Choinki, ozdoby świąteczne, tradycyjnie wytwarzana żywność jak wędliny sery czy miody, przeróżne słodkości, grzane wino i oczywiście gorące pączki – to wszystko dostępne na raciborskim rynku od piątku.
Choć oficjalne otwarcie zaplanowano na sobotę 10 grudnia, większość kramów ruszyło już od dzisiejszego ranka. Tradycyjnie jak co roku pojawili się wystawcy z różnego rodzaju asortymentem. Królują, rzecz jasna, choinki i wszelkiego sortu ozdoby świąteczne, niemniej nie brak stoisk z przysmakami i wytwarzaną w tradycyjny sposób żywnością. I tak można np. zaopatrzyć się w domowe wędliny spod Częstochowy czy sery z Podhala. Większość sprzedawców pojawia się w Raciborzu co roku od kilku lat, nie przejmując się odległością. Dla przykładu, pan Zbigniew przyjechał z serami i miodami aż z Gródka nad Dunajcem (powiat nowosądecki). Pytany, czy opłaca mu się tłuc się przez pół Polski i przyjeżdżać aż z tak daleka twierdzi, iż ma tu wierną klientelę i bez problemu sprzedaje swoje wyroby. Potwierdzeniem tego może być chociażby miód wrzosowy. Jest to jeden z najdroższych gatunków miodu, a mimo to zapas rozszedł się w przysłowiowe „trymiga”, zaś na kolejne słoiczki zbierane są zamówienia. Gros klientów stanowią przybysze zza zachodniej granicy, którzy w okresie świątecznym licznie odwiedzają Racibórz.
Warto odwiedzić w weekend raciborski rynek, gdyż niektóre kramy będą stały tylko przez 3 dni. Większość handlujących planuje jednak pracować do świąt, niektórzy zaś aż do nowego roku. Oficjalnie jarmark rusza w sobotę. Tego dnia m.in. zagrają i zaśpiewają Nikol Samkova z Ostravy oraz Chór Natanel z Pogrzebienia wraz z przyjaciółmi. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem będą bawić Klauni z Balonkova. Wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca Strzecha Seniorzy z Raciborskiego Centrum Kultury oraz Zespół Taneczny Łężczok. Dzień później, 11 grudnia, wystąpią: Śląski Chór Heleny Salichovéj oraz Zespół Pieśni i Tańca Hlubina z Ostravy, Zespół Raciborzanie ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”. Na rynku wystawione będą także jasełka w wykonaniu grupy teatralna TETRAEDR z Raciborskiego Centrum Kultury.
W tym roku jarmark organizowany jest wspólnie z naszymi czeskimi partnerami z Ostravy – Poruby. Projekt ten nosi nazwę „Jarmark Cz-PL” i finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego oraz z budżetu Państwa „Przekraczamy granice”.
/ps/