Raciborski browar wyprodukuje 500 tys. butelek jubileuszowego piwa. Co jeszcze w programie 800-lecia praw miejskich?

plan wydarzeń na 800-lecie

Magistrat opublikował ramowy plan obchodów 800. rocznicy nadania Raciborzowi praw miejskich. Zobacz, jakie wydarzenia zaplanowano z tej okazji podczas całego 2017 roku.

- reklama -

Historia jest fundamentem, na którym z nadzieją budujemy naszą przyszłość. W duchu tych rozważań pragniemy świętować w Raciborzu Rok Jubileuszu 800 – lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Na tę okoliczność zaplanowano wiele wiodących wydarzeń, ale to raciborskie świętowanie to także „jubileuszowe” konkurencje sportowe, działania organizacji pozarządowych, instytucji kultury, szkół, jednostek oświatowych i innych. To świetna okazja – być może dla wielu jedyna – do wspólnotowego przeżywania jubileuszu z mieszkańcami miasta, w którym przyszło nam – już kilku pokoleniom raciborzan, tworzyć historię tego miasta, otwierając się z optymizmem na przyszłość. Doniosłość tego wydarzenia sprawia, że jubileuszowe obchody będą trwać przez cały 2017 rok – zachęca raciborski magistrat

Hasło, pod którym przebiegać będą obchody jubileuszowego święta, było przedmiotem dyskusji członków grupy inicjatywnej, składającej się m.in. z przedstawicieli organizacji pozarządowej, która spotkała się 30 listopada 2016 r. w Raciborskim Centrum Informacji. W trakcie rozmów odnotowano ponadto szereg cennych uwag i propozycji, które zostaną wykorzystane w realizacji przedmiotowej uroczystości. Kolejne spotkanie wyżej wymienionego gremium, odbędzie się 18 stycznia br., podczas którego zostanie wyłonione hasło, spośród pięciu wcześniej zaproponowanych. Nazwę hasła podamy do publicznej wiadomości i od tego momentu wszelkie działania realizowane
w ramach jubileuszowych obchodów, niezależnie od ich organizatora, pod tym hasłem będą przebiegać.

Raciborska uroczystość został objęta honorowym patronatem Wojewody i Marszałka Województwa Śląskiego, do których Prezydent miasta zwrócił się w tej sprawie i otrzymał aprobatę.

W drodze konkursu, zostało wyłonione logo jubileuszu, które zostało rozpowszechnione
i wykorzystywane według potrzeb. W logo zostały m.in. opatrzone okolicznościowe firmówki Prezydenta Miasta, na których wychodzi korespondencja włodarza miasta. Na korespondencji zwykłej i poleconej bita jest okolicznościowa pieczątka z jubileuszowym logo.

Działa już profil „800 lat Raciborza” na facebooku, wkrótce zostanie również uruchomiona strona www.800lat.raciborz.pl.

Poniżej główne działania jubileuszowego święta:

12.01.  Otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Miejsce na ziemi” autorstwa Bolesława    Stachowa – Raciborskie Centrum Kultury,

13.01.    Uroczysty Koncert Noworoczny pod patronatem Prezydenta Miasta i Starosty  Raciborskiego w wykonaniu muzyków Orkiestry Filharmonii Lwowskiej pod batutą Krzesimira Dębskiego z udziałem solistów: Włodzimierza Nahornego, Świetlany Kaliniczenko, Olega Lanovyi.

25.02   VI Bieg Twardziela o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz (w ramach projektu „4BiegiRacibórz”, którego uczestnicy otrzymują podczas każdego z biegów specjalny medal nawiązujący do 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

Pozostałe

Marzec

Uroczysta Sesja Rady Miasta połączona z konferencją historyczno-naukową poświeconą 800-leciu nadania praw miejskich (prof. A. Barciak, P. Newerla, G.Wawoczny); Uhonorowanie zasłużonych mieszkańców Miasta medalem „Zasłużony dla Miasta Racibórz”;  Okolicznościowy koncert.

