
„Kiedy zamek był drewniany, a XII to był wiek…”. Raciborski zamek zaprasza na Zimowe Zgadywanki.
Wzorem ubiegłorocznej, udanej akcji mikołajkowych zgadywanek Zamek Piastowski organizuje Zamkowe Zimowe Zgadywanki. Odwiedzając zamek w czasie ferii, do 29 stycznia, każdy chętny bezpłatnie będzie mógł wziąć udział w zabawie, która nie tylko bawi, ale i uczy. Będzie można poznać wiele ciekawostek i kaplicy czy skarbcu. Dla uczestników przygotowano drobne upominki. Poniżej jedno z zadań.
Kiedy zamek był drewniany,
a XII to był wiek,
wojsko króla Bolesława
mongolskich wodzów wygnało hen.
Wnet zaczęły więc powstawać
pierwsze mury, w których dziś
Książę Mieszko Laskonogi
chce zaprosić Cię do gry.
Tak, przydomek Laskonogi
książę Mieszko miał,
wyrósł duży jak na czasy
w których rządzić chciał.
Często jednak goście nasi
mylą postać tą…
mówią Mieszko Plątonogi i utykać chcą.
Tak więc książę raciborski proponuje Ci
byś na jednej nodze skacząc,
w studnię spojrzał dziś.
Punkt Informacji Turystycznej i Zamek Piastowski w Raciborzu jest czynny w tygodniu od 9:00 do 16:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Wejścia na zamek odbywają się co pełną godzinę z przewodnikiem. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mail [email protected].
oprac. /kp/





![„Żywioły” w raciborskiej bibliotece. Wystawa pełna naukowych ciekawostek [ZDJĘCIA] „Żywioły” w raciborskiej bibliotece. Wystawa pełna naukowych ciekawostek](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/zywioly-anna-skowronska.jpg)






![Drewniane potwory książkowe powstały w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-30.jpg)
![Warsztaty, taniec i rękodzieło. Uczestnicy zajęć w RCK rozwijają swoje talenty [ZDJĘCIA] Warsztaty, taniec i rękodzieło. Uczestnicy zajęć w RCK rozwijają swoje talenty](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-rck-9.jpg)




![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)





![Eliksiry, zaklęcia i quidditch. Wakacyjne spotkanie z Harrym Potterem w bibliotece [ZDJĘCIA] Eliksiry, zaklęcia i quidditch. Wakacyjne spotkanie z Harrym Potterem w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-28.jpg)
![Nowy most na Odrze coraz bliżej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/most-grzegorzowice-ciechowice.jpg)