Mała Silesia, czyli ścieżka rowerowa z Nędzy do Czech

nedza mama silesia

Nędza–Pietrowice Wielkie–Velké Hoštice – to przebieg ścieżki rowerowej, przy której znajdą się miejsca do odpoczynku, informacja turystyczna oraz miejscowe atrakcje.

28 lutego w Urzędzie Gminy Nędza przedstawiciele gmin Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Lyski, Nędza i Raciborza podpisali list intencyjny o przyjęciu do realizacji koncepcji transgranicznej trasy rowerowej. Właśnie przez te obszary ma przebiegać ścieżka, którą będzie można dojechać do Czech.

Ścieżka, którą nazwano „Mała Silesia”, po stronie polskiej ma mieć długość ok. 40 km. Odcinki istniejących już tras zostaną połączone za pomocą nowych, które zostaną przystosowane do ruchu rowerowego. Jej koncepcję opracował raciborski oddział PTTK, a w konsultacjach brali udział projektanci, władze gmin i środowiska turystyczne. Na jej trasie będzie znajdowało się wiele ciekawych miejsc oraz takich, gdzie będzie można odpocząć: teren obok kościoła w Gródczankach, biwak w Samborowicach czy pałac w Wojnowicach. W Raciborzu planowane jest utworzenie dwóch nowoczesnych obiektów, które będą służyły nie tylko odpoczynkowi, ale głównie informacji turystycznej: przy skrzyżowaniu szlaków na pl. Konstytucji 3 Maja oraz na moście w ciągu ul. Piaskowej. Stamtąd można bez problemu dojechać na Stare Miasto czy Zamek. Takie punkty znajdą się też na parkingu przy wejściu do rezerwatu Łężczok i obok boiska w Babicach. Na części obszaru gminy Nędza ścieżka miałaby biec szlakiem dawnej wąskotorówki. Kolejne obiekty zaplanowano na pl. Dr. E. Chroboczka w Nędzy.

- reklama -

Zespół projektowy ds. inwentaryzacji przejechał na rowerze prawie 450 kilometrów. Projektanci z PTTK Racibórz uważają, że gminy Pietrowice Wielkie i Nędza zasługują na wysoką ocenę regionów o rozwijającej się turystyce. – To gminy dotychczas kojarzone  z rezerwatem Łężczok, festynem majowym, szkółką kontenerową w Nędzy i Wielkanocną Procesją Konną, eko-targami w Pietrowicach Wielkich. A należy przede wszystkim  wyróżnić nieznane, a wyjątkowe doliny przepływających przez te tereny rzek: Psiny/Cyny, Troi oraz Suminy. Są to miejsca magiczne – mówi Paweł Żółciński z PTTK. – Mamy nadzieję, że stopniowo proponowana trasa rowerowa z Velkych Hostic do Rud będzie stanowić jeden z najważniejszych szlaków rowerowych w regionie, a zyskując status ponadregionalnego produktu turystycznego wysokiej klasy-ważnym szlakiem rowerowym Polsce, z dodatkowym statusem szlaku międzynarodowego – dodają projektanci.

Projekt zyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP Przekraczamy granice. Koncepcja trasy umożliwi gminom ubieganie się o środki na projekty poszczególnych odcinków, ich budowę oraz inwestycje turystyczno-rekreacyjne.

fot. UG Nędza
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here