03.05    X Bieg Bez Granic w ramach projektu „4BiegiRacibórz” którego uczestnicy otrzymują podczas każdego z biegów specjalny medal nawiązujący do 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi. Pozostałe biegi w ramach projektu (08.01 Bieg nadodrzański, 03.05 Bieg bez Granic, 27.08 III Rafako Półmaraton

Czerwiec

9,10,11, DNI RACIBORZA

Scena koncertowa Plac Długosza (9.06. Dawid Kwiatkowski; 10.06. IRA, AFROMENTAL, 11.06. Raciborska Orkiestra Dęta „Plania”, Młodzieżowa Orkiestra Raciborskiego Centrum Kultury i in.),

Plac Dominikański: Jarmark św. Marcelego

Grudzień    Jubileusz 90 – lecia istnienia Muzeum w Raciborzu (otwarto 4 grudnia
1927 r.),

Grudzień    Koncert wieńczący obchody ;

otwarcie wystawy „Opowieści raciborskie” autorstwa BOLESŁAWA STACHOWA  (RCI).

Grudzień    Jarmark Bożonarodzeniowy

Ponadto:
Odnowienie ceramik usytuowanych na budynkach (ul. Długa 1,7,8),

Zagospodarowanie bulwarów;

Współpraca z „Mieszko” – ozdobna szata okolicznościowa na wyrobach czekoladowych,

Współpraca z Browarem
– od marca 2017r seria 500 000 szt. jubileuszowego piwa raciborskiego z logo 800 lat nadania praw miejskich Raciborza dystrybuowana w całej Polsce
– Od stycznia 2017 roku zostaną wydane 2 jubileuszowe opakowanie (4pak) na piwa.  Jedno z rycinami Browaru, w związku z przypadającym na 2017 rok 450-leciem Browaru oraz jedno z rycinami Raciborza oraz logiem jubileuszu nadania praw  miejskich.
– Wspólnie z Browarem zaprojektowany zostanie jubileuszowy kufel na piwo, dostępne będzie w sprzedaży w Browarze oraz Miasto zakupi 200 szt ww. kufla na cele promocyjne.
– Browar Racibórz, wyprodukuje serię piwa do 3,5% by zgodnie z ustawą o imprezach masowych piwo Raciborskie mogło być obecne w czerwcu na Dniach Miasta i podczas innych imprez organizowanych przez miasto i podmioty zewnętrzne w 2017 roku.

Parada uliczna z działaniami happeningowymi,

Usytuowanie na terenie miasta kapsuły czasu, której zawartość pozostanie dla potomnych,

Konkurs fotograficzny + wystawa plenerowa pn. „Racibórz w detalach” (lub inna tematyka),

800 drzew na 800 – lecie,

Ubarwienie przestrzeni miejskiej okolicznościowymi flagami, zwiększonym ukwieceniem  (m.in. logo jubileuszu w postaci kompozycji kwiatowej) i innymi akcentami nadającymi miastu odświętny charakter,

zaproszenie miast, które obchodzą jubileusz nadania praw miejskich (Lublin 700 lecie, Sławno 700 lecie, Opole 800 lecie)

Ponadto, nastąpi realizacja projektów organizacji pozarządowych zgłoszonych do konkursu ofert, ze szczególnym uwzględnieniem projektów, które będą dotyczyły jubileuszu 800 – lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Ogłoszenie konkursu styczeń/luty br.

Należy nadmienić, że instytucje kultury, szkoły, OSIR oraz organizacje pozarządowe podejmują we własnym zakresie działania na okoliczność jubileuszowych obchodów np. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ogłosiła Plebiscyt na najważniejsze wydarzenie w dziejach Raciborza; Krótkofalowcy zrzeszeni w raciborskim Klubie Łączności Radiowej proponują akcję na falach eteru oraz pokazową akcję podczas Dni Raciborza, w tym przy współpracy z tut. Urzędem m.in. wydrukowanie okolicznościowych tzw. kart QSL z logo jubileuszu; Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Pomocna Dłoń” razem
z podopiecznymi przeprowadzi konkursy fotograficzne, plastyczne dotyczące znanych
i zapomnianych miejsc naszego miasta; utworzą księgę jubileuszową, która będzie przekazywana między zainteresowanymi stowarzyszeniami, na zakończenie jubileuszu zapisaną księgę przekażą do Urzędu Miasta. Wspólnie z OSiR planują w czerwcu przeprowadzenie „II Amatorskich Zawodów Crossfitu dla Raciborzan” pod nazwą „800 kg na 800 – lecie”.

W okolicznościowe działania, podejmowane przez wyżej wymienionych obfitować będzie cały rok.

Powyższe zestawie obejmuje wydarzenia wiodące. Ramowy program będzie wzbogacony o działania organizowane przez Miasto i w/w jednostki i na bieżąco aktualizowany i rozpowszechniany w mediach.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here