię Jana Darowskiego.
Skrócony biogram: Jan Darowski – poeta, eseista, krytyk literacki, tłumacz.
Jan Darowski urodził się 22 grudnia 1926 roku w Brzeziu nad Odrą. Podczas wojny uczył się drukarstwa w raciborskiej drukarni Braci Mayerów. Po wojnie osiadł w Londynie, gdzie uczył się, pracował i pisał. Jako pierwszy dokonał przekładu na język polski poezji D.H.Lawrense’a dla wielotomowej antologii poezji angielskiej. Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych tłumaczy poezji polskiej na język angielski. Jan Darowski wydał dwa tomy poezji „Drzewo sprzeczki” (1969) oraz „Niespodziewane żywoty” (1990). W 2008 roku ukazał się pierwszy w Polsce tomik poezji „Powroty” opracowany przez redakcję pisma „Brzeski Parafianin” a wydany przez wydawnictwo Raciborskie Media.
Londyńczyk z polskim paszportem – tak w środowisku określano Jana Darowskiego, który do końca życia zachował wyłącznie polskie obywatelstwo. Jego polskość, przywiązanie do ojczyzny, w tym w szczególności do Brzezia „kraju lat dziecięcych” odczytać można na kartach jego poezji.
Jego prochy zostały pochowane, zgodnie z ostatnią wolą poety, w rodzinnej miejscowości na cmentarzu w Brzeziu 26 lipca 2008 roku (poeta zmarł 4 lipca 2008 roku).
W 2011 roku z inicjatywy mieszkańców Brzezia obchodzony był w Raciborzu Rok Jana Darowskiego (85. rocznica urodzin), zwieńczony konferencją naukową w Rzeszowie, podczas której z referatem „Związki Jana Darowskiego z Ziemią Raciborską Brzezie nad Odrą – Londyn – Brzezie” wystąpiła Małgorzata Rother-Burek. Rzeszowskie Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza” wydało pośmiertnie „Eseje” (2013) oraz „Poezja” (2015). W 2012 roku została wydana autobiografia Jana Darowskiego „Unsere”, która otrzymała nominację do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.
Lokalizacja wskazanego we wniosku ronda bardzo wymownie wiąże się z postacią poety. Występuje bowiem na drodze z Brzezia do Raciborza, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej granicy pomiędzy Raciborzem a Brzeziem, zaledwie kilkadziesiąt metrów od tablicy z nazwą dzielnicy Brzezie.
Wniosek o nadanie imienia Jana Darowskiego rondu z okazji 90. rocznicy urodzin raciborskiego poety wystosowało wydawnictwo Raciborskie Media Ireneusz Burek oraz Małgorzata Rother-Burek, wieloletnia redaktor naczelna pisma historycznego Brzeski Parafianin, na łamach którego przez wiele lat przybliżano postać i twórczość poety.
Wniosek został powszechnie poparty przez wiele lokalnych instytucji, w tym m.in: Raciborskie Centrum Kultury, Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej czy Miejską i Powiatową Bibliotekę w Raciborzu. Miejscy radni podczas sesji w dniu 30 listopada jednogłośnie przyjęli uchwałę o upamiętnieniu Jana Darowskiego. Rondo przy ul. Rybnickiej, Markowickiej i S. Drzewieckiego nosić będzie jego imię.
Ireneusz Burek
zobacz również inne artykuły na temat Jana Darowskiego