800 drzew i 800 róż na rocznicę nadania praw miejskich

800 lecia praw miejskich raciborz drzewa

Skwer 800-lecia praw miejskich, aleja drzew przy ścieżce do Łężczoka czy różany ogród mają uświetnić tegoroczny jubileusz.

Jednym z pomysłów na uczczenie 800-lecie nadania praw miejskich Raciborzowi jest posadzenie 800 drzew. Jest to nie tylko pokazanie miasta jako miejsca przyjaznego dla środowiska, ale również jeden z elementów realizacji strategii jego rozwoju. Wśród drzew mają się znaleźć przede wszystkim liściaste, działające antysmogowo, jak dęby, platany, brzozy, lipy i graby. Środki miasto chce pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Powstał już komitet odpowiedzialny za zadrzewienia. Przewodniczącą została Zdzisława Sośnierz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, w jego skład wchodzą również Elżbieta Sokołowska – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Katarzyna Góreczna – młodszy referent Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Maciej Piątek – inspektor Wydziału Komunalnego oraz lokalni działacze i ekolodzy: Jan Duda, Mieczysław Heflinger i Bogusław Siwak.

- reklama -

Gdzie pojawią się nowe drzewa? Pomysłów jest wiele. Przy ul. Srebrnej, po zakończeniu remontu stadionu Unii Racibórz, miałyby zostać posadzone graby, a na zewnętrznej części wału przeciwpowodziowego od ul. Brzozowej do mostu przy ul. Gliwickiej brzozy.

Na tzw. czarnym placu, pomiędzy ulicami Karola i Armii Krajowej, powstałby Skwer 800-lecia praw miejskich Raciborza. Może również pojawić się Aleja 800-lecia praw miejskich Raciborza, którą utworzyłaby zadrzewiona ścieżka pieszo-rowerowa do rezerwatu Łężczok. Inspiracją jest najdłuższa w Europie aleja leszczyny tureckiej, którą stała się ul. Słowackiego.
Jak podkreśla Robert Myśliwy, naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Racibórz, w ten sposób w przestrzeni miejskiej powstałyby dwa swoiste „pomniki przyrody” upamiętniające tegoroczne święto. – Będą one miały szansę rozwinąć się i przetrwać do kolejnej okrągłej rocznicy upamiętniającej nadanie Raciborzowi praw miejskich – mówi.

Komisja proponuje również utworzenie różanego ogrodu na zieleńcu przy ul. Drzymały lub skwerze ze starą fontanną przy dworcu PKP. Według Roberta Myśliwego byłby to piękny akcent wzbogacający centrum miasta o dodatkowe walory estetyczne.

Do akcji chcą przyłączyć się gminne placówki oświatowe. Również mieszkańcy mogą składać propozycje, gdzie widzieliby nowe drzewa.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